Yellen: Yüksek enflasyonun 2022’nin ortasına dek sürmesini bekliyorum

Trendio

Active member
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Pazar günü CNN’in “State of the Union” programına yaptığı değerlendirmede, enflasyonun, tedarik zorlukları, ABD’de sıkı işgücü piyasası ve pandemiden kaynaklanan öteki faktörlerin tesirlerinin azalması ile birlikte gelecek yılın ikinci yarısında gevşemesinin beklendiğini kaydederek, “Mevcut durum ‘geçici’ bir düşünceyi yansıtıyor” dedi.

Yellen, “Enflasyonda denetimi kaybetmek üzere olduğumuzu düşünmüyorum” diyerek, eski Hazine Bakanı Lawrence Summers’ın bu yaz lisana getirdiği eleştiriyi kabul etmedi ve “Amerikalılar uzun bir müddetdir son devirde deneyimlediğimiz biçimde bir enflasyon görmedi. Lakin tekrar olağana döndüğümüzde, bunun sona ermesini bekliyorum” biçiminde görüş bildirdi.

Fed Lideri Jerome Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının tahvil alımlarını yakın bir vakitte azaltmaya başlayacağını, fakat faiz artırımı konusunda sabırlı davranmaya devam edeceğini söyleyerek, inatla yüksek seyreden enflasyona ait kaygılarını daha yüksek bir tonda lisana getirdi.

S&P 500 Endeksi son sekiz günde birinci düşüşünü gerçekleştirirken, gösterge Hazine tahvilleri ralli yaptı ve bunun kararı 10 yıl vadeli tahvillerin faizi iki ayı aşkın mühletin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Enflasyon beklentileri, 10 yıllık başabaş oranın yüzde 2,64 ile 2005 yılındaki rekor doruğun 15 baz puan kadar uzağına tırmanması ile bir arada yüksek düzeylerini korurken, faiz traderları Fed’in gelecek bir yıllık periyotta en az bir kez faiz artırımına gideceği yolundaki beklentilerini koruyor.

Powell, siyasetlerin bir dizi kararı yönetebilmek için ‘iyi pozisyonlandığını” söylemiş oldu.

Yellen, Lider Joe Biden’a Powell’ın Fed başkanlığına bir daha atanıp atanmaması sonucuna ait nasıl bir tavsiyede bulunduğu konusunda yorum yapmaktan kaçındı, lakin finansal regülasyonun, kendisi ve kendisinde evvelki Ben Bernanke’nin başkanlık devrinde olduğu üzere, Powell’ın periyodunda ‘kayda paha bir biçimde güçlendiğini söylemiş oldu.

Yellen, pandeminin finans piyasalarındaki gerilimi artırdığını kaydederek, “Finans sistemimizin özü, sermaye likiditesi, risk idaresi ve gerilim testindeki iyileşmelerden dolayı çok güzel işledi ve bu güzelleşmeler Powell’ın idaresi sırasında yerinde kaldı” dedi.