İşte CHP’nin vizyon projesi

Dogecoin

Active member
MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Kılıçdaroğlu ‘yeni vizyon çalışması’ olarak ‘ekonomi modeli’ açıklayacak. Çalışmaya hem parti hem parti haricinden isimler ve akademisyenler katkı verirken, takımın başında şahsen Kılıçdaroğlu yer alıyor. CHP kurmaylarının Milliyet’e verdiği bilgiye nazaran, ABD ve İngiltere ziyaretlerinin de birer kesimi olduğu yeni vizyon çalışması ‘Ekonomi modeli’ne dayanıyor. Kılıçdaroğlu’nun bir müddetdir grubuna, “ABD’den teknoloji, İngiltere’den finansman, Almanya’dan üretim ve istihdam modelleri üzerine bir karma yaptık” dediği belirtiliyor.

Yetkililer, iktisada ait yeni bir vizyona ait şu değerlendirmeleri yaptı: “Kirli para pak parayı kovuyor. Lakin ülke pak paradan yana bir tavır alırsa bu biçimde bilhassa yabancı yatırımcının en kıymet verdiği sorun hukuk garantisi. Hukukun üstünlüğüne dayanan, yargı kararlarına saygılı, yabancı yatırımcıya hem teşvik hem garanti veren, yerli yatırımcının ülkeyi terk etmek yerine ülkede yatırım yapmasını sağlayan, paranın Türkiye’deki yatırım araçlarıyla pul olmayacağı, direkt yatırımın, istihdamın teşvik edeceği, yüksek teknolojiye dayalı, kalkınmaya dayalı bir model…”

‘Şaha kaldırma projesi’

Partili kurmaylar ayrıyeten, “Türkiye iktisadını nasıl şaha kaldıracağımıza ait bir büyük proje. Vizyon evrakı derken bilhassa belirli alanlara dair bakış açımızı anlatacağız. Bilim, teknoloji, araştırma, dünya ile bütünleşme bunların hepsi var” görüşlerini lisana getirdi.

Edinilen bilgiye göre, yenilikçi teknoloji fonları başta olmak üzere, Türkiye’ye sürdürülebilir, iklime dost ve katma pahası yüksek yabancı yatırım girişini sağlayacak bir program ile pak ve üretken yatırım kaynaklarını çekmenin tabanının oluşturulması hedeflenecek. Büyüme ve gelirin tabana yayıldığı bir sistemin tesis edilmesi için yapılan hazırlıklar da anlatılacak. Kurmaylar, açıklanacak yeni vizyonun altılı masanın da reddetmeyeceği bir model olduğunu kaydetti.

‘Gelsin vizyon nedir, kendisine öğreteyim’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin küme toplantısında kendisi ve 3 Aralık’ta açıklamaya hazırlandığı vizyon evrakına ait kelamlarına, “bu biçimde boş konuşmaya bırakın devam etsin”
karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, “3 Aralık’ta gelsin, benim konuşmamı dinlesin, vizyon nedir kendisine öğreteceğim. Bundan hiç kimsenin kaygısı olmasın” dedi. Kılıçdaroğlu, Ormancılar Buluşması programının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin küme toplantısında yaptığı konuşmayı hatırlatan bir basın mensubunun, “Borsa ve kara para ile ilgili tenkitlerinize yönelik birtakım ithamları oldu, sefil, gafil, zavallı, namert, haysiyet fukarası dedi. 3 Aralık’a randevu vermiştiniz, birinci defa vizyon açıklamasını duymaktan memnuniyet duydum, bizim asıl tartılmak istediğimiz kantar işte burası, muhalefetle bu biçimde yarışmak istiyoruz, dedi, ne söylersiniz” sorusuna Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi:

“bu biçimde boş konuşmaya bırakın devam etsin. Kendisine bir çağrım var. 3 Aralık’ta gelsin, benim konuşmamı dinlesin, vizyon nedir kendisine öğreteceğim. Bundan hiç kimsenin kaygısı olmasın. Erdoğan’ın da tasası olmasın. Erdoğan’ın ufku
nasıl aşılırmış ben vizyon konuşmasında ona göstereceğim.” – ANKARA Milliyet