Yeni dünyanın kazananı optimizasyona yatırım yapan şirketler olacak

Trendio

Active member
Hande Berktan

Gündem Teknoloji konuğu Kuika ve System Optima YKB.Süreyya Ciliv ‘’Türkiye’de KOBİ’lerin ve sanayicilerin global manada rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri ismine süratle 5G’ye geçilmesi gerek.Diğer yanda ekonomik koşulların zorlaştığı bu devir, verimlilik sağlayan optimizasyon teknolojilerine yatırım yapan şirketler verimlilik ve karlılıkları koruyabilecek’’ dedi

“Küresel rekabet üstünlüğü için 5G’ye geçiş hızlanmalı’’

Kuika YKB.Ciliv ‘’Yeni dünyada taşınabilir ve bulutun kıymet kazanacağını öngörmüştüm.Bu gerçekleşti.Küçük bilgisayarlar heryerde.Artık sensörler heryerden bilgi aktarıyor ve bu bilgi, tahlil edilip müşteriye yarar, oluşan meseleye tahlil sağlıyor.Yapay zeka, makine öğrenmesi bu matematik üzerine çalışıyor.Diğer yanda Türkiye biran evvel 5G’ye geçişi hızlandırmalı.Heryerde süratli çalışan taşınabilir genişbant KOBİ ve sanayicilerin global rekabet üstünlüğü sağlaması için gerekli.Bilgi, küçük bilgisayarlardan buluta akıyor ve bu bilgi optimizasyon, ileri matematik kullanılarak müşteriye üstün hizmet sunuyor.Bunun en uygun örneklerinden biri Amazon. Amazon 250 ile 300milyon müşteriyi kendilerinden daha âlâ tanır hale geldi. Müşterinin ne istediğini epey uygun bilir hale geldi ve ona nazaran istediği eseri öneriyor’’dedi.

“Pandemi biotek yatırımlarının önünü açtı”

Gelişen alanları ‘’Pandemi niçiniyle iktisadın darboğazdan geçtiği bu devir şirketlerin tedarik zincirlerini en süratli biçimde çalıştırmaları için optimizasyon teknolojisinden yararlanmaları gerek.Bir öbür yatırım alanının ise sıhhat bölümünde olacağına inanıyorum.Hastane yatırımlarından fazla dünya genelinde sıhhat meseleleri ve pandemilere karşı ilaç geliştiren bir ekosistem kurulmalı.İlaç çalışmaları ülke genelinde desteklenmeli.Biotek yatırımları dünya genelinde hızlanarak artacak’’ halinde özetledi.

Süreyya Ciliv yatırımlarına dair ‘’Türkiye’de üret dünyaya sat unsuruna inanıyorum.Girişimcilik artık heryerde.Sadece küçük, orta uzunluk değil büyük şirketlerin ortasında de başarılı girişimcilik öyküleri çıkıyor. Dış pazarlardaki müşterilere odaklanılmalı. Finans alanında optimizasyon teknolojisiyle verimlilik sağlayan optimizasyon teknoloji geliştiren System Optima şirketine yatırım yaptım.Çok kuvvetli teknik danışman grubumuz var.Ayrıca yazılım sürecini hızlandıran robot yazılım geliştiren Kuika firmasının da kurucu lideriyim.Müşterilere istedikleri yazılımları üretiyoruz ve müşterinin gereksinimine bakılırsa geliştiriyoruz. Öbür yanda metabolik hastalıkların tahlilinde ilaç geliştiren bir biotek firmasına yatırım yaptım. Sıhhat konusunda tahlil bekleyen birfazlaca sorun var ve pandemi de bu problemlerin katlanmasına niye oldu. ötürüsıyla bu alanda büyük bir pazar potansiyeli görüyorum.Türkiye’de ilim, bilim yoluna odaklanarak pandeminin tahribatını enaza indirip, ekonomik refah seviyesini artırabilir’’ açıklamasını yaptı.