Türkiye’de birinci kere metaverse ortamında ders verildi

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Türkiye’nin üniversite bünyesindeki birinci metaverse platformu kuruldu

Türkiye’de birinci kere Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafınca eğitim alanında hizmet verecek bir metaverse platformu kuruldu. Öğrencilerin sanal ortamda eğitim aldığı platformun birinci dersi ise üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz tarafınca dijital avatarlar aracılığıyla verildi.

Milyonlarca dolar yatırımın yapıldığı ve 3 boyutlu sanal kainatlar manasına gelen metaverse teknolojisi, Türkiye’de birinci sefer eğitim alanında kullanılmaya başlandı. Akademisyen ve öğrenciler tarafınca geliştirilen ‘YTU Starverse’ isimli metaverse platformu, büsbütün üniversite bünyesindeki sunucular ve altyapı kullanılarak tasarlandı. Proje, üniversitenin bünyesinde kurulan YTU Reality Lab laboratuvarının yürütücülüğünü yapan Doç. Dr. Ertan Toy’un koordinatörlüğündeki araştırma grubu tarafınca ve bilimsel araştırma projeleri uyum ünitesinin dayanağıyla gerçekleştirildi. Yeni teknolojiler aracılığıyla eğitim kalitesinin arttırılmasının hedeflendiği YTU Starverse’te; öğrencilerin ders alabileceği sınıfların yanı sıra, kültürel aktivitelerin gerçekleştirileceği bir müze, sanat galerisi ve kütüphane üzere yapılar bulunuyor. ‘İnovasyon ve Girişimcilik’ temalı birinci dersin verildiği Metaverse ortamında öğrenciler birinci dersi üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’dan aldı. Rektör ve öğrencilerin seçtikleri dijital avatarlarla yapılan ders YouTube’dan canlı olarak yayınlandı.

“20 Kişilik Grup Gece Gündüz Çalıştı”

YTU Starverse platformunun açılışını yapan YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, inovasyonun başkanlarla takipçiler içindeki farkı belirlediğini ve önder bir kişi ya da kurum olmak için de inovasyon yapmanın da zarurî olduğunun altını çizdi. Yılmaz, “İşimiz, eğitim ve Ar-Ge konusunda da inovasyon yapmak. Üniversitelerin kendi mamüllerini üretebiliyor olması lazım. Günümüz dünyası ve gençliğinin gittiği öteki bir alan var. Öbür bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu da blockchain sistemleri, NFT’ler, metaverse düzlemler. değişen teknolojinin gittiği bu alanda, liderliği tabi ki üniversitelerin yapması gerekir. YTÜ’de bu anlamada kendi metaverse üniversitesini, dünyasını yani yerleşkesini sanal düzlemde modellemiş oldu. Bu dünyaya da yıldızdan öykünerek, yıldıza atıfta bulunarak ‘Starverse’ alemi dedik. Bugün de birinci deneme dersini yapacağız. Bunun ardında, gece gündüz modellere çalışmaları yaparak sistemi son haline getiren 20 kişilik bir takım var. Daha evvel üniversite olarak blockchain tabanlı işlerde ve NFT’de birincileri gerçekleştirdik. Hala daha üniversitenin kendisine ilişkin bir NFT koleksiyonu var. bir daha mezuniyet merasiminde dereceye girmiş öğrencilerimize NFT armağan ettik. Beşerler, plaket verirken biz artık bedelli, satılabilir NFT’ler verdik öğrencilerimize. Bugün de bunu tamamlayan fakat son olmayan bir halkadan bahsediyoruz o da starverse düzlemi.” dedi.

“Öğrenci ve Eğiten içindeki Bağ Artık Yol Arkadaşlığına Evrildi”

Eğitimde teknoloji kullanmasının artık mecburî hale geldiğini ve dünya standartlarında rekabetçi bir hale gelmenin anahtarının teknolojiden geçtiğini tabir eden Prof. Dr. Tamer Yılmaz, şöyleki devam devam etti; “Her alanda teknoloji nasıl kullanılıyorsa eğitimde öncelikli olarak daha fazla kullanılmalı. Öbür alanlarda bu kullanılırken alkışlanıyor, eğitimde kullanılırken “biz teknolojiyi çocuklarımıza epeyce mu muhatap ediyoruz, öğretmenlerimiz buna adapte olacak mı?” diye düşünme lüksümüz yok. Nasıl uçak, uzay kesiminde teknoloji kullanılmak zaruriyse eğitim de bunu kullanmak zorundayız. Şuna inanıyorum, epey çabuk adapte olabiliriz. Zira öğrenciler bizim destekçimiz. birlikte hareket ettiğimiz öğrencilerimizin mentoruyuz ve onlarla yola çıkıyoruz. Eskisi üzere düşünmek yanlışsız değil. Yani “karşı tarafta öğrenciler var ve bizim onlardan daha epeyce bilmemiz lazım” demek epeyce yanlışsız değil. Zira öğrencilerimiz bizden daha epeyce şey biliyorlar. Bizim avantajımız, onlardan öğrenerek birlikte yol arkadaşlığı yapma çağında olmamız. Eğitimde biraz buna evriliyor. süratle gelişen teknolojinin kullanılmasıyla bir arada eğitici ve eğitilen içindeki alaka de biraz daha yol arkadaşlığına döndü. Bir kitaptan anlatmak değil mesela, tarım toplumu mu anlatılıyor bu biçimde gelip bu dünyaya giriş yapıp o atmosferde o dersi işleyelim diyebiliyoruz. Bunları fizikî ortamda yapamazsınız.”

Öte yandan, platforma hem masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan tıpkı vakitte sanal gerçeklik gözlüklerinden giriş yapılabiliyor. birinci vakit içinderda yalnızca üniversitenin öğretim üyelerine ve öğrencilerine açık olacak sistemin, yakın gelecekte dışarıdan kullanıma da açılması planlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı