Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi bugün TBMM’de görüşülecek

EsraBetül

Member
Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Eğitim-İş Sendikası Lideri Kadem Özbay, teklifin tüm itirazlara karşın çarçabuk Meclis’teki komiteden geçirildiğini hatırlatarak “Şimdi tıpkı oldu bitti taktiğini kanun teklifini Meclis’ten süratlice geçirerek yapmaya çalışacaklar. O yüzden bugün Meclis önünde son bir davet yapacağız. Eğitim-İş olarak yalnızca üç günde öğretmenlerden topladığımız 20 binden çok imzayı teslim ederek Meclis’tekilere ‘Bu utanca imza atmayın’ diyeceğiz” dedi. Eğitim Sen yöneticileri de de bugün TBMM önünde toplanarak teklifin kabul edilmemesi davetinde bulunacak.

Kadem Özbay

MUĞLAK VE ÇELİŞKİLİ

12 unsurluk Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu, yandaş sendikaların bile okullarda açıkça savunamadığını söyleyen Özbay, şöyleki devam etti:

“Öğretmenlik Meslek Kanunu, her şeydilk evvel muğlak ve çelişkilidir.

Ulusal Eğitim Temel Kanunu’nun bir uzmanlık mesleği diye tariflediği öğretmenlikte, uzmanlığın meçhul kriterlerle kazanılan bir meslek basamağı yapılmaya çalışılması kabul edilemez. Bu kanun, öğretmene öğretmen dememenin; ona yeni zorluklar çıkarmanın kanunudur.

AKP’nin kanun teklifinde, öğretmenler hakkında kıymetlendirme yapacak kurulların yapısı, kıymetlendirme kriterleri, öğretmenlerin almak zorunda olduğu eğitim programlarının kimler tarafınca hazırlanacağı ve içeriğinin ne olduğu üzere fazlaca hayati sorular karşılıksız bırakılmıştır.

TARİKATLARA YENİ KAPI

AKP’nin kanun teklifi ayrıyeten, mevcut kanundaki öğretmenlerin Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca seçilmesi gerektiği tabirini kaldırarak dernek maskesi takmış tarikatlara eğitimi şekillendirme konusunda yeni bir kapı aralamaya çalışmaktadır.”

Kanun teklifindeki meslek basamaklarından birinin isminin “Başöğretmen” olarak belirlenmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Sendika Lideri, “Cumhuriyet kavramlarının içini boşaltmak için yapılan bu taktik de boşadır zira emsalsiz bir gerçek vardır: Bu ülkenin tek Başöğretmeni vardır o da Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’tür!” diye konuştu.

İktidarın öğretmenleri ayrıştırma ve öğretmenler odasını bir kere daha bölme planlarının, bu metinde beden bulduğuna dikkat çeken Özbay, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Asgari fiyat bile alamayan binlerce fiyatlı öğretmeni, hak ettiği takım için yıllardır bekleyen kontratlı öğretmenleri, atama bekleyen 1 milyona yakın öğretmen adayını, öğretmenlerin maddi, toplumsal ve mesleksel problemlerini görmezden gelen bu kanun taslağı, tam olarak onu yazan ellerin zihniyetini yansıtmaktadır.

“HEBA ETTİRMEYİZ”

O yüzden Meclis önünden son bir defa davet yaparak ‘Milletin ve ülkenin geleceğinin aleyhine bir karar almayın’ diyeceğiz. Öğretmenliğin değerini ve öğretmenlerin emeklerini heba ettirmeyeceğiz!”

İŞ TEMİNATINA TEHDİT

Kanun teklifine, Eğitim Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında da reaksiyon gösterildi. Sendika Genel Lideri Prof. Dr. Nejla Heyet, “Kanun teklifinde özel okullar ve kurslarda çalışan öğretmenlerin ekonomik ve toplumsal haklarına ait hiç bir düzenleme olmaması fazlaca kıymetli bir problemdir. Ülkemizde bulunan bütün meslek kanunları, kamu-özel ayrımı yapmaksızın ilgili mesleğe ait düzenlemeler içerirken Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinin yalnızca kamuda çalışan öğretmenlere yönelik sonlu düzenlemeler içermesi kabul edilemez” dedi.

Öğretmenlik mesleğinin birkaç kanun hususu üzerinden büyük ölçüde statü farklılaşması ve maaş artışına indirgenmesinin gerçek olmadığını belirten Prof. Şura, şu biçimde devam etti:

“Teklifte uzman öğretmen ve başöğretmenlerin misyon, yetki ve sorumlulukları, öteki öğretmenlerden ayırt edilemediği için eşit işe eşit fiyat prensibinin ihlal edildiği açıkça görülmektedir.Yapılması gereken, öğretmenleri statülerine göre sonlandırıp birbirine rakip haline getirmek değil, öğretmenler içinde hala var olan kontratlı, takımlı, fiyatlı öğretmen ayrımlarına son veren ve takımlı çalışmayı temel alan düzenlemeler yapmaktır.

YENİ MAĞDURİYETLER

Teklifte aday öğretmenlere yönelik adaylık imtihanının kaldırılması bir müjde olarak sunulurken, imtihanın fonksiyonunun Adaylık Kıymetlendirme Komisyonu’na devredilmesi, aday öğretmenlerin iş teminatına yönelik büyük bir tehdit manasını taşımaktadır. Bu düzenleme ile atamalarda ağır olarak gündeme gelen mülakat-torpil uygulamalarının bir daha gündeme gelmesi, arşiv taraması ve güvenlik soruşturması üzere uygulamalar üzerinden yeni mağduriyetlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. ”

ORTAK REAKSİYON DAVETİ

Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi ile ilgili eğitim alanında örgütlü bütün sendikalara, sendikalı ya da sendikasız tüm eğitim işçilerine ortak reaksiyon göstermek için davette bulunan Sendika Lideri, “Kanun teklifinin muhatabı olan eğitim işçilerinin bilgisi ve teklifleri haricinde hazırlanan, onların temel haklarını ve taleplerini içermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi derhal geri çekilmelidir. Bir meslek kanunu hazırlanacaksa ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye sonucu’ temel alınmalı, yalnızca öğretmenlerin değil, tüm eğitim işçilerin hakları ve taleplerini garanti alına alan yeni bir düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER NE DİYOR?

Eğitim Islahatı Teşebbüsü (ERG) Öğretmen Ağı’nca bu mevzuda hazırlanan raporda, “Teklife yönelik tenkitler, teklifin saydam ve iştirakçi bir müddetçte hazırlanmamış olması, kapsamının yetersizliği ve gereksinimlere cevap vermemesi, özel okullarda çalışan ya da kontratlı öğretmenlere yönelik düzenleme içermemesi, iştirakçi ve saydam bir müddetçte hazırlanmaması, teklifte yer alan uzman öğretmen ve başöğretmen uygulamasının ayrıştırıcı olması ve bu unvanlar için imtihan uygulamasının sıkıntılı görülmesi etrafında toplanıyor” denildi.

Rapora göre, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun özneleri olan öğretmenler, kanuna ait çeşitli görüş ve değerlendirmelere sahip. Kimi öğretmenler, kanunun uzman öğretmen üzere bir kavramı içermesinin, mesleğe yeni başlamış öğretmenler açısından dezavantajlı olacağını düşünüyor. Bilhassa mesleksel tecrübesi beş yılın altındaki öğretmenlerin mesleğe hürmetini olumsuz tarafta etkileyeceğini, halihazırda atamalarda yaşanan zorlukların, kanunda önerilen mülakatlarla daha da artacağını düşünüyor.

Öğretmenler, mesleğin saygınlığı ve prestijini direkt etkilediği düşünüldüğünde, kanunun varlığının olumlu sonuçlar yaratabileceğini de vurguluyor. Fakat kanunun hazırlanış sürecinde geniş çaplı bir iştirak sürecinin işletilmemesinin, kanunun mesleğin mutfağında olan öğretmenler tarafınca gereğince bilinmemesine yol açtığı lisana getiriliyor. Öğretmenlerin mesleğe seçilme kaidelerini, icrası sırasında uyulması gereken prosedürleri, emeklilik ve daha sonrası ile özel durumları düzenlemesi beklenen kanunun iştirakçi bir biçimde hazırlanmaması ötürüsıyla mesleksel prestije ziyan vereceğini düşünen öğretmenler de bulunuyor.

MÜKAFATTAN ÇOK, CEZA

Öğretmen Ağı tarafınca kanun teklifi üzerine düzenlenen görüşmede şunlar lisana getirildi:

“Şimdiden uzman/başöğretmen tartışmaları para üzerinden konuşulmaya başlandı. Mükafattan çok ceza olacak üzere görünüyor. Kademeler olması âlâ bir fikir olabilir lakin bu türlü mi olmalı, bu tartışılır. Öğretmenlik aslına bakarsanız ‘uzmanlık’ mesleği. Bu kademelerin kanun teklifinde yer alması, öğretmenin niteliğine dair kuşkular olduğunu gösteriyor.”