Ümit Ünal: ’Aşk hudut tanımıyor’

EsraBetül

Member
Ümit Ünal’ın senaryosunu yazıp yönettiği “Aşk, Büyü vs” yurt ortasında aldığı mükafatların akabinde yurt haricindeki şenlik çeşidine devam ediyor. Toronto’da düzenlenen ve dünyanın değerli LGBT+ sinema şenliklerinden biri olan Inside Out’da izleyiciyle buluşan sinema İzleyici Mükafatı aldı.

‘İZLEYİCİ MÜKAFATI GURU VERİCİ’

bir müddetdir İskoçya’da bulunan Ümit Ünal’a ulaştık ve mükafata dair görüşlerini aldık. Mükafatın bir sürpriz olduğunu söyleyen Ünal fikirlerini şöyleki söz etti: “Toronto’da yapılan Inside Out, dünyanın en büyük LGBT+ sinema şenliklerinden biri. Başvuruyu yurtharicindeki dağıtımcımız Arthood yapmıştı, benim direkt kontağım olmadı. Birkaç öbür şenlikten online konuşma, soru-cevap teklifi geldi, düzenleyenlerle konuştum lakin Inside Out’dan kimselerle görüşmemiştim. ötürüsıyla ödül tam bir sürpriz oldu. Evvel Twitter’da gördüm, daha sonra şenlikten mail geldi. Anladığım kadarıyla online seyreden seyircilerin verdiği oylarla belirlenen bir ödül. Dünyanın uzak bir ucunda, 33 uzun metraj sinema içinden seyircinin Aşk, Büyü vs’yi seçmesi şüphesiz fazlaca gurur verici, aşkın ve kıssaların hudut tanımadığının en hoş işareti.”

Başrollerini selen Uçer ve Ece Dizdar’ın paylaştığı sinema birinci gösterimini Antayla Sinema Festivali’nde yapmış ve orada Heyet Özel Mükafatı ile En Düzgün Bayan Oyuncu (Selen Uçer) ve SİYAD mükafatlarını almıştı. İsminden İstanbul Sinema Festivali’nde En Yeterli Sinema (Altın Lale), En Düzgün Bayan Oyuncu (Selen Uçer ve Ece Dizdar) ve En Güzel Senaryo mükafatlarını almıştı. Öbür Sinema’nın düzenlediği Ayvalık Sinema Festivali’nde Ümit Ünal KAV Yılın Direktörü mükafatını alırken “Aşk, Büyü vs” Ankara Sinema Festivali’nde de bir daha En Güzel Bayan Oyuncu (Selen Uçer) ve Onat Kutlar En Düzgün Senaryo mükafatlarını kazanmıştı.

“Aşk, Büyü vs” hala MUBI’de çevrimiçi izlenebilir.