TGC Basın Müzesi’nde Yaşar Kemal’in tablosu

EsraBetül

Member
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), tarafınca Basın Müzesi’nin gazetecilik tarihine emeği geçmiş ve iz bırakmış gazetecilerin tablolarından oluşan Portreler Salonu’na 74. tablo olarak Yaşar Kemal’in tablosu da eklendi.

Sanatçı Ahmet Güneştekin’in Atölyesi’nden ressam Yahya Bağcı tarafınca yapılan Yaşar Kemal’in tablosu dün düzenlenen merasimle yerine asıldı. Merasimde TGC Lideri Turgay Olcayto sanatçı Ahmet Güneştekin’e TGC Lider Vekili Vahap Munyar ise ressam Yahya Bağcı’ya şükran plaketi sundu.

Ahmet Güneştekin’e plaketini Turgay Olcayto sundu.

Merasimin açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Lideri Turgay Olcayto, tablonun asılmasıyla büyük bir eksikliğin de giderildiğini belirterek şöyleki konuştu: “Yaşar Kemal Jenerasyonunun hem ağabeyi, tıpkı vakitte meslekteki ustasıydı. Herkesle sıcak bağlantıları vardı. Yaşar Kemal’den çok şey öğrendik. Gazetecinin doğayı, sanatı da bilmesi gerektiğini, nasıl röportaj yapması gerektiğini Yaşar Kemal’i okuyarak, izleyerek öğrendik. Yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın da sayılı muharrirlerinden bir tanesiydi. Yaşar Kemal’in anısı önünde hürmetle eğiliyorum. Bu yapıtı bize kazandıran Ahmet Güneştekin ve Yaşar Bağcı’ya da epeyce teşekkür ediyorum.”

Merasimin sunuculuğunu üstüne alan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Yaşar Kemal’in TGC’ye 28 Mart 1977 yılında üye olduğunu belirterek “Yaşar Kemal TGC’nin 1004 numaralı üyesiydi. TGC’nin çalışmalarına daima dayanak verirdi. TGC Basın Müzesi’ndeki tabloları bugüne kadar Münif Fehim, Etem Çalışkan ve Ebulfez Fereçoğlu yaptı. Kıymetli üyemiz Yaşar Kemal’in tablosunu 74. tablo olarak müzemize asmanın memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

Merasimde kelam alan Yaşar Kemal Vakfı Lideri ve Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban ise “Ben hayli heyecanlıyım, bu memnunluğu yaşatan herkese teşekkür ediyorum’ demekten öteki söyleyeceğim bir şey yok. Yaşar Kemal’in tablosunun burada yer alması sahiden onu da epey memnun ederdi. Basın Müzesi biraz da benim meskenim üzere. Zira dört nesil burada temsil edilen aile fertlerim var. Ancak gazetecilik hakkında en çok şey öğrendiğim insan olan Yaşar Kemal’in müzede yerini alması epeyce farklı bir mutluluk” diyerek hislerini paylaştı. Toplantıya davetli olan ve katılamayan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ise gönderdiği telgrafla katkı sundu. Ekrem İmamoğlu telgrafta “Bu merasime katılamayacağım için epeyce üzgünüm; bundan daha sonraki etkinliklerinizde bir ortada olabilmek ümidiyle hoş çalışmalarınız için şükranlarımı sunuyorum. Sizleri ve tüm davetlileri sevgi ve hürmetlerimle selamlıyorum” paylaşımı yer aldı.

Ayşe Semiha Baban

AHMET GÜNEŞTEKİN: YAŞAR KEMAL SANATLA DAİMA İÇ İÇE YAŞAYAN BİRİYDİ

Ressam, heykeltıraş Ahmet Güneştekin ise Yaşar Kemal’in yağlıboya tablosunun yapılış süreciyle ilgili detayları anlattı. Yaşar Kemal ile uzun yıllarının bir arada geçtiğini söyleyen Güneştekin, “Hem bir öğretici olarak, hem bir baba olarak fazlaca yakın bağımız oldu. Sanatla daima iç içe yaşayan bir tanesiydi. İlhan Koman’dan Abidin Dino’ya, Avni Arbaş’a kadar biroldukca kıymetli sanatkarla yakın münasebeti oldu. Muhtemelen son jenerasyon olarak da benimle yakındı, Haftanın neredeyse 2-3 günü atölyemde vakit geçirirdik. Neredeyse yaptığım her resmi yakından inceler, kritikler yapardı. Ben renklerin içine doğmuş biriyim. Lakin Yaşar Kemal, renkleri benden daha uygun tasvir ediyor, daha güzel anlatıyordu. Atölyede o devir benim baş asistanım olan Yahya Bağcı da fiziki olarak Yaşar Kemal ile yakından tanışmış, dostluğumuza da tanıklık etmişti. Yahya Bağcı’nın da inanılmaz bir Yaşar Kemal hayranlığı vardı. Basın Müzesi için Yaşar Kemal’in tablosunu yapmasını istediğimde epey heyecanlandı. Yahya Bağcı, bence Türkiye’nin yaşayan en güzel hiperrealist ressamıdır. Basın Müzesi’nin portreler galerisindeki bu ölümsüz insanların tablosunun ortasına Yaşar Kemal’i de kattığınız için TGC’ye ayrıyeten teşekkür ediyorum” dedi.

Yaşar Kemal’in tablosunu yapan Yahya Bağcı, “Ahmet Güneştekin Yaşar Kemal’in portresini yapmamı söylemiş olduğinde hakikaten epey heyecanlandım, biraz da korktum” diyerek şöyleki devam etti: “Yaşar Kemal üzere büyük bir ismin tablosu olması, birebir vakitte Basın Müzesi’ne asılıyor olması büyük bir sorumluluk. Umarım altından kalkabilmişimdir.”