İşyerinde sağlık: “Hibrit çalışma” psişeye ne yapar?

Trendio

Active member
Durum: 22.03.2023 12:15

Almanya’daki şirketler, çalışanlarının sağlığını geliştirmekle yükümlüdür. Bir çalışma, bunun şimdiye kadar yalnızca yavaş uygulandığını gösteriyor. Her şeyden önce, ruh sağlığı zarar görür.

Jörg Poppendieck tarafından, rbb

Karla M., “Ara sıra yakınlardaki bir yetişkin eğitim merkezinde yoga veya Pilates kurslarının verildiğine dair toplu bir e-posta alıyorum. Dürüst olmak gerekirse, sağlığı teşvik eden başka bir teklif bilmiyorum” diyor (isim değişti). Saksonya-Anhalt’ta küçük bir kasabada gençlik dairesinde sosyal hizmet görevlisi olarak çalışıyor. Sağlığın teşviki ve geliştirilmesi söz konusu olduğunda, anlattığı şey birçok şirket ve idarede hala günlük yaşamdır. Bu, İş Sağlığı Danışmanlığı Enstitüsü tarafından yapılan “#whatsnext – Hybrid work world’de sağlıklı çalışmak” çalışmasında da gösterilmiştir.

Jorg Poppendieck

Jorg Poppendieck

Zorunlu olan – ve gönüllü olan

Almanya’daki işverenler aslında çalışanlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olmakla yükümlüdür. Buna şirket sağlık yönetimi (BGM) denir. Bu, yasal iş sağlığı ve güvenliği ve entegrasyon yönetimini içerir – ikincisi, uzun süredir hasta olan çalışanların işlerine geri dönmesini sağlamakla ilgilidir.

Sağlığın teşviki ve geliştirilmesi isteğe bağlıdır. Bu, yukarıda açıklanan yoga sınıfı, yüksekliği ayarlanabilir bir masa veya esnek çalışma saatleri olabilir.

Büyük sorunlar için küçük bütçe

Sağlığın teşviki ve geliştirilmesi konulu çalışma için 1000’den fazla şirket ve kamu hizmeti kurumu ile anket yapılmıştır. Katılımcıların üçte birinden azı, kuruluşlarında bütünsel bir WHM kurduklarını belirtti. Neredeyse yüzde dokuzu şimdiye kadar herhangi bir önlem uygulamadı. Paraya bir bakış ve sağlığı geliştirmek için hangi finansal kaynakların kullanıldığı sorusu da benzer şekilde ayıltıcıdır.

Çalışmanın yazarları bu bağlamda “yönetilebilir bütçeler”den bahsetmektedir. Ankete katılan kuruluşların neredeyse yarısının 10.000 avrodan az bütçesi var veya hiç bütçesi yok. Çalışma ayrıca, bir şirket veya yönetim ne kadar büyükse, nihayetinde çalışanlara o kadar fazla teklif yapıldığını açıkça gösteriyor.

Kafa artık yapamadığı zaman

Geleceğe bakmak da ilginç. Personel ve sağlıkla ilgili karar vericiler, “hibrit çalışma” ve ruh sağlığının gelecekte daha da büyük bir rol oynayacağını varsaymaktadır. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 40’ı, tükenmişlik, aşırı talepler ve depresyon gibi işteki stresin şirketlerinde zaten “oldukça büyük” veya “büyük” bir öneme sahip olduğunu belirtiyor.

Tükenmişlik ve Co.’nun üç yıl içinde ne kadar önemli olacağı sorulduğunda, ankete katılanların yaklaşık yüzde 70’i bile öyle dedi. Saksonya-Anhalt’tan sosyal hizmet görevlisi Karla M.’yi de ilgilendiren bir konu: “Üstlerim işimizin psikolojik olarak ne kadar stresli olduğunun farkındalar, ancak orada bizi destekleyecek paraları yok.”

“Mola moladır”

İş Sağlığı Danışmanlığı Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, işverenlerin yaklaşık yüzde 40’ının stres yönetimi için teklifleri var. Producto şirketi bunlardan biri. Claudia Armonies, Berlin’deki orta ölçekli şirkette çevrimiçi editör olarak çalışıyor – 2020’den beri sadece kendi dört duvarından. “Daha önce birkaç çevrimiçi kursa katıldım. Bu, ev ofisinde farkındalık, zaman ve özyönetim ve aynı zamanda beslenme ile ilgiliydi.”

İki çocuk annesi, ev ofisinin ilk günlerinde genellikle özel ve profesyonel hayatı karıştırdığını bildirdi. Ama bu strese neden oldu. “Kurslar sayesinde artık molanın mola olduğunu ve çamaşırları asmak için orada olmadığını biliyorum.” 34 yaşındaki, bunu yapmaya başladığından beri çok daha iyi durumda olduğunu söylüyor. “İşverenimin sunduğu sağlık kursları sonunda her iki taraf için de iyi. Aslında kimse kaybedemez.”