Klâsik Alışveriş Dönemi Bitiyor Tüketiciler Online Süreçleri Tercih Ediyor!

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Yapılan araştırmalara bakılırsa 2021 yılında dünya çapında çevrim içi eser ve hizmet satın alan 2,14 milyardan fazla insan bulunuyor. Şirketler için dijitalleşen dünyada tüketici beklentilerini karşılamanın ve rekabet ortamında büyümenin günden güne zorlaştığını belirten milletlerarası eğitim platformu Laba eğitmenleri, online satış yapan kurumların büyümesini engelleyen 5 tuzağı ve tahlil yollarını paylaşıyor.

Pandeminin tesiriyle daha hayli ömrümüze dahil olan dijitalleşme hem kurumları birebir vakitte bireyleri tesiri altına alıyor. O denli ki yapılan araştırmalar 2021 yılında dünya çapında çevrim içi eser ve hizmet satın alan 2,14 milyardan fazla insan olduğunu gösterirken, bu sayıların gelecek senelerda da artacağını gösteriyor. Online satışların ve rekabetin giderek arttığı bu süreçte kurumların daha stratejik hareket etmesi gerektiğini vurgulayan memleketler arası eğitim platformu Laba eğitmenleri, kurumların çevrim içi satış yaparken dikkat etmesi gereken 5 tuzağı ve tahlil yollarını sıralıyor.

Mağazadan Satın Alma Periyodu Bitiyor!

değişen teknolojinin ilerlemesi kurumlara yeni kapılar açarken, bireylerin de tüketim alışkanlıklarını etkiliyor. Yapılan son araştırmalar, 2040 yılına kadar otomobilden market alışverişine kadar tüm satın almaların 95’inin çevrim içi yapılacağını gösteriyor. Bu durumdan yararlanmak isteyen kurumların ise tüm iş süreçlerinde stratejik hareket etmesi gerekiyor. Bir markayla ilgili olumsuz bir tecrübe yaşayan tüketicilerin 3’te 1’inin markadan vazgeçtiğine ayrıyeten dikkat çeken Laba eğitmenlerine nazaran e-ticaret faaliyetlerinde tüketici isteklerini ön plana almak, her zamankinden daha fazla ehemmiyet kazanıyor.

Dijitalleşen Kurumların Büyümesini Engelleyen 5 Tuzak

Memleketler arası eğitim platformu Laba eğitmenleri, dijitalleşme sürecinde göz arkası edilen 5 tuzağı paylaşıyor.

1. Projenin teknolojik uygulamasına vurgu yaparken başka süreçleri unutmak. Şirketler ekseriyetle bir eseri mümkün olduğunca teknolojik olarak havalı hale getirmeye odaklanıyor. Bunu yaparken ise işletim sisteminin yanı sıra lojistik, tedarik ve B2B üzere öbür kanalların idaresini gözden kaçırıyorlar. Bu durumdan kaçınmak için kurumların; tüm iş ögelerini paralel olarak tasarlaması, e-ticareti bundan öncelik haline getirmesi ve online mağazanızın KPI’larını projeye dahil olan tüm departmanların neticelerina bağlaması değer arz ediyor.

2. Stratejik gayeler üzerinde düşünmeden bir aksiyon planı oluşturmak. Şirketler çoklukla mümkün olan en kısa müddette başlamaya ve sonuçlarını hesaplamadan süratli kararlar almaya çalışıyorlar. Bu yaklaşım ise ölçeklendirme problemleri doğuruyor. Örneğin, bir kurumun siteye yeni bir özellik eklemesi gerektiğinde bunun teknik olarak imkansız yahut epeyce değerli olduğu ortaya çıkabiliyor. Kurumların uzun etapta başarılı sonuçlara ulaşabilmeleri için çalışmaya başlamadan evvel uzun ve kısa vadeli amaçlarına karar vermesi gerekiyor.

3. Kaynak yetersizliğini önemsememek. İşletmeler birinci kere online süreçlere başladıklarında ekseriyetle riski azaltmaya çalışıyorlar. Şirket ortasından kaynakları ödünç alarak daha az harcıyor, çalışanları temel proje misyonlarından uzaklaştırıyor ve anında yatırım getirisi bekliyorlar. Fakat bu biçimde bir plan, çeşitli iş dallarında kıymetli maliyetlere ve hatta kayıplara yol açabiliyor. Bu niçinle işe başlamadan hem birey birebir vakitte maddi kaynakları gözden geçirmek ve planlamaları yapmak muhtemel sorunlar yaşandığında daha tesirli adımların atılmasına katkıda bulunacaktır.

4. Ekonomik ögeleri yolda keşfetmeye çalışmak. Şirketler ekseriyetle bir iş ünitesini, eser yahut müşteri karlılığına odaklayarak kurumun karlılığını hesaplamıyorlar. Bu niçinle, kurumun büyümesini engelleyen kısa vadeli kararlar alıyorlar. İkinci yanlış niyet ise bir daha tasarlanması gereken ve yavaşlayan bir iş modeli uygulamak. Tüm bunlardan kaçınmak için daha yolun başında ekonomik adımları düşünmek kıymetli olacaktır.

5. Ana işe yakın, yeni bir iş kolu yaratırken her şeyi tıpkı anda yapmaya çalışmak. Yüklü olarak klasik çalışan bir şirket için online süreçler kolay değildir. Bu çeşit kurumlarda onaylar hayli uzun vakit alabilir, bu da işi yavaşlatabilir ve yaratıcılığı sınırlayabilir. Yeni bir iş kolu oluşturmak isteyen kurumlar iki iş kolunu ayırarak daha verimli bir müddetç oluşturabilirler. Örneğin teknolojik eserler üreten bir şirketin, üretim ve e-ticaret alanında faaliyetlerini ayırırken farklı takımlarla çalışması daha verimli bir adım olacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı