‘Geleceği bir arada inşa etmeliyiz’

Dogecoin

Active member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 olaylarının yıl dönümü niçiniyle Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a ileti gönderdi. Erdoğan iletisine, Birinci Dünya Savaşı’nın dayattığı güçlü şartlarda ömrünü kaybeden Osmanlı Ermenilerini bir defa daha hürmetle yâd ettiğini ve hayatta olan yakınlarına samimi taziyelerini ilettiğini belirterek başladı. Osmanlı İmparatorluğu’nun, Birinci Dünya Savaşı’na tekabül eden son yıllarının milyonlarca Osmanlı evladı için fazlaca acılı bir devir olduğunu tabir eden Erdoğan, “Bu ortak acıları, dini, etnik, kültürel hiç bir ayırım gözetmeden anlamak ve paylaşmak bir insanlık görevidir. Yüzsenelerca sevinç ve tasada ortak olan bizlerin, geçmişin yaralarını birlikte sarması ve insani bağlarını daha da kuvvetlendirmesi kıymetlidir. Bu anlayışla acıları büyütmek yerine bin yıla varan esaslı beraberliğimizden ilham alarak geleceği birlikte inşa etmemiz gerektiğine inanıyorum” sözlerini kullandı.

‘Tarihi fırsat’

Türkiye’nin Ermenistan ile bu gayeyle olumlu bir sureci başlatmış olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Nitekim komşumuz Ermenistan’la bu hedefle olumlu bir sureci başlatmış bulunmaktayız. Olağanlaşma sürecinin, iki komşu ülke içinde yakın iş birliğinden yana olan Ermeni kökenli vatandaşlarımızca da içtenlikle desteklendiğini biliyor ve bunu epey önemsiyorum. Çok uzun yıllar daha sonra bölgemizde kalıcı barış ve istikrar ismine ortaya çıkan bu tarihi fırsatın kıymetlendirilmesine sizlerin de kuvvetli katkı vermesini bekliyorum. Bu topraklardaki asırlara sâri beraberliğimiz boyunca kültürel ve beşeri ömrümüzde silinmez izler bırakan Ermeni vatandaşlarımızın, huzur, itimat ve emniyet ortasında hayatlarını idame ettirmeleri için her türlü uğraşı göstereceğimizden emin olmanızı istiyorum.”