Üretim Süreçlerinde Dataya Dayalı Hizmetleri Kullanmak İçin 5 niye

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Endüstriye yüksek kaliteli endüstriyel elektrikli aletler, kalite garanti eserleri, montaj tahlillerinin yanı sıra yazılım ve hizmet sunan Atlas Copco Endüstriyel Teknik, dataya dayalı hizmetlerin ehemmiyetine dikkat çekiyor. Atlas Copco sanayiye, üretim süreçlerinin daima ve sürdürülebilir optimizasyonunu sağlamada dataya dayalı hizmetleri kullanmanın kıymetini 5 temel niye ile sunuyor.

Büyük data, objelerin interneti, bulut teknolojisi, artırılmış gerçeklik üzere günümüz dünyasında en hayli konuşulan teknolojilerin bir ortaya getirilme prosedürü, akıllı fabrikaların hayata geçirilmesini sağlıyor. Gelişen otomasyon teknolojisinin kararı olan akıllı fabrikalarda tüm üretim sürecinde beşerden kaynaklı sorunların ortadan kaldırılması ve üretimin sürekliliğinin sağlanması için de “veri” büyük kıymet taşıyor.

Verinin aktif kullanması verimliliğin ve kalite iyileştirmelerinin yolunu açıyor

Günümüzde tüm aygıtlar mümkün olduğunca fazla bilgi toplamayı hedeflese de bilgilerin sadece epeyce küçük bir kısmı ek kıymet oluşturmak için kullanılıyor. Üretim bilgileri; verimlilik kazanımları ve kalite iyileştirmeleri sağlama konusunda büyük bir potansiyel taşırken bu dataların bedel yaratacak biçimde kullanılabilmesi işletme maliyetlerini olumlu tarafta etkiliyor. Atlas Copco Endüstriyel Teknik, üretim proseslerinin daima ve sürdürülebilir optimizasyonunu sağlamak ismine sanayiye, bilgiye dayalı hizmetleri kullanmaları için 5 temel niye sunuyor.

Veriye dayalı hizmetlerin kullanılması için 5 niye

• Gerçekçi maksatlar belirleyebilmek
Şirketlerin dataya dayalı sisteme geçmesi için birinci sebep, bu sistemlerin gerçekçi amaçlar belirlemeye yardımcı olmasıdır. Elde edilen bilgiler, amaçları tanımlamaya ve onlara ulaşmak için stratejiler geliştirmeye imkan sağlar. Bilgilere güvenerek ulaşılabilir amaçlar belirlenebilir ve gerçek bilgiler yardımıyla bunları uzun vadede uyarlayıp optimize edecek bilgiye sahip olunabilir.

• Gerçek bilgiler ışığında, karar verebilmek
Buna “veriye dayalı kararlar” denir. Dataya dayalı bilgiler, karar alma süreçlerinin temelidir. Bilgilerden sağlanan tahlilleri uzman bilgisiyle birleştirmek, hakikat karar alma süreçlerini güçlendirerek işletmelerin iş gayelerine ulaşmasına yardımcı olur.

• Üretim kalitesinden emin olmak
Veriye dayalı servisler, birinci günden itibaren işletmelerin üretim kalitesinin takip edilmesine yardımcı olur. Bilgiye dayalı servislerden yararlanıldığında çizgi mühendisleri, kalite mühendisleri ve grup önderleri problemler ortaya çıktıkça daima bilgilendirilir. Bu bilgi suratı, grubunuzun daha yeterli seçimler yapmasına ve problemleri çalışma müddetinde kayıp yaşamadan tahlil üretilmesini sağlar. Kullanılacak servisler, üretimde kayıplar yaşanmadan tahliller üretilmesine, takımınızın daha düzgün kararlar alarak süratli aksiyon almasına imkan sağlar.

• İnovasyonu ve optimizasyonu güçlendirmek
Veriye dayalı servis tahlilleri, operatör eğitimi yahut proses optimizasyonu üzere üretimi güzelleştirecek gerçek vakitli bilgiler ve teklifler sağlar. Şirketteki herkes, bilgilerin sağladığı gerçek vakitli bilgiler yardımıyla yeni fikirler üretme imkanına sahiptir.

• Çalışanların yetkinliğini artırmak
Veriye dayalı hizmetler, işletmeye işle ilgili gerilimi azaltma konusunda yardımcı olur. Bu gerilim, ekseriyetle gerçekçi olmayan amaçlara ulaşmaya çalışmaktan, beklenmeyen kalite problemlerini düzeltmekten ve performansı nasıl artıracağınızı bilmemenin yarattığı hayal kırıklığından kaynaklanan baskıdan oluşur. Vakit ortasında sistemde sunulan data eğilimlerini takip eden yöneticiler; ferdi performansı izleyip kıymetlendirebilir, üretimdeki riskli alanları tespit edebilir ve meseleleri çözmek için teşebbüsler başlatabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı