Fazilet Tepegöz’ün yeni sineması ‘Gölgeler İçinde’ bir distopya (!) kıssası

EsraBetül

Member
“Gölgeler İçinde” sineması geçen yıl birinci sefer gösterildiği 57. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nden ise Film-Yön En Uygun Direktör ve SİYAD En Yeterli Sinema mükafatları başta olmak üzere toplam beş mükafatla dönmüştü. Yetmedi, dünya prömiyerini yaptığı 42. Moskova Sinema Festivali’nde ise Heyet Özel Mükafatı – Gümüş George kazandı. Son olarak ise Güney Kore’nin en büyük bilimkurgu şenliği Chuncheon Sci-Fi Sinema Festivali’nde büyük ödül olan Bomnea Ödülü’ne paha görüldü.

Yapımcılığını Contact Sinema Works’un, ortak yapımcılığını ise TRT’nin üstlendiği sinema 24 Eylül’de vizyona girmişti, bugün Altunizade Capitol’de üç gösterimi olan sinemanın vizyondan kalktıktan daha sonra dijital platformlara gelmesi bekleniyor. Konuştuğumuz Fazilet Tepegöz, “Yapım takımımızın görüşmeleri sürüyor. Umarım dijital platformlarda gorebileceğiz. Her sinema üzere epeyce fazla emeğin olduğu sinemamızın daha hayli izleyici ile buluşabilmesi en büyük dileğim” dedi.

‘İLK FİKİR 6-7 YIL ÖNCE’

“Gölgeler İçinde” sinemasıyla ilgili birinci fikrin aklına 6-7 yıl evvel düştüğünü belirten Tepegöz, “Gölgeleri ile ortasındaki vahşiliği ortaya çıkaran bir distopik öyküydü Birinci olarak. Üzerine çalışıp rafa kaldırmıştım zira epeyi iç karartıcıydı. daha sonra epeyce fazla evrildi o öykü. Bilimkurgu ile ağır ilgilendiğim için o öyküyü farklı bir boyutta ele almak istedim. Gündelik ve yaşamsal meselelerin, üniversal ve vakitsiz bir boyuttan bakıyor olmanın daha ilgi alımlı ve aydınlatıcı olabileceğini düşünüp bu türlü geliştirmiş olduk. Bir yıllık bir senaryo çalışması ve 7-8 aylık bir ön hazırlık daha sonrası sete çıkabildik” diye konuştu.

‘İNSANLIK İÇİN KORKUTUCU’

Sinemada anlatmak istediğim yabancılaşma ve sıkılmışlığın epeyce gerçekçi bir örneğiydi. Sineması orada çekme niçinlerimizin de başında gelir; bu yerin ve fabrikaların, tüm bölgenin hala faal çalışıyor olması. Genelde ormanın ortasındaki kabilelerin çağdaş hayattan kopuk öykülerini dinleriz ve şaşırırız. Fakat bu durum, ismine modernite dediğimiz bölümde, aslında iş ve ekmek için hayattan kopan insanları önümüze koyuyor. Ve bu gerçeklik, bu yüzyılda ve bu şuur seviyesinde olan insanlık için hayli korkutucu geliyor” sözlerini kullandı.

‘ÜRETİM TIKANIYOR’

“Gölgelerin İçinde” sinemasının bu kadar uzun sürmesi ve çekimlerinin senelera yayılmasında maddi imkânsızlıklar da değerli yer tutuyor. Tepegöz, bu husus ve sıradaki projesi hakkında şu biçimde konuştu: “Şu an senaryo ve fon bulma evresindeyim. Heyecan duyduğum bir kitap uyarlaması üzerine çalışıyorum. Ne vakit gerçekleşir tam olarak bilemiyorum fakat epeyce uzun yıllar almasını ben de istemiyorum. Fon bulmak her vakit sıkıntı oluyor.

Klişe tabir ile sinema değerli bir sanat. Çok fazla vakit ve güce gereksinim duyuyor. Bağımsız sinema artık şenlikler aracılığıyla ayakta kalabiliyor. Sinemanın tüm dünyada salonlar nezdinde daralma yaşadığının farkındayız. Bu da kaynakların gitgide azalması demek. Türkiye’de kıymetli sinema üretim dayanakları ve fonları var. Yerli sinema şenlikleri de sinema forumları ve senaryo imal dayanakları ile kaynak yaratmaya çalışıyorlar. esasen bu takviyeler, beni ve benim üzere sinemacıları ayakta tutuyor. Bu sayede bağımsız sinema çekebiliyoruz. ‘Gölgeler İçinde’ de lakin bu takviyeler ile hayata geçebildi. Lakin natürel ki az kaynakların hayli proje içinde paylaşılmak zorunda kalması sebebiyle, fon bulmak uzun vakte yayılabiliyor. Bu da bir sinemanın gerçekleşmesini müddet olarak uzatıyor ve üretim sıklığını tıkıyor.”