Kadın girişimciler de dijital uçurumla karşı karşıya

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
Meksika Girişimciler Derneği (ASEM) tarafından hazırlanan Meksika Girişimcilik Radyografisi 2023 Kadın Sürümü'ne göre, kadınlar tarafından kurulan şirketlerin yalnızca %25,2'si teknolojik bir temele sahipken, erkekler tarafından kurulan şirketlerin %46,6'sı teknolojik bir temele sahip. ), Tec de Monterrey ile işbirliği içinde. Buna, yapay zekanın (AI) hızla yayıldığı bir dönemde, kadın girişimcilerin yalnızca %13,5'inin bunu temel yönetim süreçlerinde kullandığını, erkekler tarafından kurulan şirketlerde ise bu oranın %15,9 olduğunu da eklemeliyiz. Şirketlerde bu oran yüzde 24,4’e çıkıyor İşletmeden Hükümete (B2G) kadınlar tarafından yaratılmıştır.

“Teknolojik gelişme açısından kadınların hem eğitim hem de profesyonel düzeyde daha düşük bir meslek sahibi olduklarını gözlemliyoruz. Bunun elbette STEM disiplinlerindeki kalıcı cinsiyet farkıyla doğrudan bağlantısı var. Ancak girişimcilik için finansmana erişim de daha az. ASEM başkanı Juana Ramírez, “kadınların bu durum, normalde pazara gitmek ve bir denge noktasına ulaşmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyan ve bu nedenle başlangıç sermayesinin gerekli olduğu bilimsel ve teknolojiye dayalı şirketler kurma olanaklarını sınırlıyor” diyor. .

Rapor, yapay zeka kullanımının cinsiyete göre farklılaştığını gösteriyor. Kadın şirketleri bunu iletişim, reklam ve pazarlama süreçleri (ankete katılan şirketlerin %22'si) ve içerik tasarımı ve oluşturma (%20) için kullanırken, erkek şirketleri iletişimsel kullanım konusunda hemfikir (%20) ancak ikinci sırada uygulamayı vurguluyorlar veri analizi için (%17).

Genel olarak, kadın işletmelerinde teknoloji benimseme oranı daha düşüktür; %27,3'ü herhangi bir dijital araç veya hizmet kullanmazken, erkek işletmelerinde bu oran %20,3'tür. “Daha fazla kadının bilgisayar ve teknolojiye yönelmesine ilham vermek, cesaretlendirmek ve cesaretlendirmek çok önemli, çünkü bu faaliyetlerde yalnızca erkekler tarafından kurulan şirketlerin sayısı, yalnızca kadınların kurduğu şirketlere kıyasla 20 kat daha fazla. Kurucu ekibinde en az bir kadın bulunan BT şirketlerinin ciro seviyesi %9,7 daha yüksek olduğundan, yukarıda belirtilenler iş açısından daha da anlamlı hale geliyor,” diye belirtiyor araştırma.

Kadınların girişimciliğe yönelik en sık motivasyonunun, istihdam eksikliği nedeniyle gelir elde etme ihtiyacı ile kişisel ve mesleki gelişim arayışı olduğu ve ana odak noktasının perakende ticaret, danışmanlık hizmetleri ve gastronomi olduğu durumlarda, yeni Teknolojik araçların kullanımı, bu işletmelerin desteklenmesine yardımcı olun.

“Kadınlar tarafından kurulan şirketlerin, üretkenliklerini artırmalarına yardımcı olabilecek dijital araçların kullanılmaması nedeniyle başarısız olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu endişeyle belirtiyoruz. Bu şirketler yönetim (ERP) ve satış (CRM) yazılımlarının kullanımından yararlanabilirler. Aynı zamanda Grupo Sohin'in kurucusu ve CEO'su olan Ramírez, “Bu tür teknolojik araçları kullanmadıklarını açıklamalarının önündeki engellerden bazıları yüksek fiyatlar, bunların varlığından habersizlik ve dijital eğitim eksikliğidir” diye açıklıyor.

Hatta kadınlar tarafından kurulan şirketlerin %42,8'i kadın girişimcilerin satış ve müşteri sadakati stratejisini gelişim için bir öncelik olarak gördüklerini belirtirken, bu tür şirketlerde %26,1'inin başarısızlığının nedeninin kötü yönetim olduğu belirtiliyor. verileri rapor edin.