Olağanlaşma yeni kuşak güvenlik teknolojileriyle sağlanıyor

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
COVID-19 salgınıyla çaba tüm süratiyle devam ederken yeni olağana nazaran hayat devam ediyor. Bu noktada teknoloji, tüm kişi ve kurumların en büyük yardımcısı. AVM’lerden tüm işletmelere, eğitim kurumlarından havaalanlarına insan yoğunluğundan kaynaklanan riskleri düşürmek ve sağlıklı bir güvenlik sunmak için her yerde teknoloji kullanması süratle artıyor. Temassız geçiş denetim tahlilleri, noktasal ısı tespiti yapan, ateş ölçen, maske denetimi yapan kameralar ve daha biroldukca teknoloji ömrümüzün yeni normalinde güvenliği sağlayan baş aktörler olarak ön plana çıkıyor.

COVID-19 pandemisiyle gayret son süratle sürerken olağanlaşma başlıyor. Kısıtlamaların sona ermesi ve aşılamanın artmasıyla başlayan yeni olağanlaşma devrinde, hayatın daha sağlıklı ve inançlı olması için başrolde teknoloji var. Bilhassa binlerce iş yeri, üretim tesisi ve AVM’nin yine faaliyete geçmesiyle açık ve kapalı alanlarda artan insan yoğunluğunun salgının yayılımını artırmaması için temassız elektronik güvenlik tahlilleri kritik rol oynuyor. Yoğunluk ölçüm tahlillerinden noktasal ısı tespiti yapan aygıtlara, ateş ölçen teknolojilerden maske denetimi yapan kameralara kadar biroldukca teknoloji sıhhatin ve güvenliğin sağlanmasında faal biçimde kullanılıyor.

Temassız geçiş denetim sistemlerine ilgi artıyor

Temassız geçiş denetim sistemlerine olan ilgi pandemi başlangıcından itibaren daima artıyor. Temassız geçiş denetim sistemleri sisteme tanımlanan iris, yüz, parmak izi üzere biyometrik dataları işleyerek, rastgele bir yere dokunmadan inançlı biçimde giriş-çıkış yapılmasını sağlıyor. Art planda çalışan derin öğrenme algoritmaları doğruluk hissesini en üst düzeye taşıyor. Tahlil, havaalanı, AVM, iş merkezleri ve üretim tesisleri üzere insan trafiğinin ağır olduğu yerler için ülkü bir kullanım sunuyor.

Başka yandan hayatımızın her alanına giren cep telefonları ve taşınabilir aygıtlar da temassız geçiş denetim sistemlerinde aktif olarak kullanılıyor. Taşınabilir geçiş denetim sistemlerinde tuş paneli ya da akıllı kartların yerini akıllı telefonlar ve taşınabilir aygıtlar alıyor. Uygulama yardımıyla ofiste, otoparklarda anahtar olarak cep telefonları ve taşınabilir aygıtlar kullanılıyor. Suramı çok sıradan olan sistemde, kullanıcılar cep telefonu ya da taşınabilir aygıtlarına indirdikleri bir uygulamayla kendi taşınabilir kimliklerini oluşturup kullanıma başlıyor.

İnsan yoğunluğu anlık olarak denetim ediyor

Hem kapalı hem açık yerlerde bugün en kıymetli sorun insan yoğunluğu. Yoğunluk Ölçüm Tahlili, gerçek vakitli tahlil yeteneği yardımıyla, bir alandaki kişi sayısının anlık olarak takip edilebilmesini sağlıyor. Yoğunluk ölçümü kapılacak alanın girişine konumlandırılan ekrana, içeride kaç kişi olduğu, kaç kişinin girebileceği ve yaklaşık ne kadar müddet bekleneceği ayrıntıları görsel olarak yansıtılıyor. Tahlil, bilhassa insan yoğunluğunun epey olduğu AVM’ler ve havaalanlarında bulunan yemek alanlarında, mağazaların girişlerinde ve tuvaletlerde kullanılabiliyor.

Ateşli ve maskesiz şahısları tespit eden tahlil

COVID-19’un en kıymetli belirtilerinden biri de ateş. Noktasal Isı Tespiti Yapan Termal Kamera Tahlili de bu mevzuda kıymetli bir fonksiyonu yerine getiriyor. Her türlü işletme ve kurumda kullanılabilen bu tahlil beden sıcaklığı olağan bedellerin üstündeki şahısları tespit edebilmeyi sağlıyor. Tahlil ayrıyeten görüntü tahlil özellikleri yardımıyla maske kullanmasının mecburî olduğu noktalarda sesli ve görsel ihtar yapmanın yanında, maskesiz girişlerin de engellenmesine yardımcı oluyor.

Passlogic ile uçtan uca çalışan takibi

Binlerce kişinin bir ortada çalıştığı ofisler ve üretim tesislerinde de teknoloji yardımıyla alınan tedbirler hayatı normalleştirmede değerli rol oynuyor. Sensormatic’in geliştirdiği Passlogic, biroldukça farklı bina otomasyon ve güvenlik sisteminin birbiriyle basitçe bağlantı kurmasını sağlayarak hem çalışan hem ziyaretçi trafiğini uçtan uca takip ediyor. Passlogic’e sahip bir firma, bir çalışanında COVID-19 tespit edildiği durumda, çalışanın daha evvel iş yerinde bulunduğu ortamların, temas ettiği şahısların kimler olduğunun raporunu alabiliyor. Yeni olağanda vardiya planlama ve yetki denetimini Passlogic yapıyor. Çalışanın servis araçlarına ve yemekhaneye giriş yetkilerini denetim edebiliyor, kişi sayılarının çarçabuk sonlandırılmasına yardımcı oluyor. Passlogic, bu sınırlandırmalara uyulup uyulmadığını denetim altında tutuyor. Örneğin serviste 6 kişi olması gerekirken 9 kişi bulunuyorsa İK departmanını çabucak bir elektronik postayla uyarıyor. tıpkı vakitte servis kullanmasında da verimlilik sağlanıyor. Ayrıyeten Passlogic yazılımına eklenen HES (Hayat Konuta Sığar) kodu sorgulama modülü yardımıyla tahlili kullanan kurumlar işçi ve ziyaretçilerinin HES kodunu Passlogic üzerinden sorgulayabiliyor.

“Yeni bir periyoda gireceğiz”

hayatın tam manasıyla olağana dönmesi için en kıymetli kuralın insanın olduğu her yerde güvenliği sağlamak olduğunu belirten Sensormatic Pazarlama Yöneticisi Pelin Yelkencioğlu, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Toplum olarak yeni normali benimsememiz, ara ve hijyen kuralına tam olarak uymamız gerekiyor. Bu süreçte bizim en büyük destekçimiz teknoloji. Tüm kurum ve kuruluşlarda, plaza, okul, AVM, havalimanı üzere yerlerde bireylerin inançlı geçişini sağlamak, salgın için tehdit oluşturmayacak yoğunlukta insan hareketini denetim etmek, hastalık belirtileri taşıyan şahısları ya da tedbirlere uymayanları belirlemek bu noktada fazlaca değerli. Tüm bunları teknolojik tahlillerle yapabilmek ise en kıymetli talihimiz. Temassız elektronik güvenlik tahlilleri, noktasal ısı tespiti yapan, ateş ölçen, maske denetimi yapan kameralar ve daha birfazlaca teknoloji ömrümüzün yeni normalinde güvenliği sağlayan baş aktörler olacak.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı