Çocuklarda mevsimsel ishale dikkat!

EliteDizqn

Active member
Uzm. Dr. Emin Turhan, ishal hadiselerinin yazın amip ve bakteriyel enfeksiyonlarla seyrederken, kış aylarında daha hayli viral enfeksiyonların ön plana olduğunu belirtti.

“ÖLÜM SIKLIĞI AÇISINDAN İKİNCİ SIRADA”

Turhan, “İshali; bir çocukta günde 3 sefer, daha fazla 24 saat içerisinde sulu makus kokulu dışkılama yahut anne sütünü emen bir bebekte de günlük, rutinin haricinde daha fazla sayıda sulu dışkılama olarak tanımlayabiliriz. Çocukluk çağında 5 yaş altı çocuklarda ishal, dünyada mevt sıklığı açısından ikinci sıradadır ve ötürüsıyla fazlaca değerli bir sıhhat tehdit edici bir öge olan sorundur. Bu süreçte mutlak surette sıvı kaybını dengelemeliyiz. Şayet hastanın bilhassa dehidratasyon dediğimiz sıvı kaybında muayenede göz kürelerinde çökük, renginde solukluk, ağzında kuruluk, hatta ağladığında gözyaşının akmaması, uykuya meyil ya da çok derecede huzursuzluk tablosu var ise bu bilhassa ishal tablosunun ağırlaşmakta olduğunu gösteren bulgulardır” diye konuştu.

“HİJYEN KURALLARINA UYMAK GEREK”

İshal olaylarında beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi gerektiğini söyleyen Turhan, “Sindirimi daha kolay ishal arttırmayacak besinlerle ağır bir biçimde desteklemek gerekiyor. Bununla ilgili natürel ki bulaş açısından en kıymetli risk faktörü ellerin yemektilk evvel ve daha sonra yıkanmamış olması, besinlerin hijyenik olmayan koşullarda hazırlanmış olması, bu ishallerin en değerli sebepleri. Bunların önüne geçmesi açısından hijyen kurallarına uymak gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“ROTAVİRÜS AŞISI KESİNLİKLE YAPTIRIN”

Çocukluk çağında karşılaşılan ishallerin neredeyse 80-90’lık sonunu viral gastroitlerin oluşturduğunu belirten Uzm. Dr. Emin Turhan, “Ayrıca en sık karşılaştığımız rota virüs, çocukluk çağı ishallerinin en sık niçinidir. Bilhassa 2 yaşından küçük çocuklarda bu durumlarda ailelerin yaklaşımı ‘ben çocuğumu hijyenik manada fazlaca hijyenik ortamda fiyatım, bana bulaşmaz’ diyebilir, lakin bu virüs yalnızca besinlerle değil, nefes yoluyla da temas yoluyla da epey rahat ulaşabilen biri virüs olduğundan, mutlak suretle çocuklarımıza Rotavirüs aşısını yaptırmamız gerekiyor” dedi.