İBB Genel Sekreter Yardımcısı: İtirazım var!

EsraBetül

Member
Becerikli Polat, İBB Genel Sekreter Yardımcısı. “Korumacıyım, utanç duyuyorum!” diye sürdürüyor itirazını. Haklı. tıpkı vakitte epeyce haklı. Günlerdir “Sanat” başlığı altında gündeme gelen, yazılı basında, naçizane, benim dışımda pek kimsenin lisana getirmediği, İstanbul’un tarihi tersaneleri üzerinde yerleştirilen bir sanat aktifliğinin yeri, tarih ve mimarinin de katledildiği bir yer ne yazık ki. Haliç’teki Taşkızak Tersanesi üstündeki tarihi yapıların korunamamış bulunmasına itiraz ediyor Becerikli Polat, her insanın duyması için toplumsal medyadan: “On binlerce m2 binanın tarihi Haliç bandına yapılması, alışılmamış uygulamalar ile alanın tekraren katledilmesi, bunları heyet kararlarına şerh düşerek kayıt altına almamız, otoparkı için Divanhane Karakolu’nun katledilmesi daha sonrası projeyi aklayan Çağdaş Sanat Fuarı… İtirazım var!”

Burada sanatın sergilenmesi projeyi aklamıyor lakin balık hafızalı Türk halkı, deniz kenarında tarihi yere yerleştirilmiş sanat yapıtlarını gördüğü vakit burada nasıl bir tarihi katliam yapılmış olduğunu unutuveriyor, aklına bile getirmiyor, tahminen farkında bile değil. Yetenekli Polat da buna dikkat çekiyor:

“Unutulmuşsa diye… Üzülerek paylaşıyorum. Ne yazık ki tüm çabamıza karşın Divanhane Karakolunu devlet kurumlarının elbirliği ile yıkmasından kurtaramadık. Korumacıyım, utanç duyuyorum!

hiç bir niçini olmayan bu yıkımın müsebbibi TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, TC Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’dir.

Fatih Sultan Mehmet’in tersanesine 2015’te özel imar değişikliği ile yapılmaya başlanan on binlerce m2 gökdelen otel, Haliçport- Tersane İstanbul ismi ile beton tarihi Haliç kıyısı.

Bu beton kaleler için Sultan Abdülaziz’in Divanhane Karakolu bir gecede dozerle yok edildi.”

İMAMOĞLU ZİYARET ETTİ

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yetenekli Polat, kültür varlıklarından sorumlu. ömrünü muhafazaya adamış, haklı olarak yaptığı itirazı kamuoyuyla paylaşıyor. Çağdaş Sanat Fuarı, sanat içermesine ve yapanların Venedik Bienali’ne gönderme yapmasına rağmen, sanat maksatlı bir bienal değil, yüzlerce yapıtın alıcısıyla buluşması, satış emelli bir aktiflik. Giriş bilet meblağlarının yüksekliği (150 TL) bile bunun bir göstergesi. Emel meraklıların değil alıcıların gelmesi. Kendisi de koleksiyon yapan ve sanata meraklı İBB Lideri İmamoğlu, gerçi açılışa ve davetlere gelmedi fakat sessiz sedasız fuarı ziyaret etti, bütün stantlara uğrayarak sanatkarlarla sohbet etti. Bu kadarı bile İBB’nin kurum olarak karşı çıktığı yeri ziyaret ederek bir cins meşruiyet kazandırdığı sebebi öne sürülerek tenkit konusu oldu.

Proje bittiği vakit karşı kıyıdan goreceksiniz, Haliç’in bu kıyısındaki betonlaşmayı. esasen bu biçimde içeri girmeniz de pek kelam konusu olamayacak. Herbiçimde otel ve yerlerin, yat limanının girişi, fuarın bilet meblağlarından katbekat yüksek olacak!