‘X Media Arka Museum’ kapılarını Metropol AVM’de açtı

EsraBetül

Member
bu biçimde bir masal dünyasını daha evvel de Paris’te izlemiş ve hayran kalmıştım. Benzerini İstanbul Çağdaş de izletti İstanbullulara. Ancak Ataşehir Metropol’de, DasDas’ın dün açtığı Media Arka Museum’a davet edildiğim vakit bu kadar gelişmişiyle karşılaşacağımı aklıma getirmemiş, oraya gitmesi epeyce sıkıntı diye ayak sürümüştüm. Gittikten daha sonra ise çıkmak istemedim!

Artık sanatın biçimi de değişiyor, işin içine teknoloji giriyor ve teknoloji daima yenilenip geliştiği için bundan evvel gördüğünüz eski ve yetersiz kalıyor. Media Arka Museum da en son teknolojiyle donatılmış, kamera ve ses tertibine epey yatırım yapılmış. Yasin Oral, Paribu’nun dayanağıyla hayata geçen proje için DasDas’ın yatırımcısı Muzaffer Yıldırım, özveriden kaçınmamış. Mert Fırat, sanat istikametinde yenilikçi. Ferdi Alıcı ise Ouchhh Stüdyo’nun kurucu ortağı olarak burada sergilenen işin sahibi. Müze Yöneticisi Esra Özkan. Bu grup kalabalık bir gazeteci kümesinin karşısına geçip uzun uzun müzeyi anlattı bize. İtiraf etmeliyim ki DasDas’tan çıkıp, beş dakika kadar yürüyüp, Metropol AVM’nin öbür ucundaki müzeye gidip içeri girene kadar nasıl bir şey olduğunu tam olarak anlamamıştık!

ESER BİRAZ KARIŞIK

Üç ayda bir değişecek stantlardan birincisi Leonardo Da Vinci tecrübesi. En ünlüsü Mona Lisa olan yapıtlarını değil, yapıtlarını nasıl yaptığını, bilgilerinı, nasıl hesapladığını da görmek mümkün, birebir vakitte Ludovico Einaudi ve Mercan Dede’nin gümbür gümbür müzikleriyle! İş biraz karışık, en yeterlisi yapan tanım etsin, yapay zekâ kullanılarak uygulanan sanatı. Ferdi Alıcı anlatıyor: “Ouchhh olarak dijital bilgileri boya olarak, algoritmayı ise fırça olarak kullanarak sanatın geleceğini bir daha tanımlarken fizikî dünya ile dijital dünya içinde özgün ilişkiler kurmayı hedefliyoruz. ‘Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği / Cern’den NASA’ya İnsanlık ve Metaverse’ standı sanat tarihinin bilgileri kullanılarak oluşturuldu. Sanatkarın çizimleriyle başlayan ve üç boyutlu modellemesi ile devam eden stantta data tabanı olarak sanatkarın icatları, makine çizimleri ve eskizleri kullanılıyor” diyor. Standın son kısmı için bilgi tabanı olarak ünlü Ars Electronica Şenliği DASTRIO müzisyenlerinin beyin dalgaları alınarak üretilen “superstrings” ve “EEG Beyin Dataları” oluşturulmuş. Standın daha teknik ayrıntıları de var fakat ben anlamadığım şeyi yazmam, meraklısı bakar, okur, bu kadarını bile güç anladım.

HİSLERİNİZE BIRAKIN