Özel ihtiyaçlı çocuklar için bilakis kaynaştırma sınıfı

Adanali

New member
Özel ihtiyaçlı çocuklar için bilakis kaynaştırma sınıfı Balıkesir’de Şehit Uzman Çavuş Davut Armağan Keskin Özel Eğitim Anaokulu’nda özel eğitim ihtiyaçlı çocuklar ile olağan gelişim gösteren öğrenciler birlikte etkinliklere katılıp oyunlar oynuyor.

Balıkesir’de bir anaokulunda olağan gelişim gösteren öğrenciler ile özel eğitim ihtiyaçlı çocuklar “tersine kaynaştırma” uygulamasıyla hem birlikte olmanın tadını çıkarıyor tıpkı vakitte etkinliklerle birbirilerini daha düzgün anlıyor.

ÖZEL İHTİYAÇLI ÇOCUKLAR İÇİN 5’ER KİŞİLİK 4 SINIF

Altıeylül ilçesi Sütlüce Mahallesi’nde 3-7 yaş kümesine yönelik hizmet veren Şehit Uzman Çavuş Davut Armağan Keskin Özel Eğitim Anaokulunda özel gereksinimliler için oluşturulan beşer kişilik 4 sınıfta bir özel eğitim, bir de okul öncesi öğretmeni vazife yapıyor.

KÜÇÜK YAŞTA TOPLUMA ADAPTE OLMALARI SAĞLANIYOR

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın da dayanağıyla başlatılan “tersine kaynaştırma” uygulaması kapsamında özel eğitime gereksinim duyan çocukların sınıfında öbür öğrencilerin de iştirakiyle eğlenceli etkinlikler yapılarak, küçük yaşlarda toplumsal hayata daha kolay adapte olmalarına katkı sağlanıyor.

GÖREREK VE MODEL ALARAK ÖĞRENİYORLAR

Okul müdürü Haluk Gökçe, akran eğitiminin, bütün öğrencilerin nazaranrek ve model alarak öğrendiği bir uygulama olduğunu söylemiş oldu.

“Tersine kaynaştırma” yardımıyla öğrencilerin birbirilerini gözlemleme imkanı bulduğunu belirten Gökçe, dedi.

“BİZ YETİŞKİNLER ÜZERE ÖN YARGIYA SAHİP DEĞİLLER”

Gökçe, uygulamanın her iki kümeye da epeyce katkısının olduğunu vurguladı.

Tekniğin, olağan gelişim gösteren öğrencilerin, erken yaşta farklılıklarla tanışmaları, toplumsal hayatta farklı bireylerin olduğunu görmelerinin vicdani ve kişilik gelişimlerine, yanlışsız algılamalarına, nasıl yardım edeceklerini bilmelerine büyük yararlarının olduğunu lisana getiren Gökçe, “birlikte etkinlikler yapıp birlikte oyun kuruyorlar. Ön yargı bu çocukların hiç birinde yok, kabullenmeleri fazlaca kolay zira biz yetişkinlerdeki üzere bir ön yargıya sahip değiller.” tabirini kullandı.

“OYUN İÇİNDE ÇOK KOLAY KAYNAŞIYORLAR”

“Bir gün evvel sözel olarak anlatmış olduğumuz farklılık gösteren bireyleri bu sefer birebir yaşadılar, tanıdılar. daha sonraki gün ise bütün okul hepsi bir ortada ahenk programını tamamladı. Okulumuzun ikinci gününde bile epeyce süratli gelişim gösterdiklerini görüyoruz. Olağan gelişim gösteren öğrenciler epeyce çabuk kabullendi, hiç bir biçimde farklılık göstermiyorlar. Biz onların hepsini birebir anda bir ortaya getirmiyoruz. Salonumuzda bilhassa oyun terapisi üzerine biroldukca imkana sahibiz. Oyun ortasında onlar aslına bakarsanız epey kolay kaynaşıyorlar. Tek yapmamız gereken ortak oyun oynayabilecekleri alanlar yaratabilmek. Uygulama, özel eğitim gerektiren öğrencilerin gelişmenine yüzde 100 katkı sağlıyor. Okul ortamında bu ahengi sağlayamıyorsak, toplum ortasında bunu yapmamız mümkün değil. Burada biz bu ahengi sağladıktan daha sonra bu çocuklar epeyce rahatlıkla toplumsal ve toplumsal ahenk hünerlerinde gelişmeler kaydedebilecek.”

“ÇOCUKLARIMIZ TAKLİT YETENEĞİ KAZANIYOR”

Otizmli öğrenci İsmail Eren Bozkurt’un annesi Gülbiye Bozkurt da oğlunun bir yıldan fazla müddettir özel eğitim aldığını belirtti.

“Tersine kaynaştırma” prosedürünün tesirlerine değinen Bozkurt, şu biçimde devam etti:

“Uygulama yardımıyla çocuklarımız taklit yeteneği kazanıyor. Bu sayede de öğrenmeleri daha kolaylaşıyor. Otizmli çocuklar maalesef birbirilerinden bir şey öğrenemiyorlar lakin bu uygulama yardımıyla epey hoş yol katediyoruz. Oğlum bu uygulama yardımıyla servise kendisi binip gelebiliyor, ‘Bugün ne yaptın?’ diye sorduğumda ‘Resim yaptım’ diyebiliyor. Bunlar bizim için fazlaca büyük şeyler. Burada keyif aldığı eğitimi benimle paylaşması bile beni epey memnun ediyor.”

“OĞLUM DAHA YARDIMSEVER OLDU”

Olağan gelişim gösteren öğrencilerden Alpaslan Memiş’in annesi Yeliz Memiş ise uygulamayı epeyce sevdiklerini lisana getirdi.

Memiş, “Oğlum esasen merhametliydi lakin daha yardımsever oldu, arkadaşlarıyla ilgileri biraz daha gelişti. Agresifliği düzelmeye başladı. Çok olumlu sonuçlar aldık. Öteki veliler de birebir biçimde düşünüyordur. Biz okuldan, öğretmenlerden epey mutluyuz. Uygulamanın bilhassa şahsi gelişmeninde katkısı olacağına inanıyorum.” diye konuştu.