Ezel Akay: Pandemide dijital platformlar bölümü ayakta tuttu

EliteDizqn

Active member
Bloomberg HT’de ekrana gelen ‘Fatih Altaylı ile Teğe Bir’ programının bu haftaki konuğu usta direktör Ezel Akay oldu.

‘Neredesin Firuze?’, ‘Tabutta Rövaşata’ ve ‘Hacivat Karagöz niye Öldürüldü?’ üzere sinemalara imza atan üretimci ve direktör Ezel Akay, pandemi periyodunda sinemaların kapalı olmasının akabinde dijital platformların kesimi ayakta tuttuğunu vurguladı.

Akay, Netflix’te yayınlanan ‘9 Defa Leyla’ sinemasının çekimleri esnasında kamera gerisinde yaşadıklarından yola çıkarak, beyazperde ile dijital platformlar içindeki farkı anlattı.

Akay, “Şimdiye kadar 5 sinema çektim, sevmediğim hiç bir sineması çekmedim. Yapımcılığını yaptığım sinemaları de sevdim. Sinemaya 10 yıl orta vermek zorunda kaldım lakin aşikâr bir sebebi yoktu, kaynak yaratılmakta zorlanılan vakit içinder oldu. Sunduğum birtakım projeler yüksek bütçeli geldi, kimileri da seyirci gitmez diye düşünüldü. Seyirci ne istiyorsa onu yapmaktan yana değilim lakin kesinlikle izleyiciye sevdirmek üzere bir stratejisi var sinemanın, ben de bunun üzerine hayli takılıyor ve düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“DİJİTAL PLATFORMLAR BÖLÜMÜ AYAKTA TUTTU”

Pandemi periyodunda dijital platformların değerine dikkat çeken Akay, “9 kez Leyla’ sinemasını çekmiştik, pandemiye denk geldi. Sinema yerine Netflix’te yayınladı. Netflix ve öteki dijital platformlar, pandemi periyodunda bizim dalı ayakta tuttu. En kıymetli yararı da fazlaca kaliteli sinemalar yayınlanıyor. Bu platformlar seyircinin estetik ve kalite hissini da değiştirdi. Bilhassa gençler bu dizilerin örneklerinden istiyor, hatta sinemanın da başına bir bela sinemada da görmek isteyecekler. Kalite hissini önümüzdeki senelerda daha da değiştirecek” diye konuştu.

“SİNEMA VE STREAMING İÇİN BAŞKA OPERASYONLAR GEREKİYOR”

Usta direktör, beyazperde ile dijital platforma sinema çekerken kamera ardında yaşanan farklılıkları da lisana getirdi. Akay, “9 sefer Leyla’ sineması için bize Netflix’ten 3-4 sefer teknik tahlil geldi. Anladık ki onlar da hayli önemli bir itina gösteriyor. Yalnız Netflix için değil bütün internet kanallarının, sinemacılar için en büyük sorunu, sinemaların sıklıkla cep telefonundan seyrediliyor olması. Yalnızca cep telefonundan da değil, bilgisayar ekranlarından da izleniyor üretimler. Her sahnenin, her ayrıntının, her boyutun o ekranlar için de yapılması gerekiyor. Acayip ayrıntılı bir sineması cep telefonundan izlemek hayli güç. Bilhassa şunun ayrımına yeni varıyoruz; Sinema ve streaming kanalları için başka bir operasyon gerekiyor” dedi.

“NETFLIX RİSKİ AZALTIYOR”

Netflix üretimleri hakkında da konuşan Akay, “Yapımcı, aslında yaratıcı bir karakter, fikri, direktörü, müellifi buluyor, tertibi kuruyor, parayı yönetiyor. O yüzden çoklukla en yeterli sinema mükafatı yapımcıya veriliyor. Netflix’in kendi özgün imallerinde, bu fonksiyonu de Netflix görüyor. Netflix’in yepyeni içeriklerinde yapımcının bir katkısı olamıyor. ötürüsıyla mali olarak streaming kanallarından para kazanmakla sinemada başarılı sinema yapmanın kararında kazanılan para içinde büyük fark var. Başarılıysa sinemanın kazanılan parayı streaming kanallarından kazanmanın imkanı yok. Lakin streaming kanalları da riski azaltıyor. Projeye baştan bakıyor çekiyorsun paranı kazanıyorsun” formunda kelamlarını sürdürdü.