Mehmet Başaran’a duygusal anma

EliteDizqn

Active member
Cumhuriyet’in en değerli yapıtlarından biri olan Kepirtepe Köy Enstitülü şair, eğitimci ve müellif Mehmet Başaran’ın ortamızdan ayrılışının 6. yıl dönümünde Lüleburgaz’da anma aktifliği düzenlendi.

“Aydınlanma ışığı hiç sönmeyecek”

Kepirtepe Köy Enstitülü şair, müellif ve eğitimci Mehmet Başaran’ın ortamızdan ayrılışının 6’ncı yıl dönümü anma etkinliğinde konuşan Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli, “Burada söyleşiler, dinletiler düzenlemeye devam edelim. Karanlığa inat meydanlarda olalım. Karanlığa meydan vermeyelim. Aydınlanma ışığı hiç sönmeyecek. Biz bu fikrin gerisinde sonuna kadar duracağız” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi Yeni Jenerasyon Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Lüleburgaz Şubesi ile birlikte bundan 6 yıl evvel kaybettiğimiz Kepirtepe Köy Enstitülü şair, müellif Mehmet Başaran için anma aktifliği düzenlendi. Mehmet Başaran Meydanı’nda düzenlenen aktifliğin sunuculuğunu YKKED üyesi Aysun Dedeoğlu yaptı. Aktifliğe Lider Gerenli, YKKED İdare Konseyi Üyesi Hamiyet Gülaçar, YKKED üyeleri Aysel Balkan Tan, Enver Kenar ve YKKED destekçisi Muammer Gözlüklü, Lüleburgaz Belediye Meclis Üyesi Tunay Kanturer, Kepirtepeliler Eğitim Vakfı, Kepirtepe mezunları, CHP Lüleburgaz İlçe Bayan Kolları, çevreci aktivist Hakan Dedeoğlu ve epeyce sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarıyla başlayan anma aktifliği, Aysel Balkan Tan, Enver Kenar ve Muammer Gözlüklü’nün Mehmet Başaran’ın şiirlerini seslendirmesiyle devam etti. Aktifliğin devamında sanatkarlar Vildan Alalat ve Birgül Tınmaz, Mehmet Başaran’ın annesinden dinlediği ve epeyce sevdiği Rumeli türkülerini seslendirdi.

“Başaran bu topraklara epey kıymet verdi”

Aktiflik öncesinde açılış konuşmalarında kelam alan Lider Gerenli, Mehmet Başaran’ı kaybetmenin burukluğu ve hüznünü yaşamaya devam ettiklerini belirterek, “Ama beraberinde gurur duyuyoruz. Zira Mehmet Başaran’la tıpkı toprakların insanıyız. Mehmet Başaran bu topraklarda doğdu ve bu topraklara epey paha verdi. Eğitimci kişiliğiyle gurur duyuyoruz. Bugün geldiğimiz noktada ezberci eğitim sistemine karşı kanıyı, fikir üretmeyi, sanat üretmeyi düşünen, inanan ve bunun için çaba eden bir uğraş insanını anıyoruz” diye konuştu.

“Köy enstitülerinin ardında durmaya devam edeceğiz”

