Erman Toroğlu: Türk futbolu batakta, kurtulma talihi da yok

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
Ünlü futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu, 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Türk futbolunun geldiği noktayı değerlendirdi

Kocaelili kitap tutkunlarını tekrar kağıdın büyülü dünyasıyla buluşturan 12. Kocaeli Kitap Fuarı, birinci günden büyük bir yoğunluğa sahne oldu. Bu yıl ‘Şiir’ ana temasıyla kapılarını açan 12. Kocaeli Kitap Fuarı, Kocaeli Kongre Merkezi’nde birbirinden ünlü isimleri ağırlıyor. Bu isimlerden biri de, ünlü futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu oldu. Toroğlu, ömür hikayesini ve anılarını kaleme aldığı ‘Oynadım, Oynattım, Oynatalım’ isimli kitabını Akçakoca Salonu’nda düzenlenen söyleşide okuyucularına anlattı.

“İLK KİTAP FUARI TECRÜBEM KOCAELİ”

Çocukluğu ve gençliğinin yanı sıra futbolculuk, hakemlik, gazetecilik ve televizyon yorumculuğu yıllarını akıcı bir üslupla okurlarına aktaran Toroğlu, hayatında birinci sefer kitap fuarına geldiğini ve bunun da Kocaeli’ne denk gelmesinin kendisini memnun ettiğini söylemiş oldu. Akabinde söyleşi soru-cevap kısmıyla devam etti. Toroğlu, bir futbolseverin ‘Türk futbolu nereye gidiyor?’ sorusuna, “Futbol bir yere gitmiyor. Zira bana bakılırsa kurtulma talihi yok. Düşünebiliyor musunuz, Türk futbolunda VAR konuşmalarını dinlemek isteyen hakemler var. Bu yüzden futbol yeterli değil, batakta. Bunun yabancı futbolcuyla da ilgisi yok. Parayı menajer ile kulüp yöneticileri paylaştığı sürece bu bu biçimde masraf. Türk futbolunda paklık yapmak gerekir lakin bu başla yapamayız” biçiminde yanıt verdi. Toroğlu, konuşmasının devamında Trabzonspor’un bu dönem hakkıyla şampiyon olduğunu da belirtti.

“KADIN FUTBOLCULAR DAYANILMAZ OYNUYOR”

Futbol oynadığını söyleyen bir bayan futbolseverin ‘Kadınlar Ligi’ni nasıl buluyorsunuz ?’ sorusuna samimi bir biçimde karşılık veren Toroğlu, “kimi vakit televizyonda Amerikan ve Almanya bayan ligini izliyorum. Bizim erkek futbolculardan uygun oynuyorlar. Kıskanmıyorum desem palavra oluyor. Çabalarına bayılıyorum, harikulade performans gösteriyorlar” dedi.

“MHK LİDERİ OLMAK İSTEMEDİM, ZİRA…”

Bir futbolseverin ‘MHK Başkanlığı’nı düşünmediniz mi?’ sorusuna da net yanıtlar veren Toroğlu, “1973 yılında Ankaragücü’nde oynarken Fenerbahçe maçı ile Türkiye Kupası maçı oynadık, 2-1 galip geldik. 8 kişi kaldığımız maçta kırmızı kart bakılırsan futbolculardan biri de bendim. Maçtan daha sonra hakemlik sistemini düzelteceğim dedim ve 10 yıl daha sonra hakem oldum. Lakin adaleti sağlayacak hakem adaletli gelmiyor. Bir gün FİFA hakemi olursam, ne gözlemcilik ne de MHK Başkanlığı yapacağım dedim ve kelamımda durdum. Seni nazaranve getirenler karşılığını istiyor. Bu sistemin ortasında olmak istemedim” dedi. Ünlü futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu, söyleşi daha sonrasında okurlarla bir ortaya gelerek kitaplarını imzaladı ve sevenleri ile kucak dolusu fotoğraf çektirdi.

TOROĞLU’NUN ANILARI VE İDDİALARI

Toroğlu’nun ‘Oynadım, Oynattım, Oynatalım’ isimli kitabında çok tartışılacak anıları ve savları yer alıyor. Bunlardan kimileri şu biçimde; ‘Ankaragücü’nde futbol oynarken 8 bireyle Fenerbahçe’yi yendikleri maçta hangi hakem yüzünden hakem olmaya karar verdi?’, ‘Hangi hakem yüzünden futbolu bıraktı?’, ‘Bir yıl üzere kısa bir müddetde FIFA hakemliğine nasıl yükseldi?’, ‘Tatil ettiği Trabzon-Beşiktaş maçında neler yaşandı?’, ‘Hangi efsane futbolcu, antrenörken şike olayına karıştı?’, ‘Kendisine rüşvet teklif eden Dinamo Tiflis kulübüne nasıl ceza aldırdı?’, ‘Aziz Yıldırım ile neler yaşadı?’ ‘Şansal Büyüka ile yaptığı Maraton programında neler yaşadı ve nasıl ayrıldı?’

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı