Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Astana’da kıymetli açıklamalar

Dogecoin

Active member
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyleki; Cumhurbaşkanı sayın Tokayev’in davetlerine icabetle cet topraklarımızda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Dost ve kardeş ülkelerimiz içinde kusursuz düzeyde seyreden münasebetlerimizi değerlendirdik. Aramızdaki siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel iş birliği bu gücü daha da artırmaktadır. Kazakistan’ın bağımsızlığından itibaren başardıkları bizler için iftihar sıkıntısıdır. Kazakistan’ın bağımsızlığnı tanıyan birinci ülkelerden biriyiz. Egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeyi sürdüreceğiz.

ERDOĞAN’A DEVLET NİŞANI

Burada epey önemli sürprizle karşı karşıya kaldım. Birinci Derece Devlet Dostluk Nişanını takdim etmesini hangi sözlerle edeceğim bilemiyorum. Benim için büyük sürpriz oldu. Şahsım ve ailem ismine kendilerine epey teşekkür ediyorum.

Ticaret, savunma sanayii, güç, ulaştırma yüklü olarak tarım, hayvancılık alanında Kazakistan’la iş birliğimizi bundan sornaki süreçte daha da artıracağız. Eğitim, kültürde münasebetlerimizi daha da geliştirmek istiyoruz Mayıs ayında 14 mutabakat imzalanmıştı. Burada 6 muahede imzalandı. Toplam 20 muahede imzalanmış oldu.

Kazakistan’la ticaret hacmimizde 5 milyar dolar düzeyini geçen yıl aştık. Orta vadede 10 milyar dolarlık gayemize de emin adımlarla ilerliyoruz. Orta Koridor’un geliştirilmesi başta olmak üzere ulaştırma ve güç alanında ilişkilerimizi kuvvetlendirmek için çalışmayı sürdüreceğiz.

Türk dünyasının entegrasyonuna yönelik ek adımlar atacağız. Kazakistan’ın bir memleketler arası bir başarısı olarak gördüğümüz ‘Asya’da İşbirliği ve İnanç Arttırıcı Tedbirler Tepesi’ne katılarak devam edeceğim.