Oyun Girişimciliği Yarışı Next Game Startup 2021 Başlıyor

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Geçtiğimiz yıl birincisi gerçekleşen ve 350 oyun geliştiricisinin katıldığı, Intel ve İzmir Büyükşehir Belediyesi takviyesi ile düzenlenen oyun girişimciliği müsabakası Next Game Startup, 2. yılında Türkiye’nin büyüyen oyun pazarındaki genç gruplara büyük fırsatlar sunmak üzere bir daha harekete geçmeye hazırlanıyor.

Genç ve yetenekli oyun geliştiricilerini desteklemek maksadıyla düzenlenen Next Game Startup geçtiğimiz yıl ağır ilgi görürken, hem taşınabilir tıpkı vakitte PC platformuna oyun geliştiren genç grupları yatırımcılarla buluşturdu. 2020’de dereceye giren stüdyolar müsabakadan daha sonra aldıkları 1,25 Milyon TL yatırım mükafatı ile oyunlarını taşınabilir ve PC platformunda yayınlamak üzere gruplarını genişleterek yollarına devam etme fırsatı yakaladı. Ayrıyeten yarışın sona ermesinin akabinde başarılı olan stüdyolar toplam 9 Milyon TL bedelinde değerleme ile yatırım alarak büyük bir muvaffakiyete imza attı.

Bu yıl da Eylül ayında 90. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark’ta gerçekleştirilmesi planlanan finallere İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliği yapacak. Yarış süreci içerisinde eğitim programları, game jam, kıssa müsabakası üzere etkinliklere de yer verecek olan Next Game Startup, dijital kanallardan canlı olarak Türkiye’de ve tüm dünyada takip edilebilecek.

Müsabakada iştirakçilerin müracaatları, alanında uzman isimlerden oluşan teknik heyetin yapacağı değerlendirmelerinin akabinde evvel ön elemeyi, akabinde çeyrek ve yarı final etaplarını geçecekler. Müsabakada müracaatlar ise 10 Mayıs 2021 Pazartesi günü itibariyle başladı ve 30 Temmuz’a kadar devam edecek. Online olarak startı verilecek yarış mühletince yapılacak eğitim seminerleri ve danışmanlık seanslarına katılan takımlar, dalın önde gelen profesyonellerinden mentorluk dayanağı alarak süreç boyunca bir hayli alanda kendilerini geliştirme fırsatı da bulacak.

INTEL®, ESL, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) ve Next In Game tarafınca organize edilen yarışa Game Factory, WePlay Ventures ve Digi Game oyun sponsoru, Mobidictum ve FRPNET ise medya sponsoru olarak dayanak veriyor. Müsabakanın başka destekçileri içinde İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Ticaret Odası, İzQ, İmza.com, Mad Rooster ve Oyunder yer alıyor.

Yarışın heyet üyeleri, ödül havuzu, eğitim programları, workshop konukları üzere ayrıntılar da fazlaca yakında duyurulacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı