Fato’ya fazlacalu uğurlama

EsraBetül

Member
Yeşilçam’ın efsane oyuncularından Fatma Girik, 24 Ocak günü 79 yaşında hayatını kaybetmesinin akabinde dün İstanbul Şişli’den toprağa verileceği Bodrum’a merasimlerle uğurlandı. Girik için birinci merasim, 1989-1994 yılları içinde belediye başkanlığı yaptığı Şişli Belediyesi’nin önünde yapıldı. Buradaki merasimde konuşan Girik’in kardeşi Günay Girik, “Biz daha evvelinde Şişli’de ablamın isminin verildiği kız yurdunun açılışını Muammer Keskin ile planlamıştık. Çok güzeline gitmişti. Bu toplantı olacaktı aslına bakarsanız. O bunları görüyor olacaktı. Muhtemelen şu anda da görüyordur. En keyifli olduğu gün bugün olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“HAKSIZLIĞIN KARŞISINDAYDI”

Girik’in cenazesi sonrasındasındasında ikinci merasimin yapılacağı Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’na getirildi. CRR’deki merasime kültür, sanat dünyasından birfazlaca isim ve vatandaşlar katıldı. CHP milletvekili Engin Altay, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin de merasime katılan isimler içindeydı.

CRR’deki merasimde konuşan Fatma Girik’in yeğeni Fatma Ahu Turanlı da şunları kaydetti: “Vicdanıyla, şefkatiyle yol göstericim oldu, gerektiğinde sırtımı dayadığım koskocaman bir dağ oldu. O beni tahminen karnında büyütmedi fakat kalbinde büyüttü. Seni her vakit fazlaca seveceğim. Samimiyetle söyleyebilirim ki, o ülkesinin her bir ferdini, dağını, taşını, toprağını, kedisini, köpeğini, ağacını, kuşunu, çiçeğini, böceğini her şeyini epey severdi. hiç bir canlıya ziyan gelsin istemezdi. Her vakit haksızlık ve vicdansızlıkların karşısındaydı. Ne memnun ki o büyük sevgisi de hiç bir vakit karşılıksız kalmadı.”

Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan kollayıcı aile olarak 12 yaşında tanışıp çabucak sonrasındasında yanına aldığı manevi kızı Ahu Aşkar ise anneliği usta sanatkardan öğrendiğini lisana getirerek, “İyi ki annem oldu. Güzel ki onun kızıyım. Onunla gurur duyuyorum. Onu fazlaca seviyorum. O hâlâ benim annem, benim çınar ağacım” diye konuştu.

“HEP GERÇEK SEÇİMLER YAPTI”

Gazetemiz müellifi Zeynep Oral, “Beni çarpan sonsuz yelpazesi olan oyunculuk yeteneğiydi” tabirlerini kullanırken, Girik’in efsaneleştiği oyunculuklarını sıraladı. Oral, “Fatma Girik daima ‘İyi insan olmak epeyce zordur. Düzgün insan, her gün seçimlerini hakikat yapandır’ sıkıntısı. O seçimlerini daima hakikat yaptı. Devrimcilikten yana yaptı, Atatürkçülük’ten yana yaptı… Düzgün ki hayatlarımızdan Fatma Girik geçti” diye konuştu.

“MENFAAT PEŞİNDE KOŞMADI”

Ediz Hun ise “Fatma’yla 1964 yılında tanıştık. olağanüstü bir bayandı, dürüsttü, mertti, menfaat peşinde hiç koşmadı. Tolstoy’un hayli kıymetli bir özdeyişi var: ‘İnsanın gerçek gücü, sıçrayışlarda değil, sarsılmaz duruştadır.’ bu biçimde bir bayan, bu biçimde bir sanatçıydı. Türk sanat alemi için epey büyük bir kayıptır” formundaki konuşmasını gözyaşları ortasında noktaladı.

Parıltı Sürer de gözyaşları ortasında yaptığı konuşmasında “Sevdiği insanların üzerinden elini çekmezdi. Hastalığında bile arayıp sorardı” tabirlerini kullandı.

“DEVRİMCİYDİ”

Girik’in basın danışmanı Bircan Silan, “Devrimci, Atatürkçü bir bayandı. O asla korkmadı” diyerek başladığı konuşmasında şunları söylemiş oldu: “Sanat dünyamız için epeyce büyük kayıp lakin Fatma Girik benim için mavi direnişin simgesiydi… Her şeyden kıymetlisi onun için insan olmaktı. Şan şöhret para pul hiç bir şey değil insanların kalplerine dokunabilmek onun için hayattaki en değerli şeydi. Bizler onu şu an tahminen madden kaybettik ancak içimizde yaşayacak.”

Hülya Koçyiğit ise yaptığı konuşmada “Atatürk prensip ve inkilaplarına bağlı bir insandı. Kıymetli olan gerimizden ‘iyi bir insandı’ dedirtebilmek. Fatma yeterli bir insandı” dedi.

Fatma Girik’in naaşı, CRR’deki merasimin akabinde dini merasim için Teşvikiye Camisi’ne getirildi. Girik’in cenazesi buradan da 2015 yılında hayatını yitiren 56 yıllık hayat arkadaşı Memduh Ün’ün yanına defnedilmek üzere Bodrum’a uğurlandı. Girik’in cenazesi, bugün Bodrum Merkez Camisi’nde öğle kılınacak cenaze namazının akabinde Torba Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

“İSMİ YAŞAYACAK”

Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin de tıpkı gün (24 Ocak) vefat yıldönümleri olan Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan’ı anarak başladığı konuşmasında “Emekçilerin hak aradığı her yerde o vardı. Metin Göktepe cinayetinin çözülebilmesi için attığı adımlar hâlâ aklımızda. İsmini ebediyen yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

İMAMOĞLU: ATATÜRKÇÜ, HALKÇI BİR SANATÇIYDI

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu CRR’deki merasimde yaptığı konuşmada, “Sanatçılığının yanı sıra toplumsal istikameti epeyce kuvvetli bir beşerden bahsediyoruz. Hep halkın, işçinin yanında olan bir sanatçıydı. Dürüst, Atatürkçü, halkçı bir sanatçıydı. Sağlam karakteriyle örnek gösterilen bir kişiselyetten bahsediyoruz. İnsanların ruhunda bu biçimde bir duruşu simgeliyordu. Türk sinemasını Fatma Giriksiz anlatamayız. İBB olarak Fatma Girik’le ilgili bir kitap çalışması yapmaktayız. Bu çalışmalar sürerken bulaşacaktık, buluşamadık, içimde bir ukde kalacak” tabirlerini kullandı.