Salomon Türkiye atleti Aykut Çelikbaş, Barcelona 24 Saat Koşusu’nda üçüncü oldu ve ülkemizi muvaffakiyetle temsil etti

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
Ülkemizde uzun uzaklıklı koşuların öncülerinden ve rol modellerinden; Salomon Türkiye atleti Aykut Çelikbaş, Aralık ayı içerisinde katıldığı “Barcelona 24 Saat Yarışı”nda üçüncü olarak ülkemizi muvaffakiyetle temsil etti. 2017 yılında bir daha birebir yarışta 225.891 km koşarak Türkiye rekoru kıran Çelikbaş, bu yılki 231,176 km derecesiyle Türkiye rekorunu da geliştirmiş oldu.

Salomon Türkiye sponsorluğunda katıldığı memleketler arası yarışlarda büyük muvaffakiyetler elde eden Aykut Çelikbaş, Barcelona 24 Saat 2021’de toplamda 212 binden çok adım attı 19.800 kalori yaktı. Çelikbaş, 437.7 metre uzunluğundaki 6. Kulvarda toplamda 528 tıp atmayı başardı.

“Hedefim rekoru bir kere daha geliştirebilmekti”

Aykut Çelikbaş, yarış daha sonrasındaki kanılarını ise şöyle lisana getirdi:

“Bu yarışı 2017 yılında da koşmuş ve o sene 225.891 km koşarak Türkiye rekorunu kırmıştım. Dört yıl daha sonra tekrar bu yarışa giderken maksadım bu rekoru bir defa daha geliştirebilmekti. Birinci 12 saat işler planladığım üzere gitti ve yarışın orta noktasını hedeflediğim üzere 126 km ile tamamladım. İlerleyen saatlerde havanın da soğumaya başlaması ile sindirim meseleleri beni bir süre yavaşlatsa da bu sorunu çözdükten daha sonra tekrar hızlanarak 230 km’nin üzerine çıkmayı başardım.

24 saat yarışları fizikî olduğu kadar zihinsel olarak da epeyce güç yarışlar. Şayet zihinsel olarak kuvvetli değilseniz bir atletizm pistinde 24 saat boyunca koşma motivasyonunu bulmak pek mümkün değil. Ayrıyeten bu yarışlar kesinlikle epey âlâ bir planlama ve tempo stratejisi gerektiriyor. Yarış aslında 16. saatten daha sonra başlıyor ve birinci saatleri fazla süratli koşanlar son kısımda fazlaca yavaşlıyorlar. Lakin güçlerini uygun ayarlayıp son saatlere kuvvetli girebilenler gayelerine ulaşabiliyor. 12. saat sonunda 9. iken yarışı 3. sırada bitirebilmem bu manada başarılı bir yarış geçirdiğimi gösteriyor. Fakat beslenme başta olmak üzere kendimi geliştirmem gereken alanlar olduğunun farkındayım. Bunları gerçekleştirebilirsem bu arayı daha ileriye taşıyabileceğime inanıyorum. Dayanakları için Salomon Türkiye ailesine de teşekkür ediyorum.”

Avrupa’nın en tanınmış 24 saat yarışlarından biri

Barcelona 24 Saat Yarışı, atletizm otoriteleri tarafınca Avrupa’nın en değerli 24 saat yarışlarından biri olarak gösteriliyor. Barcelona’dadaki Can Drago Atletizm Pisti’nde koşulan yarış her yıl büyük ilgi görüyor. 170 atletin parkura çıktığı yarışı bu yıl erkeklerde Ukraynalı Andrii Tkachuk birinci sırada bitirirken, ikinciliği ise İspanyol Nicolas De Las Heras Monforte aldı. Bayanlar yarışında 216.6 km ile birinciliği alan İspanyol Maite Rojo’nun akabinde Romen Ana Cristina Konstatin ikinci, Bulgar Mihaela Ivanova Englaro ise üçüncü oldu.

Ülkemizdeki koşu dünyasının öncü markalarından Salomon Türkiye, ülkemizi milletlerarası tertiplerinde temsil eden atletlere dayanak olmaya ve Türkiye’deki atletizm ailesini büyütmeye önümüzdeki süreçte de devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı