Kur’an kurslarında yüz yüze eğitim 5 Temmuz’da başlayacak

Adanali

New member
Kur’an kurslarında yüz yüze eğitim 5 Temmuz’da başlayacak Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz Kur’an kurslarının eğitime başlayacağı tarihi duyurdu.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamaya bakılırsa, koronavirüs önlemleri kapsamında, yurt genelinde 5 Temmuz Pazartesi günü başlayacak yüz yüze Kur’an kursları, 20 Ağustos Cuma günü sona erecek.

YAŞ KÜMELERİNE NAZARAN ÇEVRİM İÇİ YAHUT YÜZ YÜZE

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenen “2021 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları”na ait alınacak önlemler ve hazırlıklara yönelik çalışmalar 81 vilayet müftülüğüne gönderildi.

Her yıl okulların tatile girmesiyle cami ve Kur’an kurslarında açılan “Yaz Kur’an Kursları”, bu yıl da koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler niçiniyle yaş kümelerine göre çevrim içi yahut yüz yüze eğitim biçiminde düzenlenecek.

ENGELLİLERİN VELİLERİ MÜRACAAT SÜRECİ GERÇEKLEŞTİREBİLECEK

Kur’an kurslarına müracaatlar 21 Haziran-11 Temmuz tarihlerinde cami, Kur’an kursları yahut “www.diyanet.gov.tr” internet adresi üzerinden yapılabilecek.

Bu kapsamda, kurslara 4-22 yaş kümesi içindeki çocuk ve gençler müracaatta bulunabilecek. Buna göre, 4-9 yaş kümesi öğrencilerin velileri, bölgesindeki en yakın Kur’an kursuna şahsen yahut web sitesi üzerinden müracaat yapabilecek. Bu kümeye yalnızca yüz yüze eğitim verilecek.

10-15 yaş ortası öğrenci velileri ise müracaatlarını şahsen yahut web sitesi üzerinden gerçekleştirebilecek, eğitimleri tercihlerine bakılırsa yüz yüze yahut çevrim içi olacak. 16-22 yaş ortası öğrencilerin müracaatları web sitesi üzerinden alınacak, eğitimleri ise yalnızca çevrim içi yapılacak.

Öte yandan Kur’an kurslarına, 7 yaş ve üzeri engelli vatandaşların velileri de müracaatta bulunabilecek.

Eğitim ortamları imkanlar dahilinde öğrencilerin yaş kümesi, cinsiyeti, Kur’an-ı Kerim okuma ve dini bilgi düzeyleri dikkate alınarak oluşturulan kurslarda, yüz yüze eğitim verilen ortamlarda öğrenci sayısı, koronavirüs salgını ile çaba kapsamında fiziki kaideler göz önünde bulundurularak öğretici gruplarca belirleyecek.

Çevrim içi eğitimlerde ise öğrenci sayısı en çok 20 kişi olacak.

“ÖĞRENCİLERİN HER GÜN KURSLARDA ATEŞLERİ ÖLÇÜLECEK”

Açıklamada, Başkanlık tarafınca Kur’an kurslarındaki Kovid-19 önlemlerine ait “Kovid-19 Salgın Rehberi” hazırlandığı açıklandı.

Rehber kapsamında alınan önlemlere ait şunlar kaydedildi:

“Öğrencilerin her gün kurslarda ateşleri ölçülecek, ateşi 38 dereceden yüksek olanlar, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, nefes darlığı üzere belirtileri olanlar en yakın sıhhat kuruluşuna yönlendirilecek.

18 yaş üstü olan öğrenciler şahsen kendileri, 18 yaş altı olan genç ve çocukların ise velileri tarafınca ‘Bilgilendirme Formu ve Taahhütname’ ismi altında dilekçe vermeleri gerekecek. Dersler birleşik sınıflarla yapılmayacak. Derslerde oturma hali, sıra tertibinde toplumsal uzaklık en az 1 metre olacak biçimde birer boşluk bırakarak çapraz oturma nizamı yapılarak ve maske takılarak gerçekleştirilecek.”

Kur’an-ı Kerim, kitap, kalem üzere eğitim materyalleri şahsa özel olacak ve öğrenciler ortası gereç alışverişine müsaade verilmeyecek kurslarda, teneffüslerde ders ortamları kesinlikle havalandırılacak.

Kurs binası, sınıf ve cami/mescit girişinde el antiseptiği bulundurulacak. Kurslardaki sınıf, mescit, tuvalet ve abdesthaneler günde en az bir kez temizlenecek ve sık sık havalandırılacak.