Türkan Şoray ve Müjdat Gezen’in 62. Sanat ılları Esenyurt’ta kutlandı

EsraBetül

Member
Dokuzuncu gününü geride bırakan Esenyurt Edebiyat ve Sanat Şenliği, sinema ve tiyatronun yaşayan efsaneleri Türkan Şoray ve Müjdat Gezen’i ağırladı.

Şenlikte 62. sanat yıllarını kutlayan yaşayan efsaneler, Esenyurtluların ağır ilgisiyle karşılaştı.

Müjdat Gezen ile kızı Elif Gezen’in Esenyurt Kültür Merkezi’nde sahnelediği “Baba Kız” isimli tiyatro oyununun akabinde Türkan Şoray, Esenyurt Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt tarafınca sahneye davet edildi.

Bozkurt Şoray’ı takdim ederken “Bu şenliği düzenlemeye karar verdiğimizde bu toprakların bütün renkleri ve seslerinin temsil edilmesini istedik. Bu kanılarla çıktığımız şenlik seyahatinde Türkan Şoray’ın olmaması, bu amacı sekteye uğratacaktı. Kendisini davet ettik, 2 yıldır hiç bir daveti kabul etmemesine karşın bizi kırmadı” dedi.

“O BİZİM SULTANIMIZ, TÜRKİYE’NİN SULTANI”

Bozkurt kelamlarını, “Davetimizi kabul etmesi bizi fazlaca memnun etti zira o, yalnızca bir sinema sanatkarı değil. O, gözlerinde biroldukca insanın kaybolduğu, hoşluğuyla herkesi büyüleyen, bu topraklardaki bayanların çektiği tüm acıları hissettiren ve sevginin emek olduğunu bize öğreten bir isim. O, bizim sultanımız, Türkiye’nin sultanıdır. Onu takdim ettiğim bu andan daha memnun bir anımı hatırlamıyorum” sözleriyle sürdürdükten daha sonra Türkan Şoray alkışlar eşliğinde sahneye çıktı.

“UMUDUN KENTİ ESENYURT’U KUCAKLAMAYA GELDİM”

Uzun müddettir bu tıp etkinliklere katılmadığını lisana getiren Türkan Şoray, karşılaştığı ağır ilgi niçiniyle duygusal anlar yaşadı.

Konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Şoray, şunları söylemiş oldu:

“Umudun Kenti sevgili Esenyurtluları kucaklamaya geldim. Sizlere sevgi ve muhabbetlerimi sunmaya geldim. Pahalı Kemal Liderimizin hakkımdaki hoş kelamlarını duydum biraz evvel. Çok mahcup oldum, fazlaca teşekkür ediyorum. Sevecen ve içten alkışları o kadar özlemiştim ki, şu an yaşattığınız için ben size nasıl teşekkür edeyim? Liderimizin başlatmış olduğu edebiyat ve sanat şenliğinin hoşluğunu yaşıyoruz şu an. İşte bu sanatın hoşluğu, birleştiriyor, kaynaştırıyor. Onun için kutluyorum bu şenliği, daha birçok yıllar sürmesini diliyorum. Bu şenlik ötürüsıyla, sizlerle birlikte olduğum için fazlaca memnunum, o kadar hoşsunuz ki. Hepiniz bu soğukta gelmişsiniz, ne kadar takdir edebilecek bir şey?”

ŞORAY: HAYATIM BOYUNCA UNUTAMAYACAĞIM ANLAR YAŞADIM

Merasimin akabinde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Türkan Şoray, Esenyurt’ta unutamayacağı anlar yaşadığını söylemiş oldu.

Şenliğe davet edildiği için onur duyduğunu belirten Şoray, “Sanatın o birleştirici hoşluğunu bütün Esenyurtlular yaşadı herbiçimde bir haftadır. Ben de bugün sevgili Esenyurtluların inanılmaz sıcak sevgileriyle kucaklaştım ve hayatım boyunca unutamayacağım anlar yaşadım. Beni epeyce duygulandırdılar. Hepsini epey seviyorum. “Umudun Kenti Esenyurt” deniyor. Bütün umutların yeşermesini, güzelleşmesini, çiçek açmasını dilerim” diye konuştu.

MÜJDAT GEZEN: BU HALK İÇİN TEKRAR GELİRİZ

Esenyurt Edebiyat ve Sanat Şenliği için, “Harika yapılmış her şey, fazlaca hoş bir organizasyon” tabirlerini kullanan Müjdat Gezen ise, şunları kaydetti:

“Bir kez o dokuz yüz kişilik salona bin yüz kişi geldiyse bu karda, bu salgında bizim onlara yeni bir borcumuz var demektir. Lideri da kutluyorum, katılan herkesi de kutluyorum. Gelirken “Yarım salon dolarsa ne mutlu” dedim. İki yüz üç yüz kişilik olup da dokuz yüz sandalye taşındıktan daha sonra daha da keyifli oldum. Ben onun ismine da kelam veriyorum. Gelecek dönemlerde da ne vakit lider çağırırsa bu halk için geliriz” biçiminde konuştu.

Konuşmaların akabinde iki isme Esenyurt Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt tarafınca 62. Sanat yılları vesilesiyle Onur Mükafatı takdim edildi.

ŞENLİK, SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNLERİYLE DEVAM ETTİ

Şenliğin dokuzuncu günü ortalarında Kerem Fırtına, Dilek Sevinç Açıker, Zeynep Oral, Aydın Ilgaz, Zafer Arapkirli ve Barış Yarkadaş’ın da olduğu isimlerin imza günü aktiflikleri ve söyleşilerle devam etti.