Kastamonu Entegre’den Türkiye’nin birinci Görme Engelli Müze Eğitim Alanı’na manalı takviye

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Türkiye’nin birinci Görme Engelli Müze Eğitim Alanı Kastamonu Entegre dayanağıyla yapıldı

Ağaç bazlı panel dalının küresel markası Kastamonu Entegre, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin ‘dokunulabilir müze’ projesinin MDF hammadde sponsoru oldu. Müzeyi görme engelli bireyler için erişilebilir hale getirmek hedefiyle hayata geçirilen proje kapsamında Kastamonu Entegre takviyesiyle Türkiye’nin birinci Görme Engelli Müze Eğitim Alanı oluşturuldu. Tabiattan hayata köprü olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Kastamonu Entegre, eğitim alanındaki mobilyalar için müzeye 120’den çok melamin kaplı MDF Medelam ve ham MDF Medepan katmanı bağışladı.

İlk yıl 10 bin görme engelli çocuğa ulaşmak hedefleniyor

100. kuruluş yıldönümünü kutlayan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni, görme engelli bireyler için erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan ‘dokunulabilir müze’ projesinin bir modülü olmaktan gurur duyduklarını vurgulayan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız şunları tabir etti:

“Kastamonu Entegre olarak tabiattan aldığımız güçle hayatı güzelleştirmeye çalışıyoruz. Ömür alanlarını herkes için erişilebilir, estetik ve keyifli hale getirmeye odaklanan, ilham verici mimari projelere dayanak vermek ise önceliğimiz. Bu kapsamda Türkiye’nin birinci Görme Engelli Müze Eğitim Alanı’na sponsor olduk ve bu alandaki mobilyalar için MDF sağladık. Görme engelli ziyaretçiler, bu alanda yapıtların 3 boyutlu replikalarına dokunarak, Braille alfabesi ile yazılmış açıklamalardan ve sesli betimlemelerden yararlanarak müzeyi keşfedebilecek. Birinci yıl Ankara’daki görme engelli çocukların yüzde 40’ına, yani 10 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Bu manalı proje ve iş birliğinin tüm müzelere ve şirketlere örnek olmasını umuyorum.”

“Çevresel ve insani kıymetlerin gelişimi için iştirakin önünü açıyoruz”

Tasarımcı ve iç mimar Çiğdem Aslantaş liderliğindeki toplumsal teşebbüs Bongo Arka Project’i de Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne kazandırdıkları bu kıymetten dolayı tebrik eden Yıldız şu biçimde konuştu:

“Projenin ‘Sürdürülebilir Gelecek Ödülü’ sahibi olması da bizim için değerli bir motivasyondu. Türkiye ağaç bazlı panel kesiminde sürdürülebilirlik raporu hazırlayan ve bunu sistemli devam ettiren birinci şirket olduk. Sürdürülebilirlik anlayışımızın merkezinde, çevresel ve insani pahaları yalnızca korumak değil, hem de bu bedellerin gelişmenine katkıda bulunmak, bunun için iştirakin önünü açmak var. Sürdürülebilir İş Mükafatları 2020’de aldığımız ‘Çalışan İştiraki Ödülü’ de bunun hoş bir örneğidir. Birebir biçimde iştiraki destekleyen dokunulabilir müze projesi de şirketimizin sürdürülebilirlik yaklaşımıyla birebir örtüştüğünden gönülden takviye verdik.”

Projeye takviye veren Kastamonu Entegre’ye ve emek veren tüm kurumlara teşekkür eden Bongo Arka Project Kurucusu Çiğdem Aslantaş ise, “Bongo Arka Project toplumsal teşebbüsü olarak Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin kuruluşunun 100. yılında kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarını bir ortaya getirdik. Müzenin erişilebilirliği için iki buçuk yıldır istekli çalışıp projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Birinci etapta Ankara’da bulunan 10 bin görme engelli çocuğa ulaşmasını hedeflediğimiz projemizin tüm gereksinim kalemlerini 23 sponsorumuzla ve birebir takviyelerle karşıladık. Birinci uygulamamız olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin domino tesiri yaratması ve öteki mani kümelerini da içine alan daha erişilebilir müzeler olarak Türkiye’deki 497 müze ve ören yerine yayılması en büyük isteğimizdir”diye konuştu.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki Türkiye’nin birinci Görme Engelli Müze Eğitim Alanı’nda yapıtların 3d replikaları yer alıyor. Görme engelli ziyaretçiler, bu replikalara dokunarak yapıtları keşfedebiliyor. Yapıtları keşfederken bu alandaki Braille alfabesi ile yazılmış açıklamalardan ve sesli betimlemelerden de yararlanabiliyorlar.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı