Haziranda 16 milyon 400 binden çok aşı yapıldı

Eurovision

Member
Sıhhat Bakanlığınca, COVID-19 aşılama kampanyasının başlatılmasının akabinde haziranda 16 milyon 400 bin dozdan fazla aşı uygulandı, yaş sonu da 50’den 18’e kadar indi.

COVID-19’la çaba kapsamında ülke genelinde uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı sayısı 45 milyon 500 bini aştı.

Sıhhat Bakanlığınca toplumsal bağışıklığın sağlanması hedefiyle “Kolları sıvıyoruz” sloganıyla kampanya başlatılarak aşılamanın hızlandırılmasının akabinde 1-24 Haziran’da 16 milyon 400 bin dozdan fazla aşı yapıldı.

bu biçimdece şu ana kadar yapılan COVID-19 aşılarının üçte birinden çoksı haziranda uygulandı.

“COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” kapsamında aşılanan yaş ve meslek kümelerinde da bu ay süratli ilerleme sağlandı.

Haziranda aşılanmaya başlanan kümeler

Ülke genelinde devam eden aşı uygulaması doğrultusunda 1 Haziran’da 50 yaş ve üstündekilerin aşılanmasına başlandı.

45 yaş ve üstündekiler 10 Haziran’dan itibaren randevu alarak birinci doz aşılarını oldu.

COVID-19’la uğraşta 40 yaş ve üstündekilerin aşılanmasına 14 Haziran’da başlanırken, 35 yaş ve üstündeki vatandaşlar da 17 Haziran’dan itibaren aşı randevularını aldı.

30 yaş ve üstündekiler için aşı randevuları 20 Haziran’da açılırken, 25 yaş ve üstündekilerin aşıları da 23 Haziran’da yapılmaya başlandı.

Öte yandan, haziranda, yaş kısıtlaması olmaksızın tüm öğretmenler ve avukatlar, müzisyenler, sinema ve dizi yapım takımları, öğretim üyeleri ve üniversite işçisi, besin üretim ve dağıtım dalı ile kafe, lokanta ve restoran çalışanları, berber ve kuaförler, avukatlar, kent içi ve kentler ortası ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş esnafı, kargo çalışanları ile kuryeler aşılama programı kapsamına alındı.

18 yaş üstündekilerin aşılanmasının akabinde son basamağa geçilecek

Bugünden itibaren 18 yaş ve üstündekiler randevularını alarak COVID-19 aşılarını olmaya başladı.

“COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” kapsamında üçüncü kademenin son basamağında yer alan bu kümenin aşılanmasının akabinde dördüncü ve son basamağa geçilecek.

Son basamakta, sırası geldiği biçimde vaktinde aşı yaptırmayanlar için süreç başlayacak.