Rolando ve Fatma ile çiçeklendik

EsraBetül

Member
Kusursuz tenor Rolando Villazon ve Mısırlı sesi hoş kendi hoş Fatma ile Cemi’i Can Deliorman şefliğinde, Gedik Filarmoni Orkestrası eşliğinde İstanbul seyircisi olarak, olağanüstü bir konsere şahit olduk. Konserde Rolando Villazon ihtişamlı sesine Latin kanındaki sevincini katarken, Mısırlı şık diva Fatma adeta bir masal prensesi üzereydi. Time mecmuasının “günün divolarının en çekicisi” olarak tanım ettiği Rolando, gece boyunca teatral ve eğlenceli tutumuyla, seçtikleri tanınan yapıtlara ve sahneye apayrı bir renk kattı. İstanbul seyircisine düş üzere bir gece yaşatan ikili bilhassa dans ederken romantik anlar da yaşattılar. Birinci yarıda Fatma Said kırmızı simli tuvaletiyle sahneye çıktığında, hayal edilemeyecek kadar hoş ve Disney prenseslerinden bile cazipti. Açıkçası ortadan daha sonra onu yeni bir gece elbisesi ortasında hayal etmiştim ki, kırmızıdan ve elbisesinden vazgeçmedi.

MISIR’IN KÜLTÜR VE EĞİTİM ELÇİSİ FATMA SAİD

Mısırlı soprano Fatma’nın meşhur Fransız bestekar Charles Gounod’un ünlü operası “Romeo et Juliette” yapıtlarından “Je veux vivre” yorumuna bayıldım ki daha sonra YouTube üzerinden bir daha dinleyebilmek için kurcaladığımda Fatma Said’in 2016 yılında “Je veux vivre” yorumuyla Veronica Dunne Memleketler arası Müzik Yarışması’nı kazandığını öğrendim ve epey keyifli oldum. Fatma Said, Avrupa’da eğitim almış ve kendini yetiştirmiş yeni kuşak Mısırlı bir diva olarak Mısır’da “Yaratıcılık Ödülü’ne” layık görülen, milletlerarası muvaffakiyetler elde eden birinci opera sanatkarı. Said, ülkesini kültür ve eğitim elçisi olarak da temsil ediyor. Fatma’yı, neredeyse yan koltuğumuzda, ünü tüm dünyaya ulaşan, New York Metropolitan Opera ve daha biroldukça itibarlı opera ve konser salonunda sahne alan basbariton opera sanatkarımız Burak Bilgili ile birebir salonda izlemek de farklı bir keyifti. Daha evvel Cenevre’de, tarihi Milletler Sarayı’nda (Palais des Nations), Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin temsilcilerine müzik söyleyerek soprano Fatma Said ile birebir sahneyi paylaşan Burak Bilgili, Fatma’yı alkışlarken, melodik sesiyle ve coşkuyla “bravo” diyordu. Bu ortada Bilgili, 28 Ekim Perşembe akşamı, Hasan Niyazi Tipe şefliğinde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile “Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri” ile Cemal Reşit Rey sahnesinde olacak.

ROLANDO’NUN SEVİNCİ, FATMA’NIN ZARAFETİ

Konsere dönecek olursak, Rolando Villazon’un kuvvetli performansı için tek bir kelam bile etmek haddime değil fakat psikoloji alanından biri olarak pek manik olduğunu ve kuvvetli sesiyle adeta oynadığını, mükemmel yorumlarını dayanılmaz bir rahatlıkla ve keyifle paylaştığını söyleyebilirim. Konser sonunda yüksek gücü hem izleyiciye tıpkı vakitte partneri Fatma’ya da geçti. Sahneye çıktığı birinci andan itibaren, Grace Kelly zarafetiyle müzik söyleyen Fatma da sonunda Rolando’nun sevincine kaptırdı kendini. Centilmen Rolando, konser sonunda armağan edilen çiçeklerden bir kısmını ve güllerini evvel Fatma’ya, daha sonra baş kemancıya, akabinde da ön koltuktaki seyircilere, arkadaşlarıma ve çocuk yaşlarındaki bir klasik müzik dinleyicisine armağan etti. Seyircinin coşkusuyla ve güçlü alkışlarıyla üç kere bis yapan ikilinin konserinden aslında hepimiz çiçeklendik çıktık.