Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi 7.Yılını 7 Yapıtla Tamamladı

EliteDizqn

Active member
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları, Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfının tertibiyle düzenlenen Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi’nin 7. eğitim devri kapanışı Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleştirildi.

Merasimde, 2021 yılı Proje Geliştirme, Kademe, Atölye ve 2020 Anadolu HBS Sinema Akademisi öğrencilerinin çektikleri kısa sinemalar izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi’nin eğitimleri kararı bu yıl ortaya çıkan “Şeyler”, “Ekşi Maya”, “Bi Ömür 2070”, “Köpük”, “Adisyon”, “önceden Zaman” ve “Boş Koltuk” sinemaları merasimde gösterildi.

Atölye sınıfı öğrencilerine sertifika ve plaket takdim edilen merasimde, Göksel Baktagir İstanbul Trio da küçük bir konser verdi. Tüm sinemaların gruplarına, oyuncularına ve aileleri ismine ayrıyeten Fidan Sanat Vakfı tarafınca üçer fidan dikiminin yapıldığı belirtildi.

– “Alemlere Rahmet işin vitrini, Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi mutfağı”

Oyuncu Derda Yasir Yenal’ın sunuculuğunu üstlendiği merasimde konuşan Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi Fidan Sanat Vakfı Abdulbaki Başer Siyer Vakfından bu sene sonunda devralacağımız Alemlere Rahmet Kısa Sinema Şenliği işin vitrini, Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi ise işin üretiminin yapıldığı mutfak kısmı olduğuna inanıyoruz. ‘’Sinema, kelamı muhataba ulaştıracağımız tabanların en mühimlerinden biridir’’ fikrinden hareketle biz bu genç sinemacı arkadaşlarımızın en nitelikli biçimde yetişebilmesi için elimizden gelen imkanları seferber edeceğiz dedi.

Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi Yöneticisi Cemil Nazlı da şunları kaydetti:

“Bana ‘Bu hoş yolda motivasyonu nasıl sağlıyorsunuz?’ diye sorsanız size söyleyebileceğim birinci sebep, akademimizin ismi ve sahibine duyduğumuz sorumluluk ve hürmettir. çabucak sonrasında da yaşadığımız çağda biz o denli umut ediyoruz, tahminen Metin Erksanlar, Lütfi Akadlar, Yücel Çakmaklılar, Ahmet Uluçaylar, Ayşe Şasalar , Mustafa Akkadlar üzere ustaların çıkacağına olan inancımızdır. Bunu başarabilir miyiz bilmiyorum. Lakin inandığım bir şey var. Bu akademide geçmişiyle hengame etmeyen, medeniyeti ile barışık, kimseyi ötekileştirmeyen, her şeydilk evvel sanatı, sinemayı, hakikati ortaya koyma noktasında samimi bir çaba içerisinde olan, en kıymetlisi güzel olmaya çalışan beşerler çıkacak, buna inanıyorum.”

-‘’yaşamımda aldığım en manalı ödül’’

Gecede Kısa Sinema direktörlerine verdiği katkıdan dolayı Oyuncu İLHAN GÖRMEK’e Vefa Mükafatı takdim edildi.

Görmek yıllardır gençlerin sinemacı olma hayallerine ufak ta olsa bir katkı sunmuş olmamın memnunluğunu yaşadığını, bu mükafatın ömründe aldığı en manalı ikram ve ödül olduğunu söz etti.

Siyer Vakfı İdare Heyeti Lideri Ali Dalgıç’ın da konuşma yaptığı programa, direktör İsmail Güneş, sinema eleştirmeni İhsan Kabil, Suat Köçer, direktör Faysal Shalbukil, Ensar Altay, Yeşim Tonbaz, Seyid Çolak, Murat Çeri, Elif Eda Karagöz, oyuncu Haydar Şişman, Mehmet Emin Kadıhan, Burak Haktanır, Muhammed Emre Kaya, müellif Yıldız Ramazanoğlu, İtimat Adıgüzel, Ayşe Şener ve ressam Hülya Yazıcı’nın da ortalarında bulunduğu kültür sanat dünyasından birfazlaca isim konuk oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı