Orman yangınlarında son durum

Trendio

Active member
Muğla bölgesinde 10 gün evvel başlayan orman yangınlarından Marmaris ve Bodrum yangınları denetim altına alınırken, Yatağan, Menteşe, Köyceğiz ve Milas’taki orman yangınları devam ediyor.

Kavaklıdere’de başlayan ve çabucak sonrasında Menteşe ilçesine sirayet eden orman yangını, Yılanlı ve Kozağaç Mahallesi’nin Batı istikametinde ve üstünde Göktepe Kulesi’nin alt istikametinde devam ediyor. Tıpkı yangının Doğu istikametinde Yılanlı dağı bölgesinde kalan kısmında da ağır bir çalışma sürdürülüyor.

Köyceğiz’deki orman yangınını söndürme çalışmalarında alevler üç koldan ilerliyor. Otmanlar Mahallesi civarında havadan ve karadan ağır bir biçimde devam eden yangın söndürme çalışmaları, Çövmen Yaylası bölgesinde çalışmalara yük verildi. Göynük kanyonu tarafında da grupların yangını denetim altına alma çalışmaları sürüyor.

Yatağan Hacıveliler Mahallesi’nde başlayan yangın, rüzgarın artması ile yine alevlenerek Yatağan bölgesine yayılırken Yava Mahallesi boşaltıldı. Rüzgar niçiniyle Hacıveliler Mahallesi bölgesinde yangın tekrar büyüdü. Takımların hava ve karadan müdahalesi sürüyor.

Milas yangınından tek hatta devam eden yangın, rüzgarın tesiri ile tekrar dumanlar yükseldi. Uçak ve hava araçları tekrar parlama gösteren bölgelere ağır sorti gerçekleştiriyor.

SEYDİKEMER’DEKİ YANGINA MÜDAHALE SÜRÜYOR

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ediliyor. Karaköy Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 4 başka noktada çabucak hemen belirlenemeyen niçinle yangın çıktı. Bölgede tesirli olan rüzgar niçiniyle kısa müddette yayılan alevlere Muğla Orman Bölge Müdürlüğü takımları müdahale ediyor. Yangının denetim altına alınması için yürütülen çalışmalara bölge halkı da dayanak veriyor.

HATAY’DAKİ YANGIN DENETİM ALTINA ALINDI

Hatay’ın Belen ilçesinde akşam saatlerinde 3 noktada tıpkı anda çıkan orman yangını denetim atına alındı.
Alınan bilgiye bakılırsa, Belen ilçesi Soğukoluk Mahallesi’nde ormanlık alanda akşam saatlerinde çıkan orman yangını havadan ve karadan ve vatandaşların müdahale etmesinin akabinde denetim altına alındığı bildirildi.
Yangına 2 helikopter, 10 arazöz, 100 işçin müdahale edilirken vatandaşlarında yangını kendi yangını imkânları ile söndürmek için çalıştıkları