Mehmet Başaran’ın yapıtlarıyla, düşün hayatımızda yarattığı değişimle gurur duyduklarını söyleyen Lider Gerenli, “Mehmet Başaran’ın köy enstitülü olmasıyla gurur duyuyoruz. Köy enstitüleri 10 yıl savaşlardan geçmiş, yetişmiş genç nüfusunun büyük bir çoğunluğunu savaşlarda kaybetmiş ve ülkenin çoğunluğu köylerde yaşayan genç Cumhuriyetimizin en kıymetli aydınlanma projesiydi. Bugün hala eğitim modeli olarak birfazlaca gelişmiş ülkede anlatılan, gösterilen ve gerisinde durulması gereken sistem maalesef bizim kapılarımızı aydınlığa kapatmak isteyen birilerinin tesiriyle kapatıldı. Lakin biz Yeni Jenerasyon Köy Enstitülüler olarak, köy enstitülerinin gerisinde durmaya devam edeceğiz. Mehmet Başaran’ın beraberinde Kepirtepeli olmasıyla gurur duyuyoruz. Zira kendisi Lüleburgaz ve etrafının tarihi dönüşümünde epey değerli bir yere sahiptir. Kepirtepe Köy Enstitüsü Lüleburgaz’ın çağdaş Cumhuriyet kenti çizgisinde yürümesinde en değerli mihenk taşlarından birisidir. Ben Kepirtepe Köy Enstitüsü mezunları ve onların yetiştirdiği eğitimcilerin içinde büyüdüm. Özgürlük ve bağımsızlık niyetlerimi, şahsi gelişimle ilgili fikirlerimi, fırsat eşitliğini, adaleti, üretmeyi, paylaşmayı, insan olmayı ve insanca yaşamayı onlar yardımıyla öğrendim. Biz de bundan daha sonraki devirde Kepirtepelilerin bu fikirlerini geleceğe taşımakla yükümlüyüz. Lüleburgaz’da aydınlık geleceğimizde, çağdaş cumhuriyet kenti Lüleburgaz’da bu bedellere sahip çıkarak yürümeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

“Yapmaktan değil yaşatmaktan gurur duymak istiyorum”

Lider Gerenli, anma aktifliğinin düzenlendiği Mehmet Başaran Meydanı’nın 1 yıl evvel bir daha düzenlendiğini hatırlatarak, “Bir şeyle daha gurur duyuyoruz. Sevgili Mehmet Başaran’ın ismini burada yaşatıyoruz. 1999 yılında alınan bir kararla bu meydanın ismi Mehmet Başaran Meydanı olarak düzenlenmişti. Biz geçtiğimiz sene onun anısına, vasiyetine sahip çıkarak burayı düzenledik. Burası bir köy meydanı üzere düzenlendi. Ardında çeşmesi var. Biz bununla hakikaten gurur duyuyoruz. Lakin sevgili dostlarım yapmaktan değil, yaşatmaktan gurur duymak istiyorum. Sizlerden isteğim, lütfen burayı yaşatın. Fikirlerini ve gelecekle ilgili planlarını, gayretini yeni jenerasyonlara aktarın. Burada sohbetler edin, burada söyleşiler, dinletiler düzenlemeye devam edelim. Karanlığa inat meydanlarda olalım. Karanlığa meydan vermeyelim. Aydınlanma ışığı hiç sönmeyecek. Biz bu niyetin gerisinde sonuna kadar duracağız. Aydınlık geleceğimize daima birlikte yürüyeceğiz” dedi.

“Bu toprakların çocuğuydu”

Öte yandan açılış konuşmasını yapan YKKED İdare Konseyi Üyesi Hamiyet Gülaçar, Mehmet Başaran’ın bu toprakların çocuğu olduğunu ve duruşundan, kanılarından, üretme hissinden asla ödün vermediğini söylemiş oldu. Gülaçar konuşmasına şu biçimde devam etti; “En yalın haliyle bu toprakların çocuğuydu Mehmet Başaran. İçimizden bir tanesiydi. Köyüne olan sevgisi hayatı boyunca hiç azalmadı. Köy enstitülerinde bahtının anasının sütü kadar ak olduğu süreci yaşadı. Bu ana sütü ak olan sürecin kimilerini epey rahatsız ettiğini daha sonradan öğrendi. hayatı boyunca kanılarından, duruşundan, üretmekten ödün vermedi. 2. Dünya Savaşı senelerında Kepirtepe Köy Enstitüsü’nde çimento torbalarının kağıtlarından yaptığı defterlerine yazdı birinci dizelerini. Bu dizelerde ülkesini, doğal hoşlukları, problemleri ve bu hoşlukları yok edenlere karşı direniş vardı. Mehmet Başaran güzel bir eğitimci, müellif ve şairdi. Lisan ihtilaline yürekten inandı. Türkçe sevgisi ve başarısı yalnızca yaşıtlarıyla hudutlu değildi. Günlük hayatında da Türkçe’yi titizlikle kullanırdı. Karşılıklı konuşmalarında öz Türkçe olmayan sözcükleri kullananları büyük bir incelikle uyarırdı. Onun için lisanını sahiplenmek vatan sevgisiyle eş bedeldi.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı