İşten meskene “uçarak” gidiyor

EliteDizqn

Active member
Muğla’nın Fethiye ilçesindeki 1965 rakımlı Babadağ’da konseyi teleferik tesislerinin genel müdürü Cengiz Koçak, mesai bitiminde konutuna vazife yaptığı tepeden Ölüdeniz görünümü eşliğinde wingsuit ile süzülerek gitmesiyle ilgi çekiyor.

Askeri öğrenciyken 1991’de uçaktan atlayışlar yaparak paraşütçülüğe başlayan Koçak, Kayseri 1’inci Komando Tugayı’nda astsubay olarak vazife yaptığı sırada hür paraşütçü oldu.

Emekliliğinin akabinde 2011 yılında Base jump (serbest düşüş) sporuyla ilgilenmeye başlayan Koçak, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde aldığı eğitimle Türkiye’de wingsuit (özel kıyafetle yarasa adam uçuşu) sportmeni olma özelliğini elde etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ulusal grup ismine müsabakalara katılan ve bu alanda ulusal ve memleketler arası biroldukca muvaffakiyet elde eden Koçak, etrafında “yarasa adam” olarak tanındı.

Wingsuit base jump için keşfettiği yeni atlayış noktaları ve atlayışlarla ün kazanan Koçak, 20 gün evvel Babadağ Teleferik’te genel müdür olarak işe başladı.

Her gün işi gereği teleferikle çıktığı Babadağ’dan yamaç pilotlarıyla uçuş gerçekleştiren Koçak, yaklaşık 2 bin metreden wingsuit uçuşu yaparak Ölüdeniz’e iniyor. Koçak ondan sonrasında arabasına binerek kısa bir seyahatin akabinde Ovacık mevkisindeki konutuna ulaşıyor.

“BANA VE SPORUMA ÇOK ŞEY KATIYOR”

Türkiye’de wingsuit ve base jump yapan tek atlet olduğunu söylemiş oldu.

Fethiye’nin yaklaşık 30 yıllık hayali teleferiğe genel müdür olarak deneyimleriyle katkı sunmanın memnunluğunu yaşadığını tabir eden Koçak, “Teleferik ana istasyonundan Babadağ’a 20-25 dakikada çıkıyorum. Akşam konuta giderken yamaç paraşütü ile havalanıp wingsuit atlayışı yapıyorum. 3-4 dakikada yere iniyorum. Her gün bunu yapıyor olmak bana ve sporuma epeyce şey katıyor” dedi.

İşini severek yaptığını anlatan Koçak, “İşler bitince 1700, 1800, 1900 metre kimi vakit 1200 metredeki pistlerden o gün müsait rastgele bir pilot arkadaşımla uçuyoruz. daha sonra ben wingsuit ile atlıyorum. kimi vakit yere yakın kimi vakit yerden uzaktan, kimi vakit de uçan rastgele bir yamaç paraşütünün yanında süzülüp paraşütümü açarak yere iniyorum” dedi.