Kötü hava, buz nehri Seregno’dan geçiyor: sosyal medyadaki görüntüler

berkecan

New member
Monza-Brianza’daki Seregno belediyesi şiddetli bir kötü hava dalgasıyla sarsıldı. Lombardiya’da bir felaket durumu talep edildi.

İle ilgili Valentina Mericio Yayınlanan 22 Temmuz 2023

Son saatlerde kötü hava dalgası Lombardiya’da önemli hasara neden oldu. Monza-Brianza eyaletindeki Seregno belediyesi özellikle etkilendi. Olanların ciddiyetine tanıklık eden sosyal ağlarda yayılan birkaç görüntü var: şiddetli bir fırtına dolu ve rüzgar getirdi: sonuç, Brianza belediyesinin sokaklarını vuran bir “buz nehri” oldu: “Büyükanneler o kadar büyük ki rögarları ve kanalizasyonları tıkıyorlar…”, dedi Seregno belediye başkanı Alberto Rossi.

Bugün buradan 50 metre uzaktaydım.
Su bombası, dolu, rüzgar.
Evleri ve dükkanları su bastı, ön camları kırılmış ve kaportası hasar görmüş (benimki dahil) arabalar.
Yaz geldiğini, her şeyin normal olduğunu, iklim değişikliğinin bununla hiçbir ilgisi olmadığını söylüyorlar.

Beni korkuttun. #Seregno pic.twitter.com/rJbc05dwdz

— Luca Caputa (@luca_caputa) 21 Temmuz 2023
Seregno’dan bir buz nehri geçer. Belediye Başkanı: “Su için iki trafodan atla”

Seregno Belediye Başkanı Alberto Rossi, sosyal medyadaki bir dizi uzun güncelleme aracılığıylayalnızca Brianza belediyesini etkileyen fenomen hakkında değil, aynı zamanda kötü havanın neden olduğu hasar hakkında da eksiksiz bir genel bakış sağladı:

“Atmosfer olayı aslında Cernusco sul Naviglio kasırgasıyla aynı. Aşağıdaki satırlarda, Alessandro Ceppi ve Giovanni Tesauro (veriler ve analizler için her zaman olduğu gibi onlara teşekkür ediyorum) tarafından yönetilen Seregno hava durumu servisinin verilerini ve değerlendirmelerini bildiriyorum. 55 milimetre su, saatte 70 km hızla esen şiddetli rüzgar ve 4 santimetre taneli dolu ile 30 dakikada düştü. Bunlar, Seregno’ya 50-100 yıllık bir “dönüş süresi” olan değerlerdir (yani, her yüzyılda bir veya iki kez olan bir şey)”.

O zaman da açıklandı dolu taneleri rögar ve kanalizasyonları tıkadı: Sonuç, sosyal ağlardaki bir videonun kanıtladığı gibi, merkezdeki bir dükkana bile girmeyi başaran bir su ve buz nehriydi.

Lombardiya’daki felaket durumunu istedi

Bu arada, Lombardiya’da kötü hava koşullarının yol açtığı hasar ışığında, bir felaket hali talep edildi. Tarım Meclis Üyesi Alessandro Beduschi şunları söyledi: “Önümüzdeki birkaç saat içinde, bölgesel periferik yapılar hasarı fark etmeye başlayacak ve bu da bizi hükümetten afet durumu ve 102 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin askıya alınmasını, tarlalarda çok önemli bir faaliyet döneminde ekinlerin harap olduğu çiftliklere yakın olmasını istememize yol açacak.”