Zaki Basın Toplantısı, “Bologna’da yaşamaya karar verdim. En kötü anım tutuklanmak”

berkecan

New member
Araştırmacı Patrick Zaki, Bologna şehri tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Basın toplantısında, “Mısır’da birçok kişi affedilmeyi hak ediyor” dedi.

İle ilgili Valentina Mericio Yayınlanan 23 Temmuz 2023

Araştırmacı ve aktivist Patrick Zaki için İtalya’ya gelişiyle birlikte sonunda hayatında l.ya da önce Mısır’da sonra tekrar Bologna’da kutlanacak olan düğüne götürecek, benimsediği ve eğitimini tamamladığı Emilia-Romagna’nın başkenti. Alma Mater Üniversitesi’nde düzenlenen basın toplantısında turda kendisinden bahseden Zaki, kendisine her zaman inananlara tüm minnettarlığını gösterdi.

Basın toplantısı Aktivist Patrick Zaki: “Ben Bologna şehrine aitim”

Basın toplantısı vesilesiyle Zeki’ye derece parşömeni verildi. Daha sonra Mısır’a döndükten sonra kalıcı olarak yaşayacağı Bologna’ya tekrar döneceğini açıkladı: Birkaç gün burada Bologna’da kalacağım, sonra Kahire’ye ve ardından Bologna’ya döneceğim” dedi. Ardından İtalyan ve Mısır hükümetlerine bir kez daha teşekkür etti: “İtalyan ve Mısır makamlarına, STK’lara, sivil topluma teşekkür ediyorum. Konsey başkanına kadar İtalyan devletinin liderleri”.

“Tam özgürlüğüm var”

Sonunda Zeki yaşadığı en kötü anın ne olduğunu anlattı: “En kötü an, tutuklandığım ve ardından nihai kararın verildiği antı. Ama şimdi burada, Bologna’dayım, diplomamı aldım ve bir araştırmacı ve insan hakları savunucusu olarak kariyerime yeniden başlamak istiyorum”. Son olarak, yeniden kazanması bu kadar zor olan özgürlüğü savunmasının kendisi için çok önemli olacağını açıkladı: “Ve ben de bunu istedim, çünkü bu benim hakkım. Onu kaybetmek istemiyorum ve ilk günden beri yaptığım gibi bunun için savaşacağım.”