Kral III. Charles Berlin’de: “İlişkilerimiz daha da güçlenecek”

Trendio

Active member
29.03.2023 21:52 itibariyle

Kısmen Almanca, İngiliz Kralı Charles III. konuşmasını Bellevue Sarayı’ndaki devlet ziyafetinde yaptı. İki ülke arasındaki ilişkinin ne kadar önemli olduğunu vurguladı – onu daha da güçlendirmek için her şeyi yapacak.

Almanya’ya yaptığı resmi ziyaretin ilk gününde İngiltere Kralı III. iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini açıkladı. Hükümdar, Bellevue Sarayı’nda kısmen Almanca olarak verilen devlet ziyafetinde yaptığı konuşmada, Almanya ve Birleşik Krallık’ın diğer ülkenin geleceğine büyük ilgi duyduğunu söyledi. Refah ve güvenliğin daha sürdürülebilir bir geleceği için birlikte çalıştıkça, ilişkimizin daha da güçleneceğine kesinlikle inanıyorum” dedi.

İki ülke arasındaki ilişkiler onun için son derece önemlidir. Kral, “Hepimiz için kalıcı değerlerine her zamankinden daha fazla ikna oldum” dedi. “Kral olarak geçirdiğim süre boyunca ilişkimizi daha da güçlendirmek için elimden gelen her şeyi yapacağım konusunda sizi temin ederim.”

Savaş mültecilerini kabul etmenin tanınması

Charles, kendisinin ve eşinin Almanya’daki sıcak karşılamadan “derinden etkilendiğini” söyledi ve ülkeye 40’tan fazla kez geldiğine dikkat çekti. “Elbette bu ilişkilerimizin benim için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor ama korkarım ne kadar süredir buralardayım.”

Charles, geçen Eylül ayında annesi Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün ardından Almanlara “son derece dokunaklı destek ve sevgi sözleri” için teşekkür etti. “Nezaketiniz ailem ve benim için kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlasını ifade etti.”

Kral ayrıca, Ukrayna’dan bir milyondan fazla mülteciyi kabul ettiği için Almanya’ya minnettarlığını da dile getirdi. Bu, “Bana öyle geliyor ki, Almanya’daki insanların cömertliğinin ikna edici kanıtı”.

Steinmeier: “Birbirimize her zamankinden daha yakınız”

Federal Cumhurbaşkanı Steinmeier de konuşmasında, İngiltere ile Almanya’nın iki dünya savaşından sonraki tarihi yakın ortaklığına da vurgu yaptı. Önümüzde ne olursa olsun, İngiliz-Alman dostluğumuzun önemini ve gücünü koruduğunu biliyorum” dedi. “Bağımızın ne kadar derin olduğunu özellikle bu zamanlarda hissediyoruz.”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşına atıfta bulundu. O zamandan beri NATO, AB ve Büyük Britanya içindeki demokrasiler “her zamankinden daha yakın” oldular ve Ukrayna’yı desteklediler. Federal Başkan’a göre, Büyük Britanya ve Almanya’nın ortak taahhüdü, “özellikle Almanların iki dünya savaşında kıtaya getirdiği korkunç felaketten sonra tabii ki değil”.

Yaklaşık 130 davetli arasında eski Başbakan Angela Merkel de yer aldı.

Resim: EPA

“Yeni bir bölüm başlat”

Aynı zamanda Steinmeier, tam altı yıl önce alınan Brexit kararının ardından Büyük Britanya’nın AB’den çıkışının resmi olarak başladığını hatırlattı. Steinmeier, 29 Mart 2017’de İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çekilmeye başladığını söyledi. “Bugün, tam olarak altı yıl sonra, yeni bir sayfaya başlıyoruz. Değişen koşullar altında ve yine de birlikte dört gözle bekliyoruz.”

Charles III. Federal Başkan, 6 Mayıs’taki taç giyme töreninden önce Almanya’ya seyahat etmenin “büyük kişisel” ve aynı zamanda “güçlü bir Avrupa hareketi” olduğunu söyledi. “Benim için çok şey ifade ediyor, biz Almanlar için çok şey ifade ediyor.”

Ziyafete, eski Federal Başkanlar Horst Köhler ve Joachim Gauck ve eski Şansölye Angela Merkel gibi siyaset ve toplumdan çok sayıda üst düzey konuk davet edildi. Menünün sıralaması uzun süre gizli tutulsa da kısa süre önce öğrenilmişti: Önce sazan turşusu ve Erfurt su teresi, ardından Heck et suyu, mera tavuğu ve ağaç mantarı ve son olarak kuru erik, Doğu Frizya siyah çayı ve Erfurt su teresi servis edildi. galeta.

Almanya’da Kral III.

Gabor Halasz, ARD Berlin, günlük haberler 17:00, 29 Mart 2023

Havaalanında silah selamı ve şeref kıtası

Toplamda, kraliyet çiftinin Almanya ziyareti üç gün sürmelidir. Charles III için bu, kral olarak ilk resmi devlet ziyaretidir. Öğleden sonra o ve eşi Camilla, Berlin-Brandenburg Havalimanı’nın askeri kısmına indi. Orada 21 silahlı bir selam, tepelerinde uçan iki Eurofighter ve bir askeri şeref kıtası ile karşılandılar.

Kral daha sonra resmen Federal Başkan tarafından kabul edildi. İlk kez, askeri bir şeref oluşumu ile geleneksel ritüel, Bellevue Sarayı’nda değil, Brandenburg Kapısı’nda gerçekleşti. İki devlet başkanı, iki ülkenin marşlarını birlikte dinleyerek askerlerin yanından geçti. Sıkı güvenlik kontrollerinin ardından, birkaç yüz kişinin kapalı Pariser Platz’a girmesine izin verildi.

Federal Meclis’te planlanan konuşma

Kraliyet çiftini perşembe günü Berlin Belediye Başkan Vekili Franziska Giffey ve Federal Şansölye Olaf Scholz karşılayacak. Charles aynı zamanda Federal Meclis’te konuşma yapan ilk hükümdardır. Daha sonra kral ve Steinmeier, Brandenburg’da Başbakan Dietmar Woidke ile bir araya gelir ve burada diğer şeylerin yanı sıra bir organik çiftliğe ziyaret de gündemdedir.

Charles ve Camilla daha sonra cuma günü, resmi ziyaretin akşam sona ereceği Hamburg’a giderler. Steinmeier ve karısı, üç gün boyunca Charles ve Camilla’ya koğuşlarına kadar eşlik ediyor.