D-Smart’ta “Haftanın Konuğu” Programı Ünlü Teknik Adam Muhsin Ertuğral’ı Ağırladı

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
ŞENOL HOCA KALSAYDI ŞU AN DÜNYA KUPASI’NDAYDIK

JORGE JESUS ÇOK ZEKİ BİR TEKNİK ADAM

TEKNİK YÖNETİCİ TRANSFER ETMEK EKOL GETİRMEK DEMEK DEĞİLDİR

senelerca yurtharicinde biroldukça ülkede çalışan son olarak Ulusal Grupta danışmanlık yapan ünlü teknik yönetici Muhsin Ertuğral, D-Smart’ın sevilen programı Haftanın Konuğu’na katıldı. Üstün Lig ekiplerini pahalandıran Ertuğral, Ulusal Ekibimiz ile alakalı gündem olacak açıklamalar yaptı. İşte Ertuğral’ın açıklamalarından öne çıkan satırbaşları;

Teknik Yönetici transfer etmek ekol getirmek demek değildir. Kendi altyapımızda kendimize ilişkin bir sistem olmadığı için futbolcu yetiştiremiyoruz. Ligimizde kendimizi düzgün görüyoruz fakat Şampiyonlar Ligi’ne gidince gerçeklerle yüzleşiyorsunuz.

Trabzonspor’un Kopenhag’a elenmesi bence mental manada hazır olmamasından kaynaklandı. Avrupa Ligi’nde Kızılyıldız ve Monaco’nun güçleri ortada ancak Ferencvaros’a da dikkat etmek gerekir. Genel manada Trabzonspor’un epey sorunu olduğunu düşünmüyorum. Fenerbahçe ile bir arada şampiyonluğun en kuvvetli adayı durumunda.

Geçtiğimiz yıl Fenerbahçe’nin grafiği üste hakikat bir ivme kazanmıştı. Bu grafiği yakalamış kadrosu bozup yeni bir ekip kurmak epey güç bir iş. Jorge Jesus fazlaca zeki bir teknik adam. Takımını uygun tanıdığını ve rotasyon yapmaktan çekinmediğini görüyoruz. Fenerbahçe’de kaleci Altay haricinde kimsenin yeri garanti değil. Jesus bunu oyunculara benimsetmiş durumda ve bunu bilen tüm oyuncular canla başla uğraş ediyor. Fenerbahçe’nin epey âlâ yerlere geleceğini düşünüyorum.

Yorgun olmayan daha hazır futbolcularla gerçekleşeceği için, tarihin en şiddetli Dünya Kupası olacağını düşünüyorum. Çok keyif alacağımız garanti. Avrupa kadrolarından Hollanda favorin, Güney Amerika’dan ise Brezilya kupaya epeyce formda oyuncularla geliyor. Kadro olmayı başarabilirlerse her vakit favori durumundalar.

Milli Kadroda en kritik maç öncesi teknik yönetici değişikliği yapıldı. Norveç maçına Şenol Güneş ile çıkılsaydı şu an Türkiye Ulusal Kadrosu da Dünya Kupası için Katar’da olurdu. Birtakım şeyleri dışarıda söyleyemiyorsunuz fakat Ulusal Grubumuz mutlaka Dünya Kupası’na gitmek zorundaydı.

Okan Buruk birinci maça kadar oyun formatını oluşturamadı. Galatasaray’da fazlaca şanssız bir ortam oluştu. Galatasaray’ın takımına kattığı oyuncular kaliteli ama ekibin oturması için 6-7 haftaya gereksinim var.

Muleka katiyetle bir kanat oyuncusu değil. Dikine oynamayı seven bir oyuncu olduğu için kanatta oynadığı vakit fazlaca pas yanılgısı yapıyor. Dele Alli fazlaca değerli bir yıldız. Beşiktaş’ın epeyce güzel bir takımı olduğunu düşünüyorum.

Günümüz futboluna ayak uydurabilmek ismine, ekiplerimizin haftada 3 maç oynamaya hazır olması gerekiyor. Rezerv Lig’den oyuncu yetiştiremezsiniz ve her oyuncuyu motive edemezsiniz. Rezerv lig uygulamasının Dünya Kupası içinde bir daha gözden geçirileceğini düşünüyorum.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı