‘Dünyada pandemi niçiniyle 210 milyon çocuk okulsuz kaldı’

EliteDizqn

Active member
Milletlerarası Pediatri Kurumu (IPA) Lideri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Türkiye IPA üyeleri ve danışmanları Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Kısmı Çocuk Enfeksiyon Bilim Kolu Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Ana Bilim Kısmı Lideri Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, görüntü konferans yolu ile düzenlenen görüşmede koronavirüs salgını ve yüz yüze eğitim konusunda değerlendirmelerde bulundu.

ÖĞRENME KAYIPLARI

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, salgın niçiniyle eğitim- öğretimin kesintiye uğraması kararı oluşan öğrenme kayıplarının uzun periyotta epeyce önemli ekonomik tesirlere sahip olabildiğini söylemiş oldu.

İlhan, şöyleki konuştu:

“Bugün için dünyada Covid-19 pandemisi sebebi ile 1,5 milyar çocuk okul kapanmalarından etkilenmiş, 210 milyon çocuk büsbütün okulsuz kalmıştır. Türkiye bu müddette OECD ülkeleri içinde ilkokulları en uzun müddet kapalı tutan 3’üncü ülke, bütün okulları en uzun müddet kapalı tutan 4’üncü ülke oldu. Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler’in raporuna nazaran son 20 yıldır birinci sefer çocuk işçiliğinde artış yaşandı ve çocuk emekçilerin sayısı 160 milyon şahsa çıktı. UNESCO’nun yayımladığı bir rapora bakılırsa ise 24 milyon çocuk ve gencin pandemi daha sonrası okula geri dönemeyeceği bunların 10,9 milyonunun temel eğitim düzeyinde olduğu varsayım ediliyor. Salgın niçiniyle eğitim öğretimin kesintiye uğraması kararında oluşan öğrenme kayıpları uzun devirde epey önemli ekonomik tesirlere sahip olabilmektedir. Covid-19 sürecinde öğrenme kayıplarının değerli ekonomik tesirlerinden bir başkası, bugün okul çağında olan kuşağın gelecekte çalışma hayatında elde edeceği gelirlerde ve istihdam imkanlarında kayıplara yol açabilmesi. Biroldukça çalışma, salgın sürecinde dezavantajlı öğrencilerin öğrenme kayıplarının daha yüksek olduğuna ve öğrenme kayıpları niçiniyle eğitimden beklenen getirilerin gelecekte daha düşük gerçekleşmesidir.”

CEYHAN: HADİSE SAYISI YÜKSEKSE OKULDA BULAŞ ARTAR

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise salgınlar sırasında okulların toplumun aynası olduğunu belirterek, “Toplumda hadise sayısı yüksekse okullarda bulaş riski artar. Çocuğun vücut ve ruh sıhhati açısından okulda yüz yüze eğitim ihtiyacı ve bunun çocuğun sıhhati ve toplumda salgının durumuna tesiri değerlendirildiğinde, olay sayısının devasa yükseklikte olduğu devirler haricinde, çocukların ve okul işçisinin bulaştırıcılık durumu yakından izlenerek eğitimin devam ettirilmesi temel hedef olmalıdır” dedi.

‘RİSKLİ YÖNTEM’

Prof. Dr. Ceyhan, okullarda salgın sürecinde yüz yüze eğitimle ilgili tekliflerde bulunarak, “Çocukların, öğretmenlerin ve öteki okul işçisinin hastalık ve bulaştırıcılık durumunun saptanması için bilimsel ve standart kriterler kullanılmalıdır. Bunların ortasında en muteber olanı çocuklar, öğretmenler ve öteki çalışana muhakkak aralıklarla tarama testi uygulanmasıdır. Tarama testleri kolay uygulanabilir, süratli sonuç veren, yanılma hissesi düşük ve ucuz olmalıdır. Süratli teşhis testleri bu gayeyle kullanılabilir. Süratli testler yoksa mevcut PCR testleri düzgün seçilmiş örneklemler oluşturarak, aşikâr sayıda çocuk ve işçi üzerinde uygulanabilir. Örneğin; haftada 50 bin PCR testi bu maksatla kullanılabilir ve testlerde olumluluk oranı o vilayette okulların açılması ve eğitimin sürdürülebilmesi için temel kriter olarak kabul edilebilir. Okulların bir tarih açıklanarak açılması riskli bir sistemdir, doğrusu okulların açılma kriterlerinin açıklanması ve o kriterlere ulaşıldığında okulların açılmasıdır” diye konuştu.