LGS’de şaibe argümanlarının akabinde ortaya çıkan görüntü… Kaya: Ziya Selçuk, ispat mı istiyorsun?

EsraBetül

Member
LGS imtihanındaki 10 matematik sorusunun bir yayınevinin kitaplarında yer alan sorularla büyük ölçüde benzerlik taşıdığının tez edilmesinin akabinde yeni bir gelişme yaşandı.

Tezlerinin odağındaki yayıncı Sinan Kuzucu, kendi yayınevinin Instagram sayfasında LGS öncesi paylaşılan görüntü ortaya çıktı. Kuzucu’nun görüntüde “Şunu size katiyen söylüyorum. Her 20 sorunun bilhassa Türkçe, Matematik, Fen’den en az 16 adedini fazlaca rahat yapacaksınız. Tahminen 17’sini. Her dersten 2-3 soru tahminen biraz daha seçici. Bütün sorular yıl ortasında çözdüğünüz soru modelleri olacak. Dün inceledim bütün soruları ortasında cevapları var. Yeterli okuduğunuz sürece o karşılıkları bulacaksınız” dediği görülüyor.

CHP’Lİ KAYA: YAbir dahaVİ SAHİBİNİN GÖRÜNTÜDE ANLATTIĞINI GÖRMEDİNİZ Mİ?”

LGS kapsamında 6 Haziran’da yapılan imtihanın sorularının çalındığı teziyle Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hakkında cürüm duyurusunda bulunan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, ANKA’ya şunları söylemiş oldu:

“6 Haziran 2021 tarihinde Ulusal Eğitim Bakanlığı LGS imtihanı düzenledi. Hem imtihan öncesinde yaşanan aksilikler hem imtihan anında yaşanan olumsuzluk tıpkı vakitte imtihan daha sonrası ortaya çıkan yolsuzluklar ve sonuç almalarla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundum. Ulusal Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un açıklamaları var. ‘Kanıt olmadan doküman olmadan bu tıp açıklamalar yapmak imtihana giren çocukları külfete sokar’ diyor. Sayın Ziya Selçuk delil mı istiyorsun?

İmtihandan bir gün evvel soruları bildiğini, okuduğunu öğrencilere anlatan görüntü konuşması yapan bir yayınevi sahibi var, Sinan Kuzucu Yayınevi. Artık nasıl bir delil istiyorsunuz? İmtihanlarda çıkan soruları imtihan yapılmadan bir gün evvel okuduğunu ve kendi dershanesine gelen öğrencilerine görüntü çekerek anlattığını siz görmediğimiz mi? Duymadınız mı? bu biçimde bir şey kabul edilemez. Çok açık ve net diyor ki; ‘Ben sorulara baktım, daha evvel size anlattığımın soruların birebiri, soruların karşılıklarından iki tanesi çürük aslına bakarsanız. Onları atın. Sorunun içerisinde dikkatli okuduğunuzda cevabını görürsünüz. Soruları dikkatli okuyun. Ben soruları gördüm sorular bizim hazırladığımız sorularda benzerlik taşıyan sorular’ diyor. Bununla yetinmiyor. Bu canlı konuşmasında anlattığı.

“ÇOK AÇIK VE NET, ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ ÇALINMIŞTIR”

İkinci bir nokta var. Bir röportajı var. Röportajında diyor ki ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın soru kitapçığının birebiri, ölçüleriyle, rengiyle, kağıt kalitesiyle tıpkı olan bizim hazırladığımız kitapçıklar var’ diyor. ‘Elinize aldığınızda esasen acemilik çekmeyeceksiniz’ diyor. Her yıl soruların kendi hazırladığı sorularla tıpkı olduğunu anlatıyor. Bu ispatlar, epeyce açık ve net. LGS imtihanında yolsuzluk yapıldığını, soruların evvelinde çalındığını açıklayan kanıtlardır. Husus Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal etmiştir 16 Haziran tarihine kadar tüm veliler, haksızlığa uğradığını düşünüyorsa yönetim mahkemesine dava açabilir. Bunun için örnek dilekçeleri toplumsal medya hesabımdan nazaranbilirsiniz. Çok açık ve net, çocuklarımızın geleceği çalınmıştır. Buna göz yumanları asla affetmeyeceğiz.”