Okula gitmek için her sabah 3 kilometre yürüyorlar: ‘Çocuğum okula giderken kayboldu…’

EliteDizqn

Active member
Çifteler’e 3 kilometre uzaklıkta bulunan Erbap Mahallesi’nde yaşayan ve ilçe merkezindeki Yakup Kadri Karaosmanoğlu Ortaokulu, Gazi İlkokulu ile Şehit Osman Genç Teknik Sanayi Meslek Lisesi’nde giden öğrenciler, servis olmadığı için her gün ayaklarına poşet bağlayıp, ıssız ve çamurlu topraklardan geçerek, yürümek zorunda kalıyor.

Mahalle ve ilçe merkezini birbirinden ayıran Eskişehir-Konya kara yolundan karşıya geçen öğrenciler, büyük dehşet yaşıyor. Öğrenci velilerinden Abdülkadir Coşkun, çocukların her gün tehlikeli yollardan yürüyerek, okullarına gittiklerini belirtip, servis taleplerinin kaymakamlık tarafınca kabul edilmediğini söylemiş oldu.

‘ÇİFTELER KAYMAKAMI SERVİS TEKLİFİNİ REDDETTİ’

Öğrencilerin her gün mevt tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Abdülkadir Coşkun, “Mahallede 30’dan fazla öğrenci var. Bu durumu Ulusal Eğitim Bakanlığı’na, kaymakamlığa aktardık. Eskişehir Valiliği ‘Buraya bir servis çıkaralım’ dedi fakat Çifteler Kaymakamı, bu durumu reddetti. Ailelerin durumunun güzel olduğunu söylemiş olduler. Saat 06.00’da işe gidiyorum, akşam saat 18.00’de işten geliyorum. Artık ben işi gücü bırakıp çocukları mı gdolayıp, getireyim? Şu çocukların haline bir bakın. Okula gitmek için 3 kilometre yol yürüyorlar. Ayrıyeten bu bölge boş bir arazi ve kış aylarında kurt, köpek ve domuz geliyor. Tehlikeli bir yol. Yolun kenarında kanal var. Bir de çocuklar etraf yolundan atlayıp geçiyor. Bu öğrenciler, her gün vefat tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu öğrencilere yazık değil mi? 50’den çok dilekçe gönderdik. Sesimizi ne biçimde duyurmamız gerekiyor? Ayrıyeten uzun ve tehlikeli yolu yürüyüp, okula giden öğrencilere köyden gelmedikleri için öğlen yemeği verilmiyor. Yemek için çocuklar öğle yine konutlarına gidip, gelse 1,5 saat geçecek. Ona vakitleri yok. Bu çocuklar, akşam okuldan çıkana kadar aç bekliyor. bu biçimde adaletsizlik olamaz” diye konuştu.

‘ÇOCUĞUM OKULA GİDERKEN KAYBOLDU’

Çocuğunun ıssız yollardan okula giderken kaybolduğunu söyleyen öğrenci velisi Abdulvahap Çaşut da öğrenciler için servis çıkarılmasını istedi. Bu kurallarda çocuğunu okula göndermek istemediğini anlatan Çaşut, “Geçen yıl çocuklarımı okula gönderdim. Çocuğum, okuldan konuta gelirken yolda kaybolmuş. Çocuğumu goren ihtiyar birisi konuta getirmiş. O gün bugündür çocuğumu okula göndermiyorum. Bana dünya kadar ceza da gelse göndermem” dedi.

Mehmet Emin Aydın ise çocukların çamurlu yerlerde ayaklarına poşet bağlayıp yürüdüklerini belirterek, “Çocukların halini görüyorsunuz, çamur arasındaler. Ayaklarında poşetle geliyorlar. Çocuklara köpekler saldırıyor. Çocuklarımızı gönderemiyoruz. Etraf yolundan geçiyorlar, tehlikesi var. Yardım istiyoruz yoksa çocuklarımızı gönderemiyoruz. 7’de işe gidiyorum, çocuğum 8’de okula gidiyor. Ben nasıl götüreyim? Gdolayıp, getirmek sıkıntı oluyor. Yol aslına bakarsanız sorunlu, 3 kilometre ara var” diye konuştu.

‘AKLIM DAİMA ÇOCUKLARIMDA’

Mevlüt Okçu ise 2 çocuğunun da farklı okullarda eğitim gördüğünü, servis çıkarılması gerektiğini belirterek, “Biri Yakup Kadri Karaosmanoğlu Ortaokulu’nda başkası Gazi İlkokulu’nda okuyor. Çocukları yürüyerek okula gönderiyorum, aklım onlarda kalıyor. İşime konsantre olamıyorum. ‘Acaba köpek mi ısırdı, kanala mı düştü, otomobil mı çarptı’ diye tasa ortasındayız. Yardım istiyoruz. Daha evvel gelen servisi iptal ettiler. Servis istiyoruz” dedi.

‘KÖPEKLER AZ DAHA BENİ ISIRIYORDU’

Gazi İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi Faruk Okçu da “Okuldan geliyordum, yolda köpekler geldi. Az daha beni ısırıyorlardı. Canımı güç kurtardım. Orada epey köpek var, her gün beni çeviriyorlar. Servis istiyoruz” diye konuştu.