Eğitim Bakanı Stark-Watzinger: Almanya’nın Tayvan ziyareti Çin’i kızdırdı

Trendio

Active member
Durum: 21.03.2023 12:19

25 yılı aşkın bir süredir bir Alman hükümet üyesinin ilk ziyareti: Eğitim Bakanı Stark-Watzinger, Tayvan’da bilim adamları ve politikacılarla buluşuyor. Bu, Çin’den sert eleştirilerle karşılandı – gezi “canavarca bir eylem”.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger’in Tayvan ziyareti Çin’de sert protestolarla karşılandı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, geziyi “canavarca bir eylem” olarak nitelendirdi. Çin, Alman tarafını protesto etti ve “kesin bir şekilde onaylamadığını” ifade etti.

FDP’li siyasetçi, 25 yılı aşkın bir süredir federal hükümetin ilk üyesi olarak iki günlük bir ziyaret için başkent Taipei’ye geldi. Çin Halk Cumhuriyeti, demokratik olarak yönetilen ada cumhuriyetini ülkenin ayrı bir parçası olarak görmektedir. Ancak Tayvan hiçbir zaman Çin kontrolü altında olmadı.

Çin: “Ayrılıkçı güçlerle” etkileşime girmeyi bırakın.

Bakanlık sözcüsü, federal hükümeti sözde tek Çin ilkesine bağlı kalmaya ve “Tayvan’ın ayrılıkçı güçleriyle etkileşime girmeyi ve onlara yanlış sinyaller göndermeyi derhal durdurma” çağrısında bulundu. Wang Webin, “Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla savunmak için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Çoğu ülke gibi Almanya da Tayvan’ı bağımsız bir devlet olarak tanımıyor. Ancak Alman hükümeti son aylarda Tayvan ile ilişkilerini genişletti.

Stark-Watzinger, Tayvan ile işbirliği anlaşması imzaladı

Stark-Watzinger, Tayvan’da hükümet yetkilileri ve bilim adamlarıyla buluşuyor. FDP siyasetçisi Taipei’de “saygın ortak” Tayvan’ı ziyaret edebilmekten onur duyduğunu söyledi.

Tayvan Bilim Bakanı Wu Tsung-tsong ile bir teknoloji işbirliği anlaşması imzaladı. “Benzer düşünen ortaklarla işbirliğini teşvik etmek bakanlığı ve kendisi için çok önemli”. Bakan, Tayvan ile ilişkilerde “araştırma ve inovasyonda yeni bir bölüm” hakkında konuştu.

Stark-Watzinger, ziyaretinin mesleki değişim amaçlı olduğunu vurguladı. “Jeopolitik nitelikteki nedenlerle burada değildi”. Dönemin Federal Ekonomi Bakanı Günter Rexrodt, Tayvan’ı en son 1997’de ziyaret etmişti.

Çin, araştırma bakanı Stark-Watzinger’in Tayvan ziyaretinden rahatsız

Benjamin Eyssel, ARD Pekin, 21 Mart 2023, 11:52