MÜSİAD üyeleri KKTC’de GÜNSEL’i test etti

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Üyeleri, KKTC’nin yerli ve ulusal arabası GÜNSEL’i meskeninde ziyaret etti.

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyeleri, Lefkoşa’da açılan MÜSİAD KKTC’nin şube açılışı için geldikleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde GÜNSEL’i ziyaret etti. Yakın Doğu Üniversitesi Yerleşkesinde bulunan sürüş alanında GÜNSEL’in birinci modeli B9 ile test sürüşü gerçekleştiren MÜSİAD Üyeleri, üretim tesislerini de gezerek aracın özellikleri ve seri üretim hazırlıkları ile ilgili de ayrıntılı bilgiler aldı.

Kasım 2020’de İstanbul’da düzenlenen MÜSİAD EXPO fuarında, Türkiye tanıtımı yapılan GÜNSEL, büyük bir beğeni toplamıştı. Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Türk mühendis ve tasarımcıların 1,2 milyon saat emekle geliştirdiği KKTC’nin yerli ve ulusal arabası GÜNSEL’de seri üretim için hazırlıklar sürüyor. Bu ay içerisinde açılışı yapılacak olan ikinci faz üretim tesisi ile bir arada GÜNSEL Üretim Tesisleri, 35 bin metrekarelik toplam kapalı alana ulaşacak.

Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Lideri Prof. Dr. İrfan Suat Günsel ve Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği Lideri Abdurrahman Kaan, MÜSAİD’ın gerçekleştirdiği GÜNSEL ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “KKTC’nin yerli arabasını üretmek için çıktığımız yolda Türkiyemizin manevi dayanağını her vakit yanımızda hissettik.”

“Türkiye iş dünyasının değerli bileşenlerinden Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği’ni konutumuzda ağırlamaktan büyük bir memnunluk duyuyoruz” diyen Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti ve GÜNSEL İdare Şurası Lideri Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “KKTC’nin yerli arabasını üretmek için çıktığımız yolda Türkiyemizin manevi takviyesini her vakit yanımızda hissettik. MÜSİAD’ın ziyaretini bu manada son derece manalı ve kıymetli buluyoruz” tabirlerini kullandı.

KKTC’de araba üretme hayallerini birinci kere 2016’da MÜSİAD Expo’ya katılarak yüksek sesle lisana getirdikleri söyleyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Kasım 2020’de bir daha MÜSİAD Expo’da GÜNSEL B9’un Türkiye’deki birinci test sürüşlerini gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Lefkoşa’da açılışı yapılan MÜSİAD KKTC Şubesi’nin Türkiye ve KKTC içindeki ekonomik iş birliğine büyük bir katkıda bulunacağına inandığını söyleyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Kıbrısımıza beğenilen geldiniz” dedi.

Abdurrahman Kaan: “GÜNSEL, KKTC’nin en değerli üretim markası olarak ülke endüstrisinin gelişmeninde lokomotif olacak.”

MÜSİAD Genel Lideri Abdurrahman Kaan ise “KKTC’nin yerli arabası GÜNSEL’i daha evvel de meskeninde ziyaret ederek test etme fırsatım olmuştu. Bugün Türkiye’nin biroldukca kentinden üyemiz iş insanlarıyla birlikte bir daha GÜNSEL’de olmak ve gelinen son kademeyi yerinde görmek bizler için fazlaca manalı oldu” tabirini kullandı. GÜNSEL’in KKTC’nin en değerli üretim markası olarak ülke endüstrisinin gelişmeninde lokomotif olacağını söyleyen Abdurrahman Kaan, yüklü olarak ithal edilen arabaların ülkede üretilmesini sağlamanın yanında, hem TOGG tıpkı vakitte GÜNSEL’in Türk dünyasının global yüzleri olarak ihracat ve istihdam başta olmak üzere ülke ekonomilerine önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne MÜSİAD KKTC’nin şube açılışını gerçekleştirmek için geldiklerini hatırlatan Kaan, “Burası bizim kardeş vatanımız, ‘daha nasıl faydalı olabiliriz’ kısmında fazlaca hoş şeylere vesile olabileceğimizi düşünüyoruz. KKTC’nin turizm başta olmak üzere, ulaşım, acentecilik, güneş gücü, mobilya, narenciye ve süt kesimi olmak üzere önemli potansiyel taşıdığını gördük. Gerçek siyaset ve planlamalarla, bağların de çeşitlendirilmesiyle iş birliklerimizin daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. Şubemizin Türkiye ve KKTC iş dünyasına hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı