Çocukluğunda tedavi için geldiği üniversiteden birincilikle mezun oldu

EliteDizqn

Active member
Fotoğraf: Ankara Üniversitesi

Kıkırdak ve kemik sorunları niçiniyle çocukluğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinin koridorlarında geçen Fatma Canan Çankaya, hayalini gerçekleştirerek birebir üniversitenin Fen Fakültesi Biyoloji Kısmını birincilikle tamamladı.

Ankara Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre Çankaya, 13 yıl evvel kıkırdak ve kemik sorunları niçiniyle tedavi için geldiği Ankara Üniversitesinde okumak istedi. 4 yıl evvel çalışmasının karşılığını alan Çankaya, birinci tercihi olan Fen Fakültesi Biyoloji Kısmına yerleşti.

Muvaffakiyetini üniversite senelerında da devam ettiren Çankaya, en büyük hayallerinden birini gerçekleştirerek fakülteden birincilikle mezun oldu.

Çankaya, Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda düzenlenen mezuniyet merasiminde, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu’nun elinden diplomasını aldı.

Rektör Ünüvar, 13 yıl evvel sıhhati için geldiği Ankara Üniversitesinden çalışkanlığı ve azmi yardımıyla birincilikle mezun olan Çankaya’yı kutladı, muvaffakiyetlerinin devamını diledi.

Genç mezunlara da seslenen Ünüvar, “Fen fakültesi, insanların sağlıklı olması ismine fazlaca temel bir fakülte. Fen fakültesi olmadan rastgele bir biçimde bir üniversite eğitiminin olması mümkün değil. Fen detaylarıne sahip olmadan güzel bir hekim, düzgün bir eczacı, uygun bir mühendis olunması mümkün değil. O yüzden kıymetli hocalarım yalnızca fen fakültesi mezunlarını yetiştirmiyor, insanlığa hizmet eden bütün alanlardaki bireyleri yetiştiriyor” dedi.

“KENDİME VERDİĞİM KELAMI ZİYADESİYLE TUTTUM”

Fakülte birincisi Fatma Canan Çankaya ise mezunlar ismine yaptığı konuşma ile merasime katılan herkesi duygulandırdı.

Çankaya, bugün mezuniyet sevinci yaşayan her bir arkadaşının üniversiteye 4 yıl evvel farklı hayallerle başladığını lisana getirerek, şu biçimde devam etti:

“Belki çoğumuz hangi üniversiteye, hangi kısma gideceğine lise vakit içinderında karar verdi. Fakat benim için bu süreç fazlaca daha erken başladı. Ankara Üniversitesi ile 13 sene evvel hastanede tanıştım. Çocukluğumun geçtiği hastane koridorları ve uzun soluklu tedavi sürecim bu üniversiteyi ve kısmı seçmemde en büyük etken oldu. Üniversite tercih sonuçları belirtildiğı vakit tarifsiz bir memnunluk hayatıştım. Birinci tercihim olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmına yerleşmiştim. Yerleşkeye birinci geldiğim vakit her tarafı gezmiştim ve bu biçimde kendime ‘bölümü birincilikle bitireceğim’ diye kelam vermiştim. Sözümü ziyadesiyle tutuyorum ve fakülteyi de birincilikle bitiriyorum.”

Çankaya’nın kelamları alanda bulunanlardan büyük alkış aldı. Açış konuşmaları ve dereceye giren öğrencilere armağanlarının verilmesinin akabinde mezunlara diplomaları takdim edildi.

“65 GÜN YATARAK TEDAVİSİNDE DERSLERİNE VE İMTİHANLARINA ÇALIŞIP GİRDİ”

Çankaya’nın tedavi sürecinde yaşadığı zorlukları anlatan Fen Fakültesi Araştırma bakılırsavlisi Dr. Başar Karaca da fakülte hocalarının, kısım hocalarının ve ailesinin bu süreçte Çankaya’ya ağır dayanak sağladığını belirtti.

Karaca, Çankaya’nın öğrencilik periyotlarında de ameliyatlar yaşadığını, buna karşın kendisinin ısrarı ve akademisyen olma ülküsünün inancıyla ayakta kalıp başarılı olduğunu söz ederek, “Son yılında 65 gün yatarak tedavisinde derslerine ve imtihanlarına çalışıp girdi. Kalem tutamaz ve yürüyemez biçimde olma ihtimaline karşı yılmadı, fizik tedavi ile çabaladı” diye konuştu.