Hibrit Çalışma İle İş Birliğine Dayalı Üretim Çağı Başlıyor

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Dijital uygulamaların artması ve makinelerin artık insanın doğal bir uzantısı üzere hareket etmesiyle bir arada üretimde hibrit anlayış giderek kıymet kazanıyor. İnsan iş gücünün yerini alan değil, beşerlerle iş birliği ortasında çalışan sistemler üretimde yepisyeni bir yükseliş dalgası yaratırken, firmalar aktiflik seviyelerini de bir üst noktaya taşımayı başarıyor. Robotlu otomasyon ekipmanları, CNC tezgâh iş modülü bağlama sistemleri ve ekip tutucuları alanında dünya önderi olan Schunk, dijital ve konvansiyonel formları bir ortaya getirdiği iş birlikçi sistemleriyle endüstriye yüksek katma bedel sağlıyor. İmza attığı teknolojilerle üretim anlayışını yeni kuşak hibrit tahlillere entegre eden Schunk, akıllı sistemleri ve dijital hizmetleriyle de global standartları belirliyor.

Süreçleri dijitalleştiren uygulamalar ve kesim zincirinin en kıymetli halkasını oluşturan paydaşların işini kolaylaştıran tahliller, sanayi çağının itici gücünü oluşturuyor. İş birliğine ve ortak paylaşıma dayalı hibrit çalışma nizamında dijital ve robotik teknolojilerin hakimiyeti şirketlerin rekabet gücünü artırması ve sürdürülebilir kılması için temel bir argümana dönüşüyor. Bu noktada esnek, akıllı ve hissedebilen eserleriyle robot uygulamaları için en kapsamlı tahlilleri sunan teknoloji öncüsü Schunk, müşterilerine mobilite çağında üretim ve hizmette özgürlük alanı sağlıyor.

İnsan iş gücünün kalitesi ve verimliliği artacak

İş birliğine dayalı hibrit anlayışın Sanayi 4.0’a yanıt verebilen tesirli bir sistem olduğuna dikkat çeken Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez;‘‘Mevcut şartlara entegre edilen ve insan iş gücünün niteliğini artıran sistemler, tüm proseslerdeki kusur oranını minimize ederek verimliliği artırmada belirleyici oluyor. Üretim bandında yaşanabilecek mümkün aksamaların önüne geçerek maliyet ve vakit avantajı sağlıyor. bununla birlikte eser ve hizmetleri sunma süreçlerindeki esnekliği artırıyor ve yinelanabilirlikleri yardımıyla ürün/hizmet kalitesinde standartları yükseltiyor. Schunk olarak hibrit anlayışın Türk ve dünya endüstrisini yönlendirecek ve geleceğin iş modelinde öne çıkacak bir uygulama olacağını düşünüyor, sistemlerimizi buna bakılırsa inşa ediyoruz. Bugün birfazlaca hizmetimizi dijital uygulamalar üzerinden gerçekleştiriyor, ürettiğimiz robotik ve otonom tahlillerle insan ve teknoloji beraberliğini artırıyoruz” dedi.

Eser geliştirmek için dijital uygulamalar devreye giriyor

Küresel teknolojik gelişmeleri epeyce yakından takip ederek eser ve hizmetlerini dünyaya uygun bir biçimde süratle dijitalleştirdiklerini vurgulayan Emre Sönmez; “Endüstriyel yapıda kalıcı tesirler bırakan pandemiyle bir arada dijitalleşme ve hibrit çalışma alanındaki yatırımlarımıza sürat kazandırdık. Bu kapsamda kullanıcılarımızın eser uygulamalarını geliştirmesi ve eser testlerini yapabilmesi için CoLab (Kolaboratif Gripper Uygulama Merkezi) uygulamasını devreye soktuk. Bu uygulamayla müşterilerimiz otomasyon tahlillerini gerçekçi bir ortamda test edebiliyor. Ayrıyeten mühendis desteğimizle de müşterilerimize özel en uygun tahlili geliştirebilme fırsatı sunuyoruz. Bunun yanı sıra üreticilerin bir kamera sistemiyle uygulama merkezine bağlanarak talaşlı imalattaki sürece proseslerini izleyip bilgi alabilecekleri Technical Center’ı (Teknik Merkez) hayata geçirdik. Bu uygulamamız üzerinden sistemli olarak eğitimler gerçekleştirerek müşterilerimizi yeniliklerle ilgili daima bilgilendiriyoruz” biçiminde konuştu.

4 binden çok uygulama görseliyle dijital bir kütüphane

Bölüm paydaşlarının makro büyüme sağlaması ismine varlıklı içeriklere sahip arşivler sunduklarını söyleyen Sönmez; “Schunk’un Dijital Uygulama Merkezi’nde farklı eser ve makinelere ilişkin 4 binden çok uygulama görseli bulunuyor. Yaşayan ve daima güncellenen bir sistem olan Dijital Uygulama Merkezi aracılığıyla müşterilerimize farklı ülkelerdeki benzeri uygulamaları gösteriyoruz. Bu sayede müşterilerimizin öbür uygulamalardan haberdar olmalarını sağlıyoruz. Çalışanlarımız, paydaş zincirinin en değerli halkalarından birini oluşturuyor. Bu kapsamda Almanya merkezli E-Academy ile çalışanlarımız için Schunk eser kümeleri hakkında çevrimdışı eğitim modülleri oluşturuldu. Çalışanlarımız istedikleri vakit bu eğitimlere katılıp sertifika alabiliyorlar. Pandeminin tesiriyle uzaktan çalışma modelleri geliştiren Schunk Türkiye olarak da online eğitim ve toplantılara tartı veriyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı