Kardeşlik dayanışması

Dogecoin

Active member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile görüşmesinin akabinde yaptığı açıklamada “Aziz kardeşimle iş birliğimizin hem ikili seviyede hem fazlaca taraflı planda derinleştirilmesi için tam bir mutabakat ortasındayız. Ticaret, savunma sanayi, güç, ulaştırma, yüklü olarak tarım, hayvancılık alanında Kazakistan’la iş birliğimizi bundan daha sonraki süreçte daha da artıracağız” dedi. Tokayev, Erdoğan’a Birinci Derece Devlet Dostluk Nişanı takdim etti.

Erdoğan, Türkiye-Kazakistan Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 4’üncü toplantısı ile Asya’da İşbirliği ve İnanç Arttırıcı Tedbirler Konferansı’nın (CICA) 6’ncı doruğuna katılmak üzere dün başşehir Astana’ya gitti. Erdoğan’ı havalimanında Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev karşıladı. Karşılamada, Kazakistan Dışişleri Lideri Muhtar Tileuberdi, Kazakistan Sıhhat Bakanı Ajar Giniyat, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Memleketler arası İşbirliği Özel Temsilcisi Yercan Kazıhanov, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Ufuk Ekici ve başka ilgililer de yer aldı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, MİT Lideri Hakan Fidan, Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, İrtibat Lideri Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Astana’ya geldi.

Tokayev ile görüşme

Erdoğan, ondan sonrasında Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geçti. Erdoğan, burada da Cumhurbaşkanı Tokayev tarafınca resmi merasimle karşılandı. Merasim kıtasını selamlayan Erdoğan ve Tokayev, çabucak sonrasında baş başa ve heyetler ortası görüşmeye geçti. Görüşmelerin akabinde iki cumhurbaşkanı açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Malumunuz değerli kardeşimin mayıs ayında Türkiye’ye yaptığı devlet ziyareti sırasında bağlarımızı Geliştirilmiş Stratejik İştirak düzeyine yükseltmiştik. Münasebetlerimizin bu yüksek seviyesi olağan olarak halklarımız içindeki ortak tarih, lisan, din ve kültür bağlarından güç almaktadır. Aramızdaki siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel iş birliği bu gücü daha da artırmaktadır. Kazakistan’ın bağımsızlığından itibaren başardıkları bizler için iftihar sıkıntısıdır ve 30 yıl geçti ortadan ve Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan birinci ülkelerden bir tanesiyiz” dedi. “Derin tarihi birikime ve devlet deneyimine sahip olan kardeş Kazakistan’ın istikrarı, huzuru, egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklemeyi sürdüreceğiz” diyen Erdoğan “Dün olduğu üzere bugün de yan yanayız, beraberyiz. Rabbim birlik ve birlikteliğimizi daim eylesin. Cumhurbaşkanı Sayın Tokayev’in liderliğinde yürütülen ıslahatları ve Kazakistan’ın geçirdiği dönüşümü takdirle takip ediyorum” tabirlerini kullandı.

Dostluk Nişanı

Erdoğan, kendisine takdim edilen Birinci Derece Devlet Dostluk Nişanı için Tokayev’e teşekkürlerini ileterek, şunları söylemiş oldu: “Az evvel dost ve kardeş ülkelerimiz içinde harika seviyede seyreden bağlantılarımızı tüm boyutlarıyla değerlendirdik. Şimdiki, bölgesel ve milletlerarası sıkıntılar hakkında fikir teatisinde bulunduk. Natürel bugün burada epey önemli bir sürprizle de karşı karşıya kaldım. Bu sürpriz bilhassa Birinci Derece Devlet Dostluk Nişanı’nı takdim etmesini hangi sözlerle değerlendireyim şu anda bilemiyorum. Bu benim için gerçekten farklı bir sürpriz oldu. Ben de şahsım, ailem, milletim ismine kendilerine hayli teşekkür ediyorum.”

20 mutabakata imza

Erdoğan, mayıs ayında ve bugünle birlikte Kazakistan-Türkiye içinde 20 iş birliği mutabakatı imzalandığını belirterek, “Aziz kardeşimle iş birliğimizin hem ikili seviyede hem epeyce taraflı planda derinleştirilmesi için tam bir mutabakat ortasındayız. Ticaret, savunma sanayi, güç, ulaştırma, yüklü olarak tarım, hayvancılık alanında Kazakistan’la iş birliğimizi bundan daha sonraki süreçte daha da artıracağız. Eğitim güvenlik ve kültür alanlarındaki münasebetlerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Sizlerin de huzurunda az evvel iş birliğimizin altyapısını tahkim eden mutabakatlara imza atıldı. Mayıs ayında 14 mutabakata imza atılmıştı, artık de burada artı 6 mutabakat, toplamda 20 muahedeyi bu biçimdece imzalamış olduk” dedi.

Üçlü mekanizma

Erdoğan, Türkiye ve Kazakistan’ın 5 milyar dolarlık ticaret hacmi gayesine geçen sene ulaştığını, 10 milyar dolarlık maksada de emin adımlarla ilerlendiğinin altını çizerek, “Orta koridorun geliştirilmesi başta olmak üzere, ulaştırma ve güç alanlarında temaslarımızın kuvvetlendirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Kardeş Azerbaycan’ı da dahil ederek yakın geçmişte tesis ettiğimiz üçlü mekanizmayı faal biçimde kullanmak ve somut sonuçlar almak istiyoruz dedi.

Erdoğan ve Tokayev’in masa tenisi maçında renkli imajlar ortaya çıktı.

Türk dünyasının entegrasyonu için ek adımlar

Erdoğan, Tokayev’le görüşmelerinde bölgesel ve global gelişmelerin Türk dünyasının iki değerli üyesi Türkiye ve Kazakistan’ın dayanışmasını mecburî kıldığı tespitinde bulunduklarını belirterek şöyleki devam etti: “ötürüsıyla gerek Orta Asya’da gerek global çapta fazlaca taraflı platformlarda müşterek çabalarımızı sürdüreceğiz. 1990’ların başından itibaren, Kazakistan’la fazlaca emek verdiğimiz sürecin geçtiğimiz yıl Türk Devletleri Teşkilatı’nın kurulmasıyla taçlanmasından memnuniyet duyuyorum. Demokrasi ve özgürlükler adasında attığımız bu adımla bir arada süreci devam ettiriyoruz ve inşallah yakında Semerkant’ta yapacağımız ikinci toplantıyla bunu tırmandıracağız. Önümüzdeki ay Özbekistan’da bu teşkilatımızın doruğu, dayanışmamızı daha güçlendirecektir. Türk dünyasının entegrasyonuna yönelik ek adımlar atacağız.”