Eker I Run, her yıl yapılan Yardımseverlik Koşusu ile STK’ların projelerine kaynak yaratmaya devam ediyor

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
9. Eker I Run iştirakçileri, güzellik peşinde koşarak ritmini yakalayacak

Eker Süt Eserleri tarafınca düzenlenen 9. Eker I Run Koşusu, sporseverleri 2 Ekim 2022 tarihinde Bursa Eker Meydan’da ağırlamaya hazırlanıyor. Koşu dünyasının en kıymetli etkinliklerinden biri olan Eker I Run; sporu, sağlıklı hayatı, eğlenceyi ve yeterliliği bir ortaya getirerek bir yarıştan fazlasını sunuyor. Tertibin en değerli kesimlerinden biri olan Yardımseverlik Koşusu ile STK’ların projeleri için kaynak yaratılıyor. 2018’den bu yana 23 farklı STK için toplam 1.079.866 TL bağışın toplandığı, Adım Adım aracılığıyla gerçekleşen Eker I Run Yardımseverlik Koşusu ile yeterliliğin ritmi yakalanıyor.

Dokuzuncu yılında “Ritmini Yakala” mottosuyla yapılacak olan Eker I Run, Uludağ’dan Bursa’ya uzanan keyifli parkuru ve nitelikli tertip yapısıyla atletlere ve izleyicilere unutulmaz bir yarış tecrübesi yaşatacak.

7’den 70’e her yaştan iştirakçiyle gerçekleşen Eker I Run’da; profesyonel koşucuların yanı sıra koşu sporuna ilgi duyanlar da yer alabiliyor. 42K Maratonu, 15K, 5K, Paten, Özel Atletler Koşusu ve 6-12 yaş aralığındaki çocukların katılacağı Minik Adımlar Koşusu’nun yapıldığı Eker I Run kapsamında; Adım Adım oluşumu iş birliği ile Yardımseverlik Koşusu da düzenleniyor.

Yardımseverlik Koşusu ile STK’ların projeleri için kaynak yaratılacak

Tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için kullanılan kaynak geliştirme biçimlerinden biri olan Yardımseverlik Koşusu, Eker I Run’ın da en pahalı kesimini oluşturuyor. Yardımseverlik Koşusu’na katılan koşucuların ve bağışçıların takviyesi ile bir arada Adım Adım çatısı altındaki STK’ların toplumsal kıymet yaratan projeleri için kaynak yaratılıyor.

9. Eker I Run kapsamında gerçekleşecek Yardımseverlik Koşusu’na her yıl olduğu üzere Eker, Adım Adım ve STK’lar büyük bir heyecanla hazırlanıyor. Bu yıl Yardımseverlik Koşusu’nda daha fazla istekli koşucunun gayretiyle; çocuklardan gençlere, bayanlardan tabiata kadar takviye bekleyen binlerce faydalanıcıya kaynak yaratılması hedefleniyor.

Gönüllü koşucular, “İPK – YETERLİLİK PEŞİNDE KOŞ” (ipk.adimadim.org) Platformu’ndaki STK projelerini inceleyerek, seçtikleri projeyle kendi kampanyalarını oluşturduktan daha sonra STK ismine bağış toplayabiliyor.

Şimdiye kadar 23 farklı STK için 1.079.866 TL bağış toplandı

Eker I Run’ın Adım Adım ile gerçekleşen Yardımseverlik Koşusu seyahati büyüyerek devam ediyor. Yardımseverlik Koşusu aracılığıyla son olarak 2021 yılında 382 istekli koşucu ve 2.737 bağışçının katkılarıyla, 18 STK için 333.690 TL bağış toplandı. Eker I Run’da 2018’den bu yana; Adım Adım bünyesinde yer alan 850 koşucu ve 10.278 bağışçı ile 1.079.866 TL toplanarak 23 farklı STK’ya kaynak oluşturuldu.

Adımlar bir daha düzgünlük peşinde atılacak

9. Eker I Run’da da adımlar bir daha uygunluk peşinde atılacak. İstekli koşucular, açılan Yardımseverlik Koşusu kampanyaları ile STK’ların özel olarak geliştirilen projeleri için bağış toplamayı hedefleyecek.

9. Eker I Run’da güzellik adımları şu dernekler için atılacak:

AKUT Arama Kurtarma Derneği, Çağdaş hayatı Destekleme Derneği (ÇYDD), Hayata Takviye Derneği, Bursa Lösemili Çocuklara Yardım Derneği (LÖDER), İstekli Hareketi, İlgi Otizm Derneği, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), Bayan Emeğini Kıymetlendirme Vakfı (KEDV), Köy Okulları Değişim Ağı (KODA), Koruncuk Vakfı, Paylaşımcı Toplum Derneği, SMA Hastalığı İle Gayret Derneği (SMADER), Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), TEMA Vakfı, Türk Eğitim Vakfı (TEV), Tohum Otizm Vakfı, UNICEF, Türk Eğitim Derneği.

9. EKER I RUN’DA YARDIMSEVERLİK KOŞUSU YAPACAK STK’LARIN PROJELERİ:

AKUT- Her Adım Bir Hayat Projesi

Tamamen gönüllük temeline dayalı bir sivil toplum kuruluşu olan AKUT Arama Kurtarma Derneği; dağ ve tabiat şartlarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında, zelzele, sel üzere doğal afetlerde ve büyük kazalarda güç durumda ya da mahsur kalan canlıların hayatını kurtarmak için çıktığı arama-kurtarma operasyonlarının maliyetlerini karşılamayı amaçlıyor. En az 1 canlı kurtarmak için çıkılan 1 arama-kurtarma operasyonunun ortalama maliyetinin 6.000 TL olduğu belirtiliyor. “Her Adım Bir Hayat Projesi” için 40 iştirakçinin takviyesi ile 60.000 TL bağış meblağı hedefleniyor.

ÇYDD – Bir Işık da Siz Yakın Projesi

Çağdaş Türkiye’nin gelecek garantisi misyonu ile 1989 yılında kurulan Çağdaş hayatı Destekleme Derneği (ÇYDD), “Bir Işık da Siz Yakın!” telaffuzuyla üniversite burs projesi gerçekleştiriyor. Dernek, “Bir Işık da Siz Yakın!” projesiyle, eğitimdeki fırsat eşitsizliği niçiniyle eğitimlerini devam ettirmekte zorlanan üniversite öğrencilerine, yüklü genç kız öğrenciler olmak üzere, burs dayanağı sağlıyor. Bir üniversite öğrencisinin bir yıllık burs bedeli 4.500 TL. ÇYDD, projesi için 50 iştirakçinin takviyesi ile 50.000 TL bağış meblağı hedefliyor.

Hayata Takviye Derneği – Bu Çantalarda Gelecek Var! Projesi

Doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenen toplumların temel haklarına erişimini sağlamak ve muhtaçlıklarını karşılamak gayesiyle kurulan Hayata Takviye Derneği, Eker I Run kapsamında bağış topluyor. Dernek, “Bu Çantalarda Gelecek Var!” projesi ile afetlerden etkilenen ya da afet şartlarında yaşamak zorunda kalan çocukların temel eğitim ve hijyen gereçlerine erişimine takviye oluyor. Bağışlar yardımıyla okul materyali içeren OKİ ve temel hijyen gereci içeren HİJİ muhtaçlık sahibi çocuklara ulaşıyor. 1 OKİ ve HİJİ çanta bedeli 750 TL. Hayata Dayanak Derneği, 10 iştirakçinin dayanağı ile 7.500 TL bağış meblağı hedefliyor.

Bursa LÖDER – Kanserli Çocuklar Sıhhate Ulaşsın Projesi

Kanserli çocuklara yardım gayesi ile kurulmuş bir dernek olan Lösemili Çocuklara Yardım Derneği (LÖDER); “Uludağ Üniversitesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği”ne başvuran olguların meselelerini çözmek için projeler üretiyor. LÖDER, maddi yetersizlikler yüzünden kalacak yer bulamayan Uludağ Üniversitesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Hastanesi’nde tedavi bakılırsan ve kemik iliği nakli için kent haricinden gelen çocuklara ve ailelerine bir daha kanser tedavisi goren yetişkin hastalara Konuk Konutunu fiyatsız hizmete açıyor. Bir hastanın ailesiyle birlikte konuk meskeninde ağırlanmasının 350 TL’lik bir bedeli bulunuyor. LÖDER, 50 iştirakçinin dayanağı ile 100.000 TL bağış fiyatı hedefliyor.

Gönüllü Hareketi – Tek Yaşayan Bayanlara Takviye Projesi

Gönüllü Hareketi, bilhassa ergenlerde gönüllülüğü ömür şekli haline getirmek ve toplum genelinde sivil toplum hassaslığı oluşturma sorumluluğu ile lokal, ulusal ve memleketler arası faaliyetler sürdürüyor. Kurduğu Besin Bankası ile ekonomik açıdan zorluk çeken bireylere tertipli besin, giysi ve paklık eseri dayanağı veren sivil toplum kuruluşunun yararlanıcılarının kıymetli bir kısmını tek yaşayan bayanlar (anneler) oluşturuyor. İstekli Hareketi, yoksullukla çaba eden bayanlara takviye oluyor. 1 bayanın Besin Bankası’ndan 1 yıllık takviye almasının bedeli ise 3000 TL. İstekli Hareketi 30 iştirakçinin takviyesi ile 30.000 TL bağış fiyatı hedefliyor.

İlgi Otizm Derneği – Otizme İlgili Ol Projesi

İlgi Otizm Derneği, otizm tanısı almış lakin maddi yetersizlikler niçiniyle muhtaçlığı olan özel eğitimi alamayan çocuklara bünyesinde kurduğu okulunda eğitim dayanağı vererek otizmli çocuklara ve ailelerine yardımcı oluyor. Dernek, fiyatsız aile eğitimleri ve ruhsal danışmanlık hizmeti de veriyor. 1 çocuğun 1 yıllık özel eğitim maliyetinin 90.720 TL, 1 seans eğitim bedelinin ise 378 TL olduğu belirtiliyor. İlgi Otizm Derneği, 50 iştirakçinin takviyesi ile 90.720 TL bağış meblağı hedefliyor.

KAÇUV – Umutlu Kutular Projesi

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV); maddi sıkıntıları niçiniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlayarak, kanserle uğraşta kıymetli bir ihtiyaç olan ruhsal dayanak ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamı sağlıyor. Vakıf, Umutlu Kutular Projesi ile kanser tedavisi goren çocukların ve ailelerinin sosyo-ekonomik olarak yaşadıkları sıkıntılara dayanak olmayı ve temel gereksinimlerini karşılayarak tıbbi tedavi sürecine odaklanmalarını hedefliyor. Proje yardımıyla besin, hijyen ve aktiflik setlerinden oluşan Umutlu Kutuları daha fazlaca aileye ulaştırılabilecek. KAÇUV, 25 iştirakçinin takviyesi ile 30.000 TL bağış fiyatı hedefliyor.

KEDV – Birkaç Küçük Adım Bir Sürü kuvvetli Bayan Projesi

Kadın Emeğini Kıymetlendirme Vakfı (KEDV), 1986 yılından bu yana dar gelirli bayanların ömür kalitelerini ve ekonomik durumlarını güzelleştirmelerine dayanak olmak ve lokal kalkınmadaki liderliklerini güçlendirmek hedefiyle çalışıyor. Salgın ve birlikteindeki ekonomik krizin bayanların bakım yüklerini artması, işsiz bırakması, küçük ölçekli işlerini kapatmalarına niye olması KEDV’i tahlil bulmak için harekete geçiriyor. KEDV, ömrü dönüştürmeye devam eden bayanların teşebbüslerini uzmanlık, eğitim, finansman, ürün/iş geliştirme, pazarlama ile desteklemek amacıyla “Birkaç Küçük Adım Bir Sürü kuvvetli Bayan Projesi”ni hayata geçiriyor. Proje kapsamında, her 3000 TL bağış ile 1 bayana üretime devam edebilmesi için eğitim ve teçhizat dayanağı verilecek. KEDV, 40 iştirakçinin dayanağı ile 45.000 TL bağış fiyatı hedefliyor.

KODA – Köyde Daha Âlâ Eğitim için Aile Çalışmaları Projesi

Köy Okulları Değişim Ağı (KODA), köylerde çalışan, motivasyonu yüksek öğretmenler ile onlara takviye olmak isteyen gönüllülerin köy okullarında sürdürülebilir değişim yaratmak emeliyle bir ortaya geldikleri bir teşebbüs olarak faaliyet gösteriyor. Köylerde yaşayan çocuklar eğitim süreçlerinde öğretmenden daha sonra en epeyce ailelerinin dayanağına gereksinim duyuyor. KODA, eğitim buluşmaları yoluyla hem kişisel hem aile içi konularda köylerde yaşayan anne ya da babaların güçlenmelerini ve çocuklarının eğitim süreçlerini desteklemelerini amaçlıyor. 1 anne ya da babanın 5 haftalık eğitim modülüne katılmasının bedeli ise 1656 TL olarak belirleniyor. KODA, 100 iştirakçinin takviyesi ile 160.000 TL bağış fiyatı hedefliyor.

Koruncuk – Eğitime El Ver Hayalim Gerçek Olsun Projesi

Koruncuk Vakfı, sosyo-ekonomik açıdan eğitime erişimleri ve temel muhtaçlıkları risk altındaki kız çocuklarına, “akademik muvaffakiyet önkoşulu olmaksızın” ortaokuldan üniversiteye kadar barınma ve bakım hizmeti sunarak, üniversite eğitimlerini ve mesleksel gelişimlerini destekliyor. Koruncuk Vakfı bu projeyle, Koruncukköyler’de yaşayan ortaöğretim çağındaki kız çocuklarının hayallerindeki üniversiteyi kazanabilmeleri için gereken eğitim dayanağını sağlamayı amaçlıyor.

Koruncukların nitelikli ve kesintisiz eğitime erişmesi için gereken dayanağın yıllık 4000 TL olduğu belirtiliyor. Koruncuk Vakfı, 70 iştirakçinin dayanağı ile 50.000 TL bağış fiyatı hedefliyor.

Paylaşımcı Toplum Derneği – Geleceğin Doktorlarını Destekliyoruz Projesi

Temelde “sosyal eşitsizliğe karşı” faaliyet göstermek için kurulmuş bir sivil toplum örgütü olan Paylaşımcı Toplum Derneği, çağın getirdiği her türlü toplumsal eşitsizliğe karşı tahlil üretip, dayanışma sergilemeyi amaçlıyor. Geleceğin doktorlarının yanında olan dernek, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine bir devir boyunca, çağın getirdiği tüm toplumsal eşitsizliklerin aşılmasına katkı sağlamak için burs dayanağında bulunuyor. 1 öğrencinin bir yıllık burs ölçüsü 5.000 TL olarak belirleniyor. Dernek, 30 iştirakçinin takviyesi ile 100.000 TL bağış meblağı hedefliyor.

SMADER – SMA Hastalarına Rahat Bir Nefes Projesi

SMA Hastalığı ile Gayret Derneği’nin (SMADER) bünyesinde SMA hastası bireyler, hasta yakınları ve uzman şahıslar yer alıyor. Dernek, “SMA Hastalarına Rahat Bir Nefes Projesi” ile akciğer ortasında sekresyonu olup, öksürerek çıkarmakta zorlanan SMA hastalarına, rahat nefes alabilmeleri için meskenlerinde kullanmaları gereken öksürtme aygıtı temin etmeyi amaçlıyor. Bir öksürtme aygıtının bedelinin 46.000 TL olduğu belirtiliyor. Dernek, Eker I Run’da 10 iştirakçinin dayanağını almayı hedefliyor.

TEGV – Bursa’da Geleceği Eğitimle Dönüştürelim Projesi

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), ilköğretim çağındaki çocukların daha hoş bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için, okul içi ve dışı saatlerde epey istikametli bir eğitim dayanağı almalarını ve çağdaş eğitim imkanlarından yaralanmalarını amaçlıyor. Vakıf, kuruluşundan bu yana 3 milyona yakın çocuğa verdiği eğitim takviyesini on binlerce gönüllüsü ile gerçekleştiriyor. TEGV, imkânları kısıtlı bölgelerde yer alan 55 “etkinlik noktasında” ilköğretim çağındaki çocuklara; fenden matematiğe, okumadan bilişime, sanattan yabancı lisana birfazlaca farklı alanda eğitim dayanağı sağlıyor. TEGV, 10 iştirakçinin takviyesi ile 15.000 TL bağış fiyatı hedefliyor.

TEMA Vakfı – Ağaç Kardeşliği Projesi

TEMA Vakfı, erozyonla gayret etme, toprağı müdafaa ve sürdürülebilir ömür emeliyle çalışıyor. Türkiye’nin tabiatını müdafaa maksadıyla, ülke çapında eğitim, ağaçlandırma, kırsal kalkınma ve savunuculuk çalışmaları yürütüyor. TEMA Vakfı, “Ağaç Kardeşliği” projesi kapsamında uygulanacak tabiat eğitim programıyla; çocukların tabiatta yaşayarak öğrenmesini sağlamayı, tabiatla azalan bağlantılarını güçlendirmeyi ve çocuklar için oluşturacağı Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Ormanı’yla erozyonla uğraşa katkı sunmayı amaçlıyor. TEMA, 20 iştirakçinin takviyesi ile 10.000 TL bağış meblağı hedefliyor.

TEV – Yarıda Kalmasın Projesi

Türk Eğitim Vakfı (TEV); başarılı ancak maddi imkanları hudutlu olan öğrencilere burs takviyesi vererek, Türkiye’nin aydınlık geleceğine ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekliyor. Binlerce öğrenci en temel gereksinimlerini karşılayamadığı için okulu bırakmayı düşünüyor. TEV, maddi, toplumsal ve ruhsal zorluklar niçiniyle okula dönememe riskiyle karşı karşıya olan öğrencilere sunduğu burs imkânı ile eğitimlerine devam etmelerini sağlıyor. Bir üniversite öğrencisinin 1 yıllık eğitim bursunun 11.925 TL olduğu belirtiliyor. TEV, 100 iştirakçinin takviyesi ile 59.625 TL bağış fiyatı hedefliyor.

Tohum Otizm Vakfı – Eğitim İle Otizmli Çocuklara Umut Ol Projesi

Tohum Türkiye Otizm Erken Teşhis ve Eğitim Vakfı, otizmli çocukların erken teşhisinin konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması emeliyle kâr emeli gütmeyen ve kamu faydasını gözeten bir sıhhat ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden beri çalışmalarına devam ediyor. Eğitim her çocuğun anayasal hakkı fakat otizmli çocuklar bu haklarına ulaşamıyor. Otizmli çocukların tek devaları olan ağır, daima ve özel eğitime kavuşmaları için Tohum Otizm Vakfı Eğitim Kurumları’nda eğitim almaları sağlanıyor. 1 otizmli çocuğun 1 yıllık özel eğitim maliyetinin 39.497 TL olduğu belirtiliyor. Tohum Ot

izm Vakfı, 100 iştirakçinin dayanağı ile 78.994 TL bağış meblağı hedefliyor.

UNICEF – Kızlara Kelam Ver Projesi

Dünyanın öncü çocuk hakları savunucusu olan UNICEF (B.M. Çocuklara Yardım Fonu), çocukların sıhhati, eğitimi ve korunması ile ilgili çalışmalar yürütüyor. UNICEF Türkiye Ulusal Komitesi, çocukların gereksinimleri ile ilgili kamuoyu şuuru oluşturuyor; özel dal, kişi ve kümelerle iş birliği yaparak kaynak geliştiriyor. UNICEF Türkiye, dezavantajlı bölgelerdeki kız ve erkek çocuklarının; çocuk hakları, cinsiyet eşitliği mevzularını öğrenmesini, sorun çözme, kendini tanıma ve söz etme maharetlerini edinmesini destekliyor. Kız çocuklarını güçlendiren UNICEF, 10 iştirakçinin dayanağı ile 10.000 TL bağış meblağı hedefliyor.

Türk Eğitim Derneği – Eğitim Değiştirir Projesi

Türk Eğitim Derneği, 1928 yılından beri yürüttüğü eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla devlet okullarında okuyan ve maddi imkânı kâfi olmayan başarılı çocuklara burs sağlıyor. 1 öğrencinin 1 yıllık burs bedelinin 3.500 TL olduğu belirtiliyor. Dernek, “Eğitim Değiştirir” projesi kapsamında 10 iştirakçinin takviyesi ile 35.000 TL bağış fiyatı hedefliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı