İstanbul’da 70 yaşındaki Kâfi teyze, torunlarıyla YKS’ye girdi

Adanali

New member
İstanbul’da 70 yaşındaki Kâfi teyze, torunlarıyla YKS’ye girdi Türkiye genelinde düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün yapıldı. sonuçları üniversiteye girişte kullanılacak imtihan, farklı imajlara sahne oldu.

70 YAŞINDA TURUNLARIYLA İMTİHANA GİRDİ

İmtihana girenler içinde en dikkat çekeni, torunlarıyla imtihana gelen 70 yaşında Kâfi Gül oldu. Ortaokulda eğitim hayatına orta veren Gül, 64 yaşından daha sonra eğitim ömrüne devam etme sonucu aldı. Açık öğretimle evvel ortaokulu akabinde liseyi bitiren Kâfi Gül, üniversite okumaya karar verdi ve torunlarıyla birlikte üniversite imtihanına girdi.

“OĞLUM ‘SENİ BEN OKUTACAĞIM’ DEDİ”

İmtihan öncesi konuşan 70 yaşındaki Kâfi Gül, “İdealimdi. 17 yaşında evlendim 2 evladım oldu. Onların tahsilleriyle ilgilendim. Biri mühendis çıktı biri iktisatçı çıktı. 2 torunum var, onlar da epeyce başarılı. Dedim ki ‘ben niçin yapmayayım’. Ortaokul terktim. 2016 yılında müracaat ettim. Ortaokulu bitirince dedim ‘haydi liseye de devam edeyim’. 2 buçuk yılda da bunu bitirdim. Oğlum bana yemin etti ‘anne üniversiteye gidersen ben seni okutacağım’ diye. Eşim epey destekledi. Eşim gelemedi meskende kuran okuyor benim için” dedi.

AMACI ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ

Amacının ziraat mühendisliği okumak olduğunu söyleyen Kâfi Gül, gençlere ve okumak isteyenlere de seslenerek, “Boş yere vakit geçirmesinler, bilgisayarlara falan hayli üzülüyorum kendim de faal kullanmıyorum. Hatta konutta oturan hanımlara da sesleniyorum. Ben yaptıktan daha sonra 70 yaşında, 50 yaşındakiler oturuyor televizyon izliyor. Onlara ileti olsun diye de girdim. Allah nasip ederse yani bilmem nereye kadar daha giderim” diye konuştu.

“ŞİMDİ BİZ ANNEMİZİ BEKLİYORUZ”

Kâfi teyzeye imtihana giderken dayanak olmak için oğlu, kızı, damadı ve torunları da eşlik etti. Kâfi Gül’ün oğlu Ersin Gül, “Çok azmetti, gece 12’lere kadar iş bitiyor, ders çalışıyordu. O bizi bekledi senelerca okul önlerinde, artık biz onu bekliyoruz. Yüksek lisansını da bekliyoruz bundan daha sonra. İnşallah yapar” diyerek muvaffakiyetler diledi. Yakınlarıyla sarılarak takviyesini alan Kâfi teyze, imtihan salonun yolunu tuttu. İmtihan daha sonrasında açıklama yapan Kâfi Gül, “Türkçe soruları sıradan kolay geldi. Birkaç tane Matematik ve Toplumsal Bilgiler’den yaptım. Genel olarak uygundu, hayli teşekkür ederim” dedi.