İstanbullu sanatseverler ‘gölgeleriyle yüzleşiyor’

EsraBetül

Member
‘Gölgen ile Yüzleş’ karma standındaki heykel, fotoğraf, kolaj, illüstrasyon ve dijital sanat alanında üretilmiş birbirinden çarpıcı eserler adeta sınırsız bir yaratıcılığı temsil ediyor. Yapıtlara bir bütün olarak baktığınızda ise artık ne çerçevelerin ne de nesnelerin bir kararı kalmıyor. ‘Gölgen ile Yüzleş’, siyahın ortasında beyaz, beyazın ortasında siyahın hep var olduğunu; karanlığı aydınlığın, aydınlığı ise karanlığın takip ettiğini, hayatın diyalektiğini, ıstırabını ve coşkularını yansıtıyor. Stant, bünyesinde bir hayli gerçeküstü öğe barındırıyor; anlamlandırmaya başladığınız takdirde sizleri izleyici olmaktan çıkarıyor ve katiyetle müdahale isteği uyandırıyor…

İstanbullu sanatseverlerin 24 Ekim‘e kadar ziyaret edebilecekleri bu stant, benzerlerinden bir hayli istikametiyle ayrılıyor. Bu farkı anlamak için de standın küratörü Tuna Mitrani‘yi daha yakından tanımak gerekiyor.

BİR SANAT KOLEKTİFİ OLARAK KADIKÖY MAG

Seni tanımayanlar için kendinden ve Kadıköy Mag projesinden bahseder misin? Çıkış noktan neydi, nereye varmak istiyorsun?

Marmara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Bağlar alanında lisans, akabinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisans programlarını muvaffakiyetle tamamladım. Hatırı sayılır bir süre aktiflik idaresi yapmanın akabinde 2015’te Koç Grubu’ndaki durumumdan istifa ederek rotamı toplumsal medyaya çevirdim. Uzun yıllar kültür-sanat ile aslına bakarsan yakından ilgiliydim. Fotoğraf, heykel, illüstrasyon ve minyatür üzere alanlarda, yurtiçi ve yurtharicinde eserler üreten başarılı sanatkarları ve mecmuaları ilgiyle takip etmekteydim.

2016 yılında, Kadıköy’ün havasını soluyan, ruhunu taşıyan sadık bir Kadıköylü olarak, ilçemizde neler olup bittiğini, aktiflikleri, stantları ve önüme çıkan kültür sanat haberlerini paylaştığım bir blog kurdum. daha sonra vakit içinde yakın etrafımdan aşina olduğum lokal sanatkarları keşfedip onları tanıtmaya başladım; bu süreçte etrafımda ne kadar yetenekli insan olduğunu fark ettim ve sanatçı tanıtımlarına tartı verdim. bu biçimdelikle Kadıköy Mag doğdu. Fakat bir süre daha sonra tesirimiz Kadıköy’ü ziyadesiyle aşarak Türkiye’nin dört bir yanından başarılı ve ilham veren sanatkarlara ulaştı.

Kadıköy Mag, bugün farklı disiplinlerden sanatkarları sanatseverlerle buluşturan, yurt ortasındaki tanınmamış başarılı sanatkarların ve yurtharicinde yaşayan başarılı Türk sanatkarların bilinirliğini artırmayı hedefleyen bir kolektif haline geldi. Toplum genelinde kültür-sanat sevgisi ve farkındalığı yaratıyoruz ve yeni jenerasyonun kültür ve sanata erişimini destekliyoruz. Bu da bizi epeyce memnun ediyor.

BİRAZ KABBALA, BİRAZ SUFİZM

Küratörlüğünü üstlendiğin son stant, ‘Gölgen ile Yüzleş’ kalabalık bir kitle tarafınca heyecanla takip edildi. Standın ana teması ve alt bildirileri nelerdi?

Evet, fazlaca hoş etkileşimler oldu, kusursuz reaksiyonlar aldık. Bu aslında Kadıköy Mag’in birinci karma standıydı. Uzun bir müddetdir tanıtımını yaptığımız sanatkarlardan özel seçkilerle bir stant başlatmayı düşünüyordum ve yapacağımız stantların tıpkı Instagram hesabımızda olduğu üzere çarpıcı, vurucu ve özgün işler olmasını istiyordum.

Bu stantta, karşılaştığımız her karanlığı kesinlikle aydınlığın takip ettiği ve insanın karanlık tarafını bastırmadan gölgesi ile yüzleşmesi gerektiği fikrinden yola çıktık. Konsepti kurgularken ve işleri seçerken biraz Kabbala, biraz Sufizm biraz da Jung’un gölge teorisinden esinlendik. Çok keyifli bir çalışma oldu. Standa gelenler bugüne dek gezdikleri öteki stantlardan çok farklı bir tecrübe yaşadıklarını söylemiş olduler.

Stantta, birbirinden farklı üslup ve dokunuşları ile Ahmet Tuliçelik, Çağdaş Erçelik, Damla Özdemir, Erçin Gül, Filiz Çağın, Gamze Erginer, Hakan Yılmaz, Hüseyin Özçelik, Mark Erhan Geçim, Maya Euphoria, Melike Kılıç, M. Tau, Mustafa Memnun, Osman Gültepe, Ömer Faruk Kılıç, Ömer Kasımoğlu, Pınar Batman Tokat, Selva Kaya, Uğur Engin Deniz ve Yağmur Yılan dahil olmak üzere toplam 19 sanatçı yer aldı. Hepsinin iştiraki epey kıymetliydi.

TİCARİ TELAŞ YOK

Stantta yer alacak sanatkarları ve yapıtları belirlerken hangi kriterlere bağlı kaldınız?

Bize stant için mesken sahipliği yapan Kadıköy/Hasırcıbaşı’ndaki sanat galerisi Nelumbo Studios’un kurucusu Dilara Altınkepçe ile uzun istişarelerimiz kararı, mecmua olarak takip ettiğimiz sanatkarlar içinden seçim yaptık. Önümüzde yıllar evvel keşfettiğimiz ve bir ön eleme daha sonrası değerlendirmeye aldığımız biroldukca mükemmel sanatçı vardı ve seçim yapmakta nitekim zorlandık. Lakin seçerken asla, ‘satılır mı ona bakılırsa seçelim’ üzere bir dert gütmediğimize emin olabilirsiniz. Bütünlüğü en güzel nasıl sağlayabiliriz onu düşündük. Gelen reaksiyonlar başarılı olduğumuzu düşündürüyor.

Dilara Altınkepçe, Tuna Mitrani

“MÜZİĞİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜNE İNANIYORUM”

Canlı DJ performansları stantlarda sık şahit olduğumuz etkinlikler değil. ‘Gölgen ile yüzleş’ bu tarafıyla ve dijital yapıtların varlığıyla pek fütüristtik bir biçimi temsil ediyor. Bu bağlamda beslendiğin kaynaklar neler, İstanbul kültür-sanat ömründe nasıl bir tesir yaratmak istiyorsun?

Açılışımızda müziğine epey güvendiğim Berkeley mezunu müzisyen dostum Koray Onat, elektronik audiovisual bir set performansı sergiledi. Geçen pazar da ünlü ödüllü gitarist Ali Deniz Kardelen, synthwawe projesi ile galeriye konuk oldu.

Plastik sanatlar ile birlikte müzik de şeklimizin en kıymetli bileşenlerinden biri ve stantlarda ikisini bir ortaya getirmenin farklı bir güç ve harmoni yaratacağını düşündüm. Yenilikçi olmayı daima sevdim. Müziğin de birleştirici bir gücü olduğuna inanıyorum. Gerçekten açılışa gelen beşerler sergiyi gezip çabucak gitmedi, müzik şöleni ile bununla birlikte bir konser tecrübesi de hayatış oldular ve sanatseverlere özgün bir deneyim yaşatmış olduk.

“GÖLGESİZ İNSAN YOKTUR…”

Gelecek projelerinden bahseder misin?

Önümüzde öbür karma stant projeleri var, şu an editör grubum ile bir arada gelecek projelerimiz üzerine çalışıyoruz. Her seferinde diğer bir konsept ile hayata dair yeni bir bildiri vereceğiz. Stantların birinci birkaç tanesi Kargart, oburu de umarım Dasdas Ataşehir de olacak üzere duruyor. Umarım, bizi takip edenleri hoş seyahatlere çıkarır, onlardan hoş etkileşimler alırız. Tıpkı, standımızın tanıtımında belirttiğimiz üzere:

Gölgesiz insan yoktur; tıpkı karanlık olmadan aydınlığın var olmayacağı gibi…

İnsan, fakat ortasındaki karanlık istikametin şuuruna vararak gerçek bir aydınlanma yaşayabilir.

İnsanın kendi ile bütünleşmesi lakin gölgesi ile tanışması, yeterli ve makus istikametleri ile yüzleşmesi ile mümkündür.

Gaye karanlık tarafı öldürmek değil onu ehlileştirerek nefsine her istikameti ile hâkim olmak olmalıdır.

Kendini aramak, ne aradığını bilmek, anlamak, idrak etmek, harekete geçmek ve kendini gerçekleştirmek gereklidir.

SON TARİH: 24 EKİM

Tuna Mitrani’nin küratörlüğünü üstlendiği ‘Gölgen ile Yüzleş’ karma standı 24 Ekim’e kadar NELUMBO STUDIOS: Caferağa Mah. Şevki Beyefendi Sk. No: 1/B Kadıköy adresinde saat 11:00-19:00 saatleri içinde sanatseverlerle buluşuyor.