KPSS’de örgütlü hırsızlık, 3 bin 229 görünen ‘şampiyon’ sayısı imtihan yenilenince 76’ya düştü; hata vardı, itiraf vardı, hatalı vardı, ceza yoktu!

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
TÜRKİYE’NİN ‘ÇALINTI SORU’ TARİHİ

İKİNCİ KISIM

2008 yılında AKP’ye yönelik kapatma davasının açılması ve Anayasa Mahkemesi’nin partiyi kapatmamasına karşın laikliğe alışılmamış faaliyetlerin odağı haline geldiği sebebi öne sürülerek Hazine yardımının kesilmesi yaptırımına mahkûm etmesi daha sonrasında cemaat devreye girdi. Bu süreçte ve daha sonrasında cemaat takımları emniyette ve yargıda kritik nazaranvlere getirildi. Emniyette istihbarat, organize kabahatler, terör şubelerinin kilit noktalarında artık onlar vardı. Yargıda da özel yetkili savcılık ve mahkemelerde de.

Ergenekon soruşturmasının başlayacağı da aşikâr üzereydi. Hükûmete yakın gazeteler, harıl harıl tecrübeli polis ve yargı muhabiri arıyor, bulamazsa cemaat gazetelerindeki takımlardan yararlanıyordu. O periyotta, büyük bir soruşturmanın başlayacağı yolunda öngörüler duymak sürpriz değildi. Ergenekon’un düğmesine bu biçimde bir ortamda basıldı.

2010 skandalı

2010 yılına gelindiğinde saflar şimdi muhakkaktı. Cemaatin yürüttüğü soruşturmaları ve davaları destekleyenler ve muhalefet edenler.

KPSS (Kamu İşçisi Seçme Sınavı) sorularının çalınması skandalı, tam da bu biçimde bir ortamda patladı.

2010’da KPSS tamamlanmış, adaylar gelecek puanları bekliyordu. Lakin ÖSYM’nin internet sitesine giren bir hacker, tüm Türkiye’yi şaşkına çeviren bilgiler verdi.

2009’da KPSS birincisi Eğitim Bilimleri Sınavı’nda 120 net yapamamışken, 2010’da yüzlerce kişi 120 net yahut 1 ya da 2 yanlışla imtihanı tamamlamıştı. Hacker, Türkiye’ye şunları duyuruyordu:

“Tüm adayların sonuçları önümdeydi. 1200 kişi 98 üstü almış. Bunlar evvelki imtihanda 40 puanı bile aşamamıştı.”

Argümanlar yavaş yavaş yayıldı ve büyüdü. 120 sorudan 110 ve üzeri net yapanlardan 20 kişinin birebir meskende yaşayan çiftler, kardeşler ve arkadaşlar olduğu ortaya çıktı.

Eski ÖSYM Lideri Ünal Yarımağan

Uzun yıllardır ÖSYM’de çalışan ÖSYM Lideri Ünal Yarımağan’a nazaran ise sorun yoktu. Yarımağan, “Ya hiç bir şey olmamıştır ki bu bence önemli bir mümkünlük yahut bir şey olmuşsa, bir sızma olmuşsa nereden olduğunu lakin savcılık bulabilir. Yani bunu adaylarla konuşarak, fakat savcılık bulabilir kanaatindeyiz. 300-500 bireye sorular servis edilmiş olsa yüzde yüz eminim bunun kokusu çıkardı” diyerek, topu savcılığa attı.

Lakin artık macun tüpten çıkmıştı. Evvel soruların imtihandan dört gün evvel mail yoluyla dışarıya sızdırıldığı ortaya çıktı. Çabucak akabinde imtihan komitesi üyelerinden birisinin KPSS’ye hazırlık kursu veren dershanenin yöneticisi olduğu!

KPSS sorularını gönderen Berat Koşucu (solda)

Çalınan soru var, hata var, hatalı var, yaptırım yok!

Soruşturmalar başlatıldı ve çabucak hemen 1 ay geçmeden, 4 Eylül 2010’da fail bulundu!

İzler, soruların elektronik posta yoluyla Isparta Yalvaç’ta çobanlık yapan Baki Saçı’ya gönderildiğini gösteriyordu. Soruları gönderen ise Berat Koşucu isimli kişiydi. O devir 26 yaşında olduğu belirtilen Koşucu, Turgut Özal Fikir ve Atak Derneği’nde bilgi süreç sorumlusu olarak çalışıyordu.

24 yaşındaki Saçı, tabirinde süreci net halde anlattı. Saçı, sözünde, KPSS sınavıyla alakalı cemaat odaklı savlarla ilgili de detaylı bilgiler verdi. Saçı, üniversiteye hazırlanırken gittiği bir dershanede Fethullah Gülen cemaati mensuplarıyla tanıştığını, “Sana imkânlar sunarız” diyen cemaate ilişkin meskenlerde 4 yıl boyunca kaldığını ve cemaati bu türlü tanıdığını belirtti. Saçı, şunları anlattı:

“Yalvaç’ta lise son sınıfa giderken 2004 yılı ortasında Gölcük Dershanesi’ne üniversiteye hazırlık için gittim. Dershanenin yöneticileri cemaatçi olup, Fethullah Gülen cemaatine bağlıydılar. vakit içinde beni de bu cemaate yakınlaştırdılar. Ben bu türlü cemaati tanıdım. Lakin, cemaate yönelik rastgele bir olaya karışmadım, rastgele bir aktiflikte bulunmadım. Tıpkı yıl üniversiteyi kazanınca dershanenin müdür ve öğretmenlerinin Bursa’da ‘yerimiz, yurdumuz, konutumuz var, senin bu meskende kalmanı sağlarız. Ayrıyeten sana burs da veririz. Sana çeşitli imkânlar sunarız’ demeleri üzerine tavsiyelerine uyup ailemin ekonomik durumunun da âlâ olmaması niçiniyle Bursa’da 4 yıl boyunca Fethullah Gülen cemaatine ilişkin konutlarda benim üzere öğrencilerle bir ortada kaldık.

“4 yıl boyunca toplam 4-5 değişik konutta değişik şahıslarla kaldım. Bu konutlarda ağabeylerimiz vardı. Bu ağabeyler konutu yönetiyordu, konutun temizliğinden yemeğine kadar onlar yapıyordu. kimi vakit toplu namazlar kılıyorduk. Bana rastgele bir baskı yapılmadı. Dinî, siyasal manada bir eğitim de almadım. Bursa’da kalmış olduğum mühlet ortasında cemaatin üyesiydim. Fakat okul bittikten daha sonra alakamı kestim. Arkadaşım Koşucu’nun bildiğim kadarıyla birebir cemaatle teması vardır ancak ne derecede olduğunu bilemiyorum. Mustafa Süleyman İnanıcı’nın ise rastgele bir cemaatle kontağı yoktur. Soruların Koşucu’ya ne biçimde geldiğini bilemiyorum. Bu sorular tahminen cemaat kontaklı da olabilir. Cemaatten birileri Koşucu’ya göndermiş olabilir. Lakin tam emin değilim.

“2004’te Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği kısmını kazandım. Mezun olduktan daha sonra 2008, 2009 ve 2010 senelerında KPSS imtihanlarına girdim. 2009’da aldığım puanla kontratlı öğretmen olarak atamam yapıldı. Takımlı atanmam için 2010 KPSS’ye girdim. Yaşanan bu olaylar daha sonrası iptal edilen imtihan da bu imtihandır. 5 Temmuz 2010’da Sücüllü’deyken Ankara’da oturan arkadaşım Berat Koşucu aradı. ‘Sana bir sürprizim var. Senin işine epey yarayacak. Ankara’dan otobüs ile Yalvaç’a göndereceğim. Bu armağanımı al’ dedi. İlkönce kabul etmedim. Koşucu da o basamakta göndereceği armağanın içeriğini söylemedi. Lakin, daima ‘sana sürprizim var, senin işine fazlaca yarayacak’ diyordu. Bu ısrarları üzerine teklifini kabul ettim ve kendisine Yalvaç’ta oturan ve ortak arkadaşımız olan Mustafa Süleyman İnanıcı’ya gönderebileceğini söylemiş oldum. Yalvaç Terminali’ne gitme durumum o gün için yoktu.

“İnanıcı’yı telefonla arayarak, Koşucu’nun otobüs ile terminale paket göndereceğini, bu paketi almasını söylemiş oldum. Ortadan bir gün geçti lakin paket gelmedi. Koşucu, ayın 7’sinde yine telefon açarak, paketi otobüs ile gönderemediğini, e-mail adresimi vermem halinde bu adrese gönderebileceğini söylemiş oldu. esasen Koşucu e-mail adresimi de biliyordu.

Varsayımıma nazaran tıpkı gün e-mail adresime mail göndermiş. Telefonla da arayarak söylemiş oldu. Ben de İnanıcı’yı arayarak e-mail adresimi ve şifremi vererek açıp bakmasını ve sonrasındasında silmesini söylemiş oldum. Daha evvelinde Koşucu bana, ‘gönderdiğim e-mail’i al ve sil’ demişti. Ayrıyeten geçmiş senelerda Koşucu’nun bir akrabasına e-mail yoluyla bir yerlerden Yüksek Lisans İmtihan Soruları’nın geldiğini bildiğim için bu durumdan da kuşku duyup tahminen başım belaya girer diye bu fikirle de İnanıcı’ya ‘baktıktan daha sonra sil’ dedim.

“Bu toplantıdan bir gün daha sonra Yalvaç’a geldim ve Gökkuşağı internet kafeye giderek e-mail adresime girdim ve baktığımda Koşucu’dan rastgele bir mail gelmemişti. İmtihan soruları üzere bir şey de yoktu. O gün İnanıcı ilçe haricinde olduğundan kendisiyle görüşemedim. 9 Temmuz’da kuyumcu dükkânına yanına gittim. Buradaki bilgisayarında bir kısım sorular gördüm. Bunlar benim e-mail adresimde değildi. İnanıcı’nın bilgisayarında kayıtlıydı. İtinasız baktım. Soruları dahi okumadım.

Fakat, KPSS imtihanına yönelik biroldukca sorular vardı. İnanıcı bana soruları Koşucu’nun gönderdiğini söylemiş oldu. O gün ikimiz de Koşucu ile görüşmedik. Tıpkı gün benim Bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesine atamamın yapıldığını öğrendim. İnanıcı’nın soruları diğerlerine gönderip göndermediğini bilemiyorum. Sonraki gün de KPSS imtihanına girdim. ondan sonrasında mevzuyu basından öğrendim. Ben imtihandan 81.704 puan aldım. Şayet sorular bana gelseydi daha yüksek puan alırdım.

Koşucu ve İnanıcı’yla liseyi birlikte okuduk. Koşucu, Turgut Özal Niyet ve Atak Derneği’nde çalışmaktadır. İnanıcı da Koşucu da birbirlerini tanırlar.”

Saçı, Koşucu ve İnanıcı, sorgulandıktan daha sonra özgür kaldı. Lakin sözü alınanlar bu isimlerle sonlu değildi. Tutuklanan Reis lakaplı O.A.U. isimli öğretim üyesi, soruları cemaate yakın şahıslar aracılığı ile ele geçirdiğini söylemiş oldu. O.A.U., sözünde dedi.

ÖSYM Lideri Ünal Yarımağan için artık yapılacak bir şey yoktu. KPSS skandalının neredeyse tek hatalısı gösteriliyordu ve 22 Eylül 2010’da, 1974’ten bu yana çalıştığı kurumdan “Koşullar bu biçimde gerektirdi. Emekli olacağım. Torunum var, onunla ilgileneceğim” kelamlarıyla istifa etti. Bütün bu skandallar daha sonrası Eğitim Bilimleri İmtihanı iptal edilerek bir daha yapıldı.

Skandalla ilgili dava, tüm olan bitenden 6 yıl daha sonra açılabildi. İlerleyen kısımda anlatılacak epey sayıda badire atlatılan soruşturmanın davaya dönüşebilmesi için savcıların değişmesi, 17/25 Aralık sürecinin yaşanması gerekmişti. Ve olağan olarak 15 Temmuz darbe teşebbüsünün mimarlarından firari FETÖ’cü Adil Öksüz’ün yeğeninin bile “Telefonuma ByLock yükledi” diyerek suçladığı Koşucu, fazlacatan firar etmişti.

AKP referansı

Skandallar ise bitmiyordu. Tıpkı günlerde yenilenen imtihandan daha evvel yüksek puan alan alan kimi isimlerin AKP’lilerin referansıyla kamu kurumlarına başvurdukları ortaya çıktı.

Yenilenen imtihana bundan evvelki imtihanda tüm soruları yanıtlayanların kıymetli bir kısmı girmemişti. Girmemişti zira alacakları puanlar hata itirafı niteliğinde olacaktı.

İstifa eden ÖSYM Lideri Yarımağan: Örgütlü hırsızlık!

Uzun mühlet sessiz kalan Ünal Yarımağan ise fakat 2011’de, imtihandan aylar daha sonra şunları söylemiş oldu:

Sorular imtihandan evvel, büyük olasılıkla ses kaydı alınarak yahut uzaktan dinleme yoluyla elde edilmiş ve 2-3 bin kişilik bir kümeye imtihandan evvel, mesela bir deneme imtihanında ulaştırılmış olabilir. Bu adayların tümü imtihanda birebir karşılıkları vermemiştir. Lakin imtihandan evvel soruları çözdükleri için, öbür adaylara nazaran daha başarılı olmuşlardır… Soruları çalan bireyler ÖSYM haricinden profesyonel bireylerdir. Fakat bu bireylerin ÖSYM ortasından işbirlikçileri de olabilir. İmtihandan evvel soruları bakılırsan ve sayıları 2-3 bin ötüründa olduğu iddia edilen adayların da ağzı epey sıkı bireyler olduğu anlaşılmaktadır. İmtihan yapılalı 9-10 ay geçmesine karşın bu adaylar içinden pişman olan, itirafta ya da ihbarda bulunan çıkmamıştır. özetlemek gerekirse gerek kopya hadisesini organize eden şahısların, gerekse soruları imtihandan evvel bakılırsan adayların fazlaca örgütlü oldukları söylenebilir. Basın tarafınca ‘KPSS Skandalı’ diye isimlendirilen olay, kanımca örgütlü bir hırsızlık olayıdır.”

Yarımağan’ın bu kelamlarına hükümetten reaksiyon geldi. Hükümete bakılırsa imtihanda olanların sorumlusu Yarımağan’dı.

Devrin Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, cemaatçi olarak bilinen hâkim ve savcılarla yakın ilgi içerisindeydi

Sumenaltı edilen evrak ve ‘cemaat yorumu’ istemeyen’ savcı

Bütün Türkiye’nin gözü KPSS soruşturmasına çevrildi. Lakin Ankara Adliyesi’ni tanıyanların, soruşturmayı yürütmekle nazaranvli savcının ismini görür görmez başlarında soru işaretleri oluştu.

Şadan Sakınan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki en değerli isimlerden bir tanesiydi. Uzun müddettir başsavcı vekili olarak çalışıyordu ve cemaatçi olarak bilinen hâkim ve savcılarla yakın bağlantı içerisindeydi.

Sakınan’la ilgili birinci kuşkuyu ortaya atan isim de, ne garip ki, gözaltına alınan Baki Saçı’ydı. Saçı, soruların çalınmasıyla ilgisi olmadığını, bunun cemaatin bir tertibi olabileceğini söylemiş olduğinde, savcıdan, “Yorum yapma, bildiğini anlat” cevabını aldığını deklare etti. Fakat bu açıklamalar sonuç vermedi.

Sakınan, soruşturmayı genişletti, biroldukça ismin tabirini aldı, fakat imtihanlarla ilgili kopya argümanları birbirini izliyor, KPSS soruşturmasında yol alınamıyordu.

Soruşturma uyutuldu. KPSS imtihanındaki usulsüzlükler ortaya çıkartılamadan, farklı imtihanlarda da soruların çalındığı tezleri ortaya atılmaya başlandı.

Çabucak her imtihandan çalıntı soru savları geliyordu.

İktidarda ve iktidar partisi AKP’de ise bütün bunları önemsememe, ciddiye almama havası hakimdi. İktidara göre AKP’yi ve muhafazakârları çekemeyen çevrelerin bir daha bir bardak suda fırtına koparmasından öbür bir olay yoktu ortada.

Devrin AKP Genel Lider Yardımcısı Hüseyin Çelik

Erdoğan: KPSS’yi terörize etmeyin, imtihan başarılı

Periyodun AKP Genel Lider Yardımcısı Hüseyin Çelik, KPSS soruşturması ile ilgili sorular üzerine, “Türkiye’de aslına bakarsan yağmuru da cemaat yağdırıyor, karı da cemaat yağdırıyor. Biliyorsunuz fırtına olunca da cemaat çıkarıyor. Bu bir moda oldu. Birisi bir şey yapmış olacak, bunu ciddiye bile almak mümkün değil. Geçin bunları” diye cevap veriyordu.

Devrin Başbakanı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Tayyip Erdoğan da KPSS daha sonrası ortaya çıkan ‘imtihan soruları öncesinden dağıtıldı iddiaları’ için, “KPSS’yi terörize etmeyin, imtihan son derece başarılı, pak ve sıkıntısız geçti” karşılığını verecekti.

bir dahalenen imtihanda ‘şampiyon’ sayısı 3 bin 229’dan 76’ya düştü!

İptal edilen imtihanın yerine Ekim 2010’da yenisi yapıldı. İptal edilen imtihanda 100 ve üzeri net yapan 3 bin 229 adaydan 1175’i, 120 net yapan 350 adaydan ise 148’i bir dahalenen imtihana girmedi.

Yeni imtihana girenlerin de yalnızca 76’sı 100 ve üzeri net yapabildi. 100’den çok net yapabilen aday sayısı ise yalnızca 2 oldu… 120 net çıkaran ise olmadı; en yüksek puanı alan aday 111 nette kaldı.

Skandalın savcılık boyutunda yaşananlar, soruları çalan cemaatçi şebekenin nasıl korunduğunu ortaya koyuyordu. Fakat, iktidar, skandala el atmak için, cemaat savcılarının, rüşvet ve yolsuzluk imajları eşliğinde harekete geçmesini bekleyecekti.

YARIN: 17 / 25 Aralık dönemeci, dershanelerin kapatılması ve savcı savaşları

TÜRKİYE’NİN ‘ÇALINTI SORU’ TARİHİ – BİRİNCİ KISIM: Cemaate dokunan yanıyordu; rapor yazan emniyet takımı dağıtıldı, dava açan savcı kaset komplosuyla tasfiye edildi