Müzisyen Ezgi Aktan’dan ‘Denize Çıkan’ isimli küçük albüm

EsraBetül

Member
Şidilerde ise Aktan, “Denize Çıkan” isimli EP’siyle gündemde. Dört müzikten oluşan EP’de sözü-müziği kendisine ilişkin olan üç müziğin yanında bir de Mavi Işıklar’ın 1968’de çıkardığı ve periyoda damgasını vuran müziği “İyi Düşün Taşın”ın 9-8’lik düzenlenmiş, bir versiyonu yer alıyor. bir daha yorumlamak için bilhassa bu şarkıyı seçişinin sebebini; kendi müzikleriyle yarattığı dünyanın atmosferine fazlaca yakıştığını düşünmesinin yanı sıra “Neşe ile hüzün kardeş lakin ben bu vakitte neşeyi öbür kardeşinden birazcık kayırmak istiyorum; zira ona hayli gereksinimimiz var” biçiminde açıklıyor. Ada Müzik etiketiyle yayımlanan EP’de Denize Çıkan isimli müziğin düzenlemesi Deniz Bayrak’a, Yeterli Düşün Taşın’ın düzenlemesi Efe Demiryoğuran’a ilişkin. Hayal Değil ve Uyma Onlara’nın düzenlemesini ise Miraç Yavuz üstleniyor.

– Denize Çıkan, hangi hislerle hayata geçen bir küçük albüm oldu?

Denize Çıkan da aslında benim öbür tüm müzik ve albümlerim üzere umut muhtaçlığı ile ortaya çıktı. Hayat ve ortasında bulunduğumuz vakit o denli hoyrat ki ben daima evvela kendime ve sesimin ulaşabildiği herkese umudu hatırlatmaya çalışıyorum. Sağlıklı bir ruh hali ve devam edebilme gücü için bu his kural zira.

– Mavi Işıklar’ın müziği Yeterli Düşün Taşın’ı fazlaca farklı bir yorumuyla seslendirmişsiniz şarkıyı seçmenizin özel bir niçini var mı?

Mavi Işıklar esasen bir periyoda damgasını vurmuş, hayli pahalı bir küme. Düzgün Düşün Taşın’ın verdiği ileti hayli hoş geliyor bana. Bir de bunu verirkenki üslubu epeyce özgüvenli ve hayli cool. Çok özendiğim bir lisan bu.
🙂
Bilhassa Efe Demiryoğuran’ın yaptığu 9-8’lik düzenlemeyle müzik bence epeyce eğlenceli bir hal aldı ve yorumlarken çok keyif aldım.

– Pandemi üretim sürecinizi nasıl etkiledi?

Pandemi süreci benim tam anne olduğum periyoda denk geldi. Ruhsal olarak bu iki devrin üst üste binmesi beni biraz zorladı. Birinci altı ay her şeyden hayli uzaklaştım lakin ardından bir sürü yeni müzik ve fikir adeta üşüştü başıma. Konutta olup düşünmek ve üretmek ismine verimli bir devir olduğunu söyleyebilirim.

– Sırada diğer proje var mı? Klip gelecek mi bu küçük albüme?

Sırada bir küçük albüm daha var, ardından üçüncü albümüm tamamlanmış olacak. Ayrıyeten yıl bitmeden albümümden bağımsız, benim için fazlaca bedelli bir müzik daha yayımlayacağım. 2022 başı için ise beni hayli heyecanlandıran bir projem daha var. bilgileri müzikler şekillendikçe minik minik paylaşmaya başlarım toplumsal medya hesaplarımdan.
🙂
Bu küçük albümümde ise Yeterli Düşün Taşın ve Denize Çıkan’a klip gelecek fazlaca kısa bir vakit ortasında